Plzeň testuje pilotní projekt na zvýšení poptávky po velkých městských bytech

Plzeň testuje pilotní projekt na zvýšení poptávky po velkých městských bytech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

David ŠloufDavid Šlouf

Neuvolněný člen rady města Plzně (pro oblast správy městských nemovitostí)

Více

Josef LangmajerJosef Langmajer

provozovatel plaveckého a lyžařského areálu

Více

Miroslav PazderaMiroslav Pazdera

starosta obce Babylon

Více

Plzeň testuje pilotní projekt na zvýšení poptávky po velkých městských bytech

Plzeň, 19.11.2015, aktualizováno 16:33 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nový přístup v hledání zájemců o pronájem velkých městských bytů zkouší město Plzeň. U jednotek, které mají podlahovou plochu o velikosti 90 a více metrů čtverečních, má totiž radnice dlouhodobě problém sehnat zájemce. Poptávku by nyní mohla zvýšit novinka, kdy úřad nechá zpracovat pro konkrétní neupravený byt vizualizaci, která zahrnuje nejen základní stavební úpravy realizované městem Plzeň, ale zejména možnosti budoucího vzhledu a uspořádání bytové jednotky. Tento způsob se radnici osvědčil. U prvního takto nabízeného bytu přišlo na prohlídku 11 zájemců.

„Volných velkých bytů máme kolem stovky. Pilotní projekt jsme vyzkoušeli u jednoho z nich, na adrese Smetanovy sady 15, který má rozlohu 108 metrů čtverečních. Než jsme se pustili do jeho rekonstrukce a nabídli ho jako upravený, zveřejnili jsme na městském realitním portálu www.byty.plzen.eu návrh jeho možného budoucího stavu. Zatímco dříve nám na prohlídku velkých bytů přišel jeden člověk, někdy dokonce nikdo, tentokrát bylo zájemců 11,“ řekl radní pro oblast správy městských nemovitostí David Šlouf (ODS). Podle něj si lidé díky vizualizaci lépe představí, jak bude byt vypadat po opravě a jaké možnosti jeho budoucího využití se jim naskýtají. Jde o nástroj, jenž pomáhá zvyšovat poptávku.

Město následně s vybraným zájemcem uzavře smlouvu o smlouvě budoucí nájemní, dotyčný složí kauci ve výši 30 tisíc korun. Poté, co radnice nechá byt zrekonstruovat a připraví jej k předání, podepíší obě strany řádnou nájemní smlouvu. „Ze složené kauce je pak zaplaceno první nájemné, zbylé peníze vrátíme nájemníkovi,“ uvedl David Šlouf. Ten má podobným způsobem připravenu nabídku ještě i jednoho dalšího velkého bytu. Do budoucna by chtěl docílit doplnění městské směrnice tak, aby se z pilotního projektu stal standardní přístup pro všechny takto nabízené velké neupravené městské byty. „Pokud by se nám povedlo v nejbližších letech tímto způsobem pronajmout 30 nebo 40 bytů, tak to bude úspěch, protože dosud se nám to příliš nedařilo,“ dodal David Šlouf. Podle něj se návratnost investice do rekonstrukce velkého bytu pohybuje průměrně kolem pěti let, záleží na velikosti a stavu, v jakém se nachází.

Město Plzeň má u velkých bytů v domech s koeficientem kvality 1 stanovenu standardní cenu nájemného 82,10 korun za metr čtvereční a měsíc. V případě, kdy podlahová plocha přesáhne 90 metrů čtverečních, za každý metr navíc platí nájemce pouze částku 20,50 korun za metr čtvereční a měsíc. Nájemníkům velkých bytů město také nabízí možnost, aby si rekonstrukci zaplatili ze svého a poté si převážnou část vložených nákladů „odbydleli“. „Podmínky jsou nastaveny tak, že pokud jde o částku za rekonstrukci do 300 tisíc korun, tak dotyčný nájemník hradí pět let poloviční nájemné. Za každých 50 tisíc nad oněch 300 tisíc korun se platba polovičního nájemného prodlužuje o půl roku. To znamená, že pokud nájemník má hradit nájemné například 10 tisíc korun, může si odečíst maximálně pět tisíc korun měsíčně,“ vysvětlil radní David Šlouf.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.