Plzeň má další novou sochu, pomník věnovaný Jiřímu Trnkovi symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře

Plzeň má další novou sochu, pomník věnovaný Jiřímu Trnkovi symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav VondrovskýVáclav Vondrovský

Více

Jaroslava HessováJaroslava Hessová

Učitelka

Více

Anna SoukupováAnna Soukupová

Obchodně technický manažer

Více

Plzeň má další novou sochu, pomník věnovaný Jiřímu Trnkovi symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře

Plzeň, 18.11.2015, aktualizováno 11:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jen několik dní po instalaci kontroverzní sochy „králíka lidožrouta“ má Plzeň další novou sochu. V Borském parku byla odhalena betonová ruka, která je poctou plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi. Symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře a připomíná scénu z jeho posledního animovaného filmu Ruka. Pět metrů vysoká klec, kterou prorazila čtyřmetrová ruka, se nachází v blízkosti věznice Bory, kterou prošla řada politických vězňů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Stejně jako socha králíka, tak i ruka pochází z dílny plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, zatímco první dílo vytvořil student, autorem nového pomníku je pedagog Luděk Míšek.

Ruka ze sklobetonu je 3,8 metru dlouhá a 1,3 metru vysoká. Odkazuje na Trnkův film Ruka, kde umělec svádí boj s totalitou, která ho nutí, aby ji oslavoval. Ve 20minutovém snímku hraje jen animovaná loutka umělce a živá ruka, která ztělesňuje diktaturu. Umělec se vzbouří proti režimu, a pomník, který ho režim donutil vytesat, povalí a uteče na svobodu z klece, ve které je vězněn Film z roku 1965 získal ve světě nejvyšší ocenění. Patří mezi top čtyři nejvýznamnější animované filmy v historii a byl dlouho v trezoru.

Plzeň je město, které prodělalo dvojí normalizaci. Ta první proběhla po velké vzpouře škodováků v roce 1953, po které byla řada lidí perzekvována, někteří byli vystěhováni z Plzně a město bylo posíleno o spolehlivé kádry, kteří tam byli staženi z různých koutů republiky,“ připomněl připomněl při odhalení pomníku děkan fakulty Josef Mištera. Druhá diktatura pak přišla po srpnu 1968.

„Doporučil jsem, aby byla u pomníku deska, která neříká všechno polopaticky, ale kdo chce, tak si ten odkaz najde a pak už mu to bude jasné, když se na dílo podívá,\\\" řekl po odhalení Trnkův syn Jan. Domnívá se, že bílá ruka bude velmi rychle postříkaná sprejem, přál by si ale, kdyby na dílo psali lidé sympatické nápisy. Trnkovi se líbí, že je pomník netradiční a velmi originální. V Plzni měl Jiří Trnka zatím jen klasickou bustu. „Radujme se, že jsme se zbavili rudé totality a buďme ostražití, aby se v budoucnu nevztyčila v jiném kabátě,“ dodal Jan Trnka.

 Slavnostního odhalení se zúčastnili dále také například publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová, hudební skladatel, výtvarník a pedagog Vladimír Franz, za město pak první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

„Přesně před 26 lety začala svobodná éra života tehdejšího Československa. Od samého začátku přípravy projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 jsme věděli, že v tomto programu musíme reflektovat minulost našeho města, našeho státu, že jsme během 20. století prošli dvěma totalitními režimy a také to, že v našem městě se v roce 1953 odehrálo první velké veřejné občanské vystoupení proti komunistickému režimu,“ uvedl Martin Baxa. Plzeň podle jeho slov pomníkem dostála povinnosti, dílo má připomínat, že svoboda není samozřejmá.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

ACH JO 21.11.2015 00:51, Reagovat

V Plzeňském Deníku se zrovna píše jak Baxa škrtá peníze na kulturu - ale pro kámoše exhibicionisty mu zbylo na ptákoviny zdrojů dost. Hlavně, že se zaculí do kamer.
Ale že je tam vždycky narváno - dobrejch 18 lidí, stejně jako na té instalaci s Mišterovou stavebnicí.

Petr 19.11.2015 10:00, Reagovat

Tak z tvorby pana Trnky se vybrala ta jedna z mála, která byla proti režimu a ta se tímto zcela hloupým pomníkem připomíná. Když vidím na fotkách Baxu, je celkem jasno. Tento kulturní analfabet se totiž podepisuje pod likvidací tradičních kulturních aktivit v Plzni na úkor ústavu EHMK2015. jsem vcelku zvědavý, jak dlouho tento zbytečný ústav bude v Plzni fungovat, neboť takové ústavy jsou v budoucnu pouze zrouti peněz bez výsledků. Možná si tímto jen Baxa připravuje teplé místečko, až ho jednou vykopou z radnice.

KAB 19.11.2015 07:44, Reagovat

Nemám nic proti sochám, drtivá většina z nich se mi obecně líbí. Chápu, že Králík má nějakou symboliku a to v dnešní době drancování přírody docela aktuální. Ale pokud je pomník věnovaný nějaké konkrétní osobě, měl by s tou osobou mít vizuálně nebo alespoň nějak jinak něco společného. Pomník p. Trnkovi by měl tedy nějak souviset s p. Trnkou a ne že to bude ruka ukazující na věznici. Tohle je pomník věznici nebo ruce, na p. Trnkovi.

Hana 18.11.2015 14:31, Reagovat

Bohužel umění a kultura upadá čím dál víc.
Takovéhle umělce z Fakulty dezainu bych popadla za drůbek a Ti by jeli....

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.