Jednáním plzeňského zastupitelstva opět hýbala kauza zastavené stavby spalovny komunálního odpadu

Jednáním plzeňského zastupitelstva opět hýbala kauza zastavené stavby spalovny komunálního odpadu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,76%
Spokojený47,62%
Zklamaný20,63%
Zdrcený12,70%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 126

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír TichýVladimír Tichý

Místostarosta MO Plzeň 1

Více

Jiří HahnerJiří Hahner

Starosta Strašic

Více

Rolando ARIASRolando ARIAS

Zastupitel města Plzně

Více

Jednáním plzeňského zastupitelstva opět hýbala kauza zastavené stavby spalovny komunálního odpadu

Plzeň, 12.11.2015, aktualizováno 23.11.2015 14:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nekončící kauza stavby spalovny komunálního odpadu opět pořádně rozhýbala čtvrteční jednání plzeňského městského zastupitelstva. Někteří zastupitelé kritizovali vedení města za příliš laxní postup v záležitosti spalovny, jejíž stavbu před měsícem opět zastavil verdikt soudu, který rozhodl ve prospěch ekologických aktivistů. Již dříve prodloužený termín dokončení spalovny se zřejmě ještě více prodlouží. Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) uvedl, že město teprve nyní obdrželo písemné odůvodnění rozsudku čítající 44 stran a v příštích dnech se začne řešit, jaké další kroky podnikne město a společnost Plzeňská teplárenská.

„Obdrželi jsme vyjádření soudu, na začátku příštího týdne bychom se měli setkat s právníky Plzeňské teplárenské i s jejím vedením. Měli bychom mít nějaký první scénář, jak předpokládáme, že se bude situace vyvíjet časově i finančně. Ty možnosti jsou jasné, jedná se o kasační stížnost. Myslíme si, že ji podá i Středočeský kraj, který je žalovaný v tom sporu a má tu možnost. Neumím v tuto chvíli odpovídat jinak,“ popsal reakci města na aktuální situaci technický náměstek Pavel Šindelář.

Již téměř dokončená spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně přišla před měsícem o pravomocné stavební povolení a opět se oddálilo její uvedení do provozu. Rozhodl o tom plzeňský krajský soud, který dal tentokrát za pravdu aktivistům, bojujícím proti spalovně. Ti napadli rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, jenž v červenci rozhodl o platnosti stavebního povolení pro spalovnu. Odpůrci stavby nyní úřad zažalovali, že rozhodl špatně o jejich odvolání proti stavebnímu povolení.

„Existují nějaké scénáře, jak vyřešit problém spalovny? Nemůžeme přece jen čekat na to, co a jak soud rozhodne. Vzniká městu nějaká škoda, připravujete něco, jakým způsobem se k té škodě má město stavět? Čí je to chyba? Připravují se nějaké právní kroky? Máte scénář pro případ, že spalovna nebude?“ Těmito dotazy zasypal vedení města opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP09). Zároveň vyslovil požadavek, aby město vyžadovalo škodu po vinících.

„My už dnes víme, že spalovna bude dokončena se zpožděním, už i přes to zpoždění k dubnu 2016. Dubnový termín je silně ohrožen, prodlení tam bude. Mluvilo se o založení nové kazety na skládce, což představuje náklady 120 milionů korun a trvá to také nějaký čas. Nejsme nyní připraveni otevřít tuto poslední kazetu. Jsme domluveni vozit odpad za přijatelnou cenu na skládku Vysoká pro období, než se spalovna rozběhne. Zvyšování poplatků za odvoz odpadu pro občany Plzně se v tuto chvíli nikde neprojednává,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Šindelář.

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) uvedl, že na téma spalovny diskutoval minulý týden s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), během jeho návštěvy Plzně. „Město nepochybilo, na vině je tvůrce zákonů, tedy Česká republika. Informoval jsem premiéra, že město může žalovat stát v této záležitosti. Čekáme, jaký postup nám navrhnou naši právníci,“ řekl primátor. Kromě toho konstatoval, že ekologičtí aktivisté protestující proti různým stavbám jsou lidé bez jakékoliv odpovědnosti za své činy. „Mají z toho legraci a jsou potěšeni, jak nám to zavařili. Vyjadřují se takto veřejně na sociálních sítích,“ dodal primátor.

Také zastupitel Jiří Bis zdůraznil, že stavba spalovny se připravovala sedm let, měla všechna potřebná povolení a i z Bruselu měla souhlasná stanoviska. „Splnili jsme všechny podmínky. Dnes je ale možné v ČR žalovat cokoliv. Nejsme přizváni k rozhodování, kdy nás zbavili platnosti stavebního povolení pro stavbu spalovny. Nepovažuji přístup soudu k této problematice za standardní. Nemělo to probíhat za zavřenými dveřmi. Měli bychom slyšet, co se děje. Podle mých odhadů, budou činit ztráty minimálně 300 milionů korun, pokud se celá záležitost vyřeší do roka,“ konstatoval Bis. Podle jeho slov soud tyto prostředky odebírá občanům města Plzně. „Zastaví se podpora všech projektů Plzeňské teplárenské pro město. V ČR se mají postavit další čtyři velké spalovny, abychom splnili požadavky na likvidaci odpadů, aby se to neskládkovalo. Nedokáži si představit, jak to za dané situace někdo dokáže, když ekologičtí aktivisté všechno zablokují,“ uvedl zastupitel Jiří Bis.

„Musím potvrdit, co řekl kolega Bis. V této zemi rozhodují nevládní ekologické organizace namísto politiků a tento stav se ještě zhoršuje. Pokud chce někdo postavit další spalovny, tak je třeba vyřešit tuto situaci. Západní přátelé nám nepřejí, abychom to u nás stavěli. Chtějí od nás odpad, aby si ho mohli od nás brát a sami zpracovávat. Náš právní systém je velmi komplikovaný. Je problém cokoliv zde postavit. Stačí aby se někdo prohlásil za ochránce čehokoliv a pak může zabránit tak důležité stavbě, jako je spalovna za dvě miliardy. Zpracování odpadů má budoucnost. Až skončí možnost skládkování, tak nevím co budeme dělat s odpadem,“ prohlásil zastupitel a poslanec Pavel Šrámek (ANO).

Zastupitel Jiří Šneberger (ODS) zdůraznil, že Plzeňské teplárenské se rozhodnutí soudu netýká a nenese za tom žádnou vinu a ani odpovědnost. „Je to odpovědnost státního úřadu, jedná se buď o kraj nebo soud. Nemůže za to ani teplárna ani město. Je to spor mezi ekologickými aktivisty a státní správou. Okamžitě bych interpeloval ministra životního prostředí, kde je novela zákona o nakládání s odpady, který stále není a stále se prodlužují lhůty o jeho předložení,“ prohlásil Šneberger.

Další vývoj kolem kauzy stavby spalovny budeme sledovat příští týden.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.