Dvoumiliardovou žalobou apolečnosti Amádeus na město Plzeň se bude soud zabývat týdny

Dvoumiliardovou žalobou apolečnosti Amádeus na město Plzeň se bude soud zabývat týdny | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vít ProcházkaVít Procházka

Student ZČU v Plzni

Více

Václav VostradovskýVáclav Vostradovský

Starosta obce Kvilda

Více

Jaroslava HessováJaroslava Hessová

Učitelka

Více

Dvoumiliardovou žalobou apolečnosti Amádeus na město Plzeň se bude soud zabývat týdny

Plzeň, 11.11.2015, aktualizováno 11:34 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Během na dlouhé trati je soudní projednávání žaloby, kterou podala na město Plzeň společnost Amádeus. Ta požaduje po městu náhradu škody ve výši téměř dvě miliardy korun za to, že nemohla v centru Plzně vybudovat obří obchodní centrum, jehož stavbu občané odmítli v referendu. Soud bude složitou kauzu projednávat ještě několik týdnů, nejbližší jednání se uskuteční 14. prosince.

„Stojíme si za názorem, že z naší strany nedošlo k jakémukoliv porušení smluvních ani zákonných povinností a tudíž nelze dovodit, že by město bylo odpovědno za jakoukoli případnou škodu vůči investorovi,\\\" uvedl právní zástupce města Dominik Tomášek. Až do uzavření soudního sporu se nebude město k dané věci vyjadřovat.

Úkolem soudu je zjistit, zda se radnice k investorovi chovala protiprávně. Amádeus podal na město žalobu v lednu. V ní se domáhá víc než 1,8 miliardy korun za zmařený projekt a ušlý zisk. Plzeň tvrdí, že se město nedopustilo ničeho, čím by společnost poškodilo.

Před soudem již vypovídal jako svědek také bývalý manažer Amádea, advokát Jan Petřík. Podle jeho slov jednání s městem neprobíhala nijak zvláštně do okamžiku, kdy se začalo schylovat k referendu. Názor města se prý radikálně změnil poté, kdy Plzeňané ve svém hlasování projekt poslali k ledu. „Ze strany města se předtím dalo mluvit o diplomatické podpoře, po referendu už to bylo jakési opatrné nepřátelství,“ konstatoval před soudem Petřík. Primátor Martin Zrzavecký mu prý tehdy sdělil, že situace je složitá a že je město zavázáno učinit kroky proti projektu Amádea.

Vzhledem k negativnímu postoji radnice investor od celého projektu loni v lednu ustoupil, aniž by se jej pokusil přepracovat a přijít s ním znovu. „Už jsme neměli důvěru, že město nebude náš projekt mařit dál. A bez součinnosti města považoval investor celý projekt za nemožný,“ dodal Petřík.

Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) se na město v létě obrátili dva zájemci o výstavbu na ploše po demolici domu kultury, kterou provedl Amádeus. Chtějí koupit okrajové pozemky, jež Amádeus nevlastní a měl je od města odkoupit. Město mu je ale neprodalo. Je vázáno výsledky referenda z ledna 2013, podle nichž radnice musí udělat vše pro to, aby stavbě obchodního centra na 2,4hektarovém pozemku zabránila. Pozemky může převést novému investorovi pouze tehdy, pokud tam nevybuduje obchodní zařízení, které je rozlohou a využitím obdobné multifunkčnímu centru Corso Americká, jež chtěl Amádeus.

Amádeus Real připravoval komplex za 2,5 miliardy korun čtyři roky. Loni v lednu oznámil, že s projektem končí. Zdůvodnil to dlouhodobě odmítavým postojem města k řešení situace. Velká proluka na kraji Americké třídy není využívaná, na části je parkoviště.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.