Krajské nemocnice mají zájem udržet si mladé lékaře i sestry, prohlubují spolupráci s dvojicí univerzit

Krajské nemocnice mají zájem udržet si mladé lékaře i sestry, prohlubují spolupráci s dvojicí univerzit | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený6,29%
Spokojený47,55%
Zklamaný19,58%
Zdrcený11,89%
Šokovaný14,69%

Celkový počet hlasů: 143

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr SuchýPetr Suchý

Člen krajského předsednictva TOP09

Více

Petr MottlPetr Mottl

Starosta Sušice

Více

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Krajské nemocnice mají zájem udržet si mladé lékaře i sestry, prohlubují spolupráci s dvojicí univerzit

Plzeň, 06.11.2015, aktualizováno 17:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dvě memoranda o vzájemné spolupráci, která mají zajistit rozvoj a zkvalitnění zdravotnických služeb podepsaly dnes Plzeňský kraj, Západočeská univerzita v Plzni (Fakulta zdravotnických studií), Univerzita Karlova v Praze (Lékařská fakulta v Plzni) a Zdravotnický holding Plzeňského kraje na krajském úřadě v Plzni. Obě memoranda mají za cíl stabilizovat a zlepšit personální situaci ve zdravotnických zařízeních Plzeňského kraje, která dlouhodobě trpí nedostatkem lékařů a sester. Ty totiž doslova „ve velkém loví“ zdravotnická zařízení v sousedním bohatém Bavorsku, kde mají čtyřikrát vyšší platy. Do Německa odchází sedm procent absolventů lékařské fakulty.

Podpis jednoho ze dvou memorand o spolupráci krajských nemocnic s univerzitami | Autor: Jindra Radová - Plzeňského krajePodpis jednoho ze dvou memorand o spolupráci krajských nemocnic s univerzitami | Autor: Jindra Radová - Plzeňského kraje

Nedostatek lékařského i nelékařského personálu mají zmírnit podepsaná memoranda tím, že studentům obou univerzit se v daleko větší míře během praxe umožní poznat prostředí nemocnic. Studenti by pak měli zůstávat po ukončení studia na pracovištích v Plzeňském kraji. V praxi to pro mladé lékaře znamená, že dostanou možnost uzavřít s nemocnicí stabilizační smlouvu, která jim zajistí na smluvně danou dobu zaměstnání s finanční podporou. Studenti zdravotnických studií, budoucí setry i lékaři, budou moci díky memorandům získat stipendia po dobu studia.

Na lékařské fakultě budou studenti dostávat měsíční pravidelný příspěvek 5000 korun. Pro zdravotní sestry to bude podobně, zatím není jasné, o jak vysokou částku se v jejich případě bude jednat. Výše příspěvku bude záležet na tom, po jakou dobu se ten lékař nebo sestra zavážou k tomu, jak dlouho budou pracovat v krajských nemocnicích. Příspěvky budou platit samotné nemocnice. „Studenti lékařské fakulty budou moci v 6. ročníku studia provádět praxi na akreditovaných pracovištích Plzeňského kraje, mezi nimiž má Klatovská nemocnice 18 akreditovaných pracovišť,“ uvedla krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Slavnostnímu podpisu memorand byli přítomni také zástupci všech šesti krajských nemocnic Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, nechyběla také děkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová a děkan lékařské fakulty Boris Kreuzberg.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.