Europoslanci přijeli do Plzně zhodnotit projekt EHMK, podle jejich zjištění město obstálo

Europoslanci přijeli do Plzně zhodnotit projekt EHMK, podle jejich zjištění město obstálo | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří BrunerJiří Bruner

jednatel společnosti

Více

Zdeněk HonzZdeněk Honz

Radní PK pro oblast sociální věci

Více

Miloslav RubášMiloslav Rubáš

Starosta Nýrska

Více

Europoslanci přijeli do Plzně zhodnotit projekt EHMK, podle jejich zjištění město obstálo

Plzeň, 05.11.2015, aktualizováno 09.11.2015 10:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Delegace Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu, kde nechyběli ani tři europoslanci se během tří dnů podrobně seznamovala s výsledky projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Podle europoslanců Sylvie Costy (Itálie), Momchila Nekova (Bulharsko) a Michaely Šojdrové (Česká republika) je projekt Plzně pozitivní a otevírá velké možnosti pro další léta. Europoslanci se zajímali nejen o zkušenosti s realizací projektu, a to jak z hlediska aktuálních i dlouhodobých přínosů, tak i z hlediska rizik či problémů, kterým muselo město v přípravné i realizační fázi čelit.

Italská europoslankyně Sylvie Costa hodnotila v Plzni průběh projektu EHMK | Autor: Richard BenešItalská europoslankyně Sylvie Costa hodnotila v Plzni průběh projektu EHMK | Autor: Richard Beneš

„Město Plzeň jsem znala jen jako město s tradicí piva a fotbalu. Každé město, které získá titul EHMK, přijde s něčím novým, čím se pak mohou nechat inspirovat další následovníci. Plzni se podařilo propojit kulturu s kreativním průmyslem, což jinde nebylo. A to je to, co mohou v budoucnu použít i jiná města.Velký dojem na mne udělala návštěva DEPO2015, kde jsme viděli jakousi živou laboratoř (makerspace), což je něco, co má perspektivu i do budoucna. Seznámili jsme se s prostory pro koncerty, výstavy i divadelní představení. Vše zapadá do programu Kreativní Evropa, kdy jde o to propojit design s kulturou, podnikáním a průmyslem,“ konstatovala europoslankyně Sylvie Costa.

Podle ní Plzeň obstála i navzdory tomu, že se nachází poměrně blízko Prahy. „Na tom, že se Plzni daří lákat i pražské účastníky akcí lze ukázat, že když se přijde s něčím atraktivním, je možné koexistovat i vedle lokality jako je Praha,“ doplnila Sylvie Costa. Plzeň má podle ní šanci být do budoucna centrem excelence se zaměřením na inovace a propojení škol s podniky. Zároveň europoslankyně zmínila, že se od České republiky očekává, že přispěje svým dílem při řešení uprchlické krize. „Zaujala mě například i zmínka o zapojení vietnamské skupiny, což je příklad integrace menšin. Víme, že jsou zde dobré zkoušenosti s integrací Vietnamců,“ dodala Costa.

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová připustila, že když Plzeň získala titul EHMK, měla zpočátku obavy, co město může nabídnout. „Během roku jsem monitorovala různé zprávy o tom, co se v Plzni koná. Podařilo se řadu věcí uskutečnit, pro mě je to až nečekaně velké množství různých akcí. Z mé strany musí zaznít slova obdivu, protože ten začátek byl velmi těžký. V České republice předtím nebyla velká zkušenost, co všechno příprava na tuto akci znamená,“ uvedla Michaela Šojdrová. Zdůraznila, že se v Plzni podařilo udělat mnoho věcí, které nejsou primárně určeny jen pro město kultury, ale jsou s ním spojené. Vyzdvihla i rekonstrukce v centru města. „Do budoucna by Plzeň měla mít silné partnery, kteří jí otevřou nové možnosti pro rozvoj,“ doplnila Michaela Šojdrová.

Detailní hodnocení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 se nyní zpracovává, podle vedení města je ale zřejmé, že Plzeň v jeho realizaci obstála. „Jsme potěšeni pozitivním hodnocením našeho projektu ze strany delegace. Úspěšnost dokládají měřitelné ukazatele. Od roku 2013 máme přes 20 procent nárůst v počtu turistů, přes 30 procent nárůst v počtu přenocování. Plzeň přilákala nejen stovky tisíc turistů, ale hlavně se neuvěřitelně nastartovala. Centrum i okrajové části jsou živější, restaurace, hotely, turistické cíle i obchody většinou spokojenější,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

Plzeň se téměř z nuly stala vyhledávanou turistickou destinací podle největších světových médií nebo turistických průvodců. „To je benefit, který si musíme udržet i do budoucna, a i nadále pečovat o značku Evropské hlavní město kultury. Město bude zcela jistě investovat do objektu DEPO2015. Zatím na úrovni města řešíme, jakou cestou se vydáme a kolik peněz na to půjde,“ dodal primátor.

Podle prvního náměstka primátora a předsedy správní rady společnosti Plzeň 2015 Martina Baxy (ODS) je důležitou rolí projektu udržet kontakt s Evropou formou zapojení do kulturních sítí nebo uměleckých residencí. „Klíčovou částí je pak rozvoj kreativní zóny DEPO2015, kterou za necelých osm měsíců navštívilo na sto tisíc lidí, oblíbili si ji nejen mladí kreativci, ale i třeba školy, jež se vrací na interaktivní výstavy, kutilové, kteří navštěvují otevřenou dílnu a další,“ řekl Martin Baxa.

„Abychom udrželi odkaz projektu a podíleli se na lepší Plzni i nadále, vybrali jsme životaschopné projekty, které si našly své publikum a jsou také ufinancovatelné. Na březen plánujeme Festival světla, od května by se měla rozjet ve velkém kulturní přeshraniční spolupráce s Bavorskem, která je nejen o festivalech, ale i o budování dlouhodobých vztahů s naším nejdůležitějším ekonomickým partnerem. Plánujeme Evropský den sousedů, Týdny západočeského baroka a další akce,“ přiblížil Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 08.11.2015 05:17, Reagovat

Hlavně že město obstálo! Rozhodli li o tom europoslanci z Bruselu, kde vědomě a otevřeně likvidují Evropu nájezdy arabských a jiných kobylek, tak to sedí. Je li vyhození 20 milionů za jediný den za nesmysly ač město potřebuje jiné důležitosti obstátí, netřeba to dalšího komentáře. Připomenu včerejší výročí VŘSR a šťastných 40 let socialismu, kdy se alespoň dovedlo hospodařit s penězi nás všech. Připomenu včerejší slavnostní akt z Moskvy. To má alespoň úroveň - video zde: http://cz.sputniknews.com/videoklub/20151107/1603926/moskva-pochod-pocest-vyroci-prehlidka-7-listopad-video.html

Jaroslav 10.11.2015 22:42, Reagovat

Jeje,ty ses soudruhu zde tady?
...a ja blahove myslel,že už tu nebudes,
inu zmylil jsem se!
Nalozeni do alkoholu zjevne funguje!

uff 08.11.2015 12:51, Reagovat

Pane Bože, já myslel, že odešel za Vladimírem Iljičem a Josefem Vyserjonovičem - a on je tu zase.

Holub 08.11.2015 20:05, Reagovat

Balzamování dělá zázraky. Důkaz v mauzoleu na Rudém náměstí.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.