Premiér Sobotka hýří optimismem, rád by i v příštím roce přispěl krajům na opravu jejich silnic II. a III. třídy

Premiér Sobotka hýří optimismem, rád by i v příštím roce přispěl krajům na opravu jejich silnic II. a III. třídy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří RezekJiří Rezek

Výzkumný pracovník

Více

Marie NenutilováMarie Nenutilová

Asistentka advokáta

Více

František BláhaFrantišek Bláha

Starosta obce Břasy

Více

Premiér Sobotka hýří optimismem, rád by i v příštím roce přispěl krajům na opravu jejich silnic II. a III. třídy

Plzeň, 04.11.2015, aktualizováno 11:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Během úterního setkání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se členy rady Plzeňského kraje se diskutovalo o finanční podpoře státu při financování zlepšení stavu komunikací II. a III. třídy, které jsou ve vlastnictví krajů. Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) uvedl, že Sobotkova vláda je první vládou, která přispěla krajům na opravy silnic nižších tříd. Pro Plzeňský kraj tato podpora činila 415 milionů korun. Předseda vlády se nechal slyšet, že by i v příštím roce rád přispěl krajům na opravu jejich silnic. Letos poprvé Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) rozdělil krajům na opravy jejich silnic 4,5 miliardy korun.

Poněkud odlišný názor na podporu krajských komunikací ze strany státu má ovšem ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zatímco ministerstvo dopravy v návrhu rozpočtu SFDI s penězi pro kraje původně počítalo, ministr financí je vyškrtl. Odůvodnil to tím, že kraje díky novému rozpočtovému určení daní dostanou další tři miliardy a v celkovém výběru daní asi o 9,6 miliardy více.

Premiér Sobotka při návštěvě Plzně hýřil optimismem a podle jeho slov bude jasno příští rok na jaře. Vláda uložila ministrovi dopravy Danu Ťokovi (ANO) vypracovat do konce března materiál o posílení financování rekonstrukcí silnic druhých třetích tříd. „Jsem osobně stoupencem toho, abychom krajům v roce 2016 přidali,“ řekl Sobotka. U plzeňského hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) se ujistil, že kraj stihne mimořádně přidělené peníze na opravy silnic letos proinvestovat a doufá, že podobné to bude i v ostatních krajích. „Bude to určitě i silný argument pro to, abychom získali peníze na dvojky a trojky i v roce 2016,“ řekl premiér.

Hejtman Šlajs zdůraznil, že právě na krajských silnicích z velké části jezdí doprava, z níž stát vybírá daně, například z paliv. I když kraje podle premiéra udělaly hodně práce, nedostatek investic do silnic v minulých letech způsobily jejich značnou zanedbanost, jejich opravu kraje nepokryjí jen z vlastních peněz. Podle vyjádření hejtmana je letos v SFDI 94,5 miliardy korun a zdaleka se na státní silnice neutratí všechno.

„Když sleduji, jak se každým rokem brousí i kvalitní povrchy státních silnic I. třídy, jen aby se utratily peníze, tak mi drobet srdíčko pláče, jak se neefektivně využívají prostředky. Přitom bychom je potřebovali k opravě silnic v daleko horším stavu, především v pohraničí a v okrajových oblastech. Jen v Plzeňském kraji je podfinancovanost krajských silnic 12 až 13 miliard korun. Dříve dával kraj na své silnice kolem půl miliardy korun ročně, poslední tři roky je to miliarda korun,“ uvedl hejtman Šlajs.

V případě, že by kraje dostaly od státu peníze na opravu jejich silnic i příští rok, má Plzeňský kraj připravené projekty. „Okamžitě můžeme vypsat výběrová řízení a pak rozjet opravy. Pro příští hodláme do opravy našich silnic investovat z vlastních zdrojů kolem 450 milionů korun. Díky úpravě rozpočtového určení daní dostane příští rok kraj o 310 milionů korun více. Dvě třetiny z toho půjde na silnice. Čekáme ještě na peníze od státu a věřím, že minimálně 300 milionů to bude,“ dodal hejtman Václav Šlajs.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.