Premiér Bohuslav Sobotka: Spory kolem stavby plzeňské spalovny komunálních odpadů pokládám za nešťastné

Premiér Bohuslav Sobotka: Spory kolem stavby plzeňské spalovny komunálních odpadů pokládám za nešťastné | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav VildMiroslav Vild

místostarosta obce Holoubkov

Více

Vladimír ŠmolíkVladimír Šmolík

Více

Jaroslav KubalíkJaroslav Kubalík

energetik, specialista v systémech jakosti

Více

Premiér Bohuslav Sobotka: Spory kolem stavby plzeňské spalovny komunálních odpadů pokládám za nešťastné

Plzeň, 03.11.2015, aktualizováno 23.11.2015 14:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na spanilou jízdu do Plzně zavítal v úterý premiér republiky Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vedle pestrého programu, ve kterém nechyběla návštěva školy, domu digitálních dovedností, nebo ukázka létání s drony se předseda vlády setkal s představiteli města i Plzeňského kraje. A došlo i na projednání některých ožehavých témat s představiteli města i Plzeňského kraje. Premiér Sobotka se vyjádřil například ke kauze spalovny komunálního odpadu, jejíž dokončení je opět ohroženo kvůli žalobě ekologických aktivistů. S hejtmanem Václavem Šlajsem (ČSSD) jednal jeho stranický šéf o vládním návrhu novely zákona o ochraně přírody, který se úzce dotýká Národního parku Šumava.

Premiér Bohuslav Sobotka jednal při návštěvě Plzně s hejtmanem Václavem Šlajsem i primátorem Martinem Zrzaveckým | Autor: Richard BenešPremiér Bohuslav Sobotka jednal při návštěvě Plzně s hejtmanem Václavem Šlajsem i primátorem Martinem Zrzaveckým | Autor: Richard Beneš

Plzeňská spalovna komunálního odpadu má další problém, protože před nedávnem opět ztratila pravomocné stavební povolení, teď hrozí, že nebude stavba za dvě miliardy dokončena a Plzeň bude mít problém s likvidací odpadků. Plzeňský krajský soud nyní aktuálně rozhodl a dal za pravdu aktivistům, bojujícím proti spalovně. Ti napadli rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, jenž v červenci rozhodl o platnosti stavebního povolení pro spalovnu. Odpůrci stavby nyní úřad zažalovali, že rozhodl špatně o jejich odvolání proti stavebnímu povolení.

„Myslím si, že v tom postupu tak, jak byl zvolen, nelze mluvit o nějakých podjatostech. Bohužel soud nyní jak se zdá zrušil stavební povolení a jak jsem se dnes informoval během schůzky na plzeňském magistrátu, čeká se na odůvodnění rozhodnutí soudu. Pak samozřejmě bude zvažována možnost nějakého opravného prostředku. Celou tu věc pokládám za nešťastnou, vzhledem k tomu, jak rozsáhlé investice byly na tento projekt vynaloženy. Myslím si, že ten projekt má svoji hodnotu z hlediska využití odpadu. Jsem rád, že se hledají náhradní varianty řešení, doufám, že se nakonec celou záležitost podaří dotáhnout do konce a ty vynaložené finanční prostředky nebudou znehodnoceny,“ uvedl ke kauze spalovny premiér Sobotka.

Na dotaz novinářů, jak by měl stát předcházet podobným případům předseda vlády konstatoval, že je třeba, aby se legislativa u nás postupně usadila a aby se usadila i judikatura soudu, která vychází z této legislativy. „Žijeme v otevřené demokratické společnosti, občané musí mít právo, vyjádřit se k tomu co se děje v jejich okolí a v jejich bydliště, kraje i města. Na druhou stranu tady musí existovat i určité mantinely, které budou umožňovat zejména to, aby se realizovaly projekty, které jsou veřejně prospěšné a projekty, které nemají škodlivý vliv na životní prostředí. Rozumím tomu, že existují lidé, kteří mají názor na ten projekt od začátku negativní, nikdy ho nezmění bez ohledu na to, jaká jim dodáte data, jestli ten projekt má nebo nemá negativní vliv na životní prostředí. Je potřeba, aby státní správa a následně i judikatura byla schopna ten proces objektivizovat tak, aby se skutečně v rámci toho procesu vyhodnotilo, jestli jsou tady nějaké objektivní nebo negativní vlivy. Nebo zda je to pouze otázka nějakého subjektivního souhlasu, či nesouhlasu jednotlivce nebo skupiny občanů,“ uvedl premiér Sobotka.

Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs zmínil, že s premiérem Sobotkou jednalo vedení kraje mimo jiné o novele vládního zákona, který se týká i národních parků. „Naše stanovisko k tomuto zákonu je negativní a většinově je negativní i u ústavních činitelů jak poslanců, či senátorů z našeho kraje. Nechceme ale zasahovat do jejich osobního rozhodnutí, až se bude o novele hlasovat ve Sněmovně. Je to vládní návrh zákona, my se ale domníváme, že je chybný. Národní park Šumava vyžaduje samostatný zákon. Řekl jsem premiérovi, že Krkonoše jsou totálně zkomercionalizované až v neprospěch přírody, naopak Šumava je až zbytečně izolovaná od lidí, což je v neprospěch jak občanů, tak i samotné přírody,“ konstatoval hejtman Šlajs. „Debatovali jsme o legislativě, která nyní leží ve Sněmovně, je to vládní návrh novely zákona, která by měla řešit otázku legislativní úpravy národních parků, tedy i Šumavy,“ poznamenal Sobotka.

Dalšími tématy při návštěvě předsedy vlády v Plzni byla například dopravní situace v Plzni, zejména příprava projektu výstavby druhé etapy západního okruhu. Ta je prioritní dopravní stavbou na území města. Podle radní Heleny Matoušové (ODS) je aktuálně vykoupeno 50 procent pozemků pro tuto investici, jež propojí severní a jižní část Plzně. Na projektu se podílí i Plzeňský kraj. V případě dalších staveb město spolupracuje podle náměstka pro dopravu Petra Náhlíka (KDU-ČSL) nadstandardně i se státními subjekty. „Jsem rád, že tu funguje velmi dobrá spolupráce mezi magistrátem, Ředitelstvím silnic a dálnic, mezi Správou železniční a dopravní cesty. Jsem také rád, že magistrát se angažuje z hlediska výkupů pozemků pod plánovanými a připravovanými stavbami,“ zmínil Bohuslav Sobotka.

Za neocenitelné označil premiér Sobotka zkušenosti Plzně s titulem Evropské hlavní město kultury. Podle něj tyto zkušenosti bude možné využít pro úvahy dalších velkých českých měst, pokud se někdy v budoucnu rozhodnou ucházet o získání stejného titulu. Plzni podle jeho slov projekt pomohl zpropagovat její novou dimenzi, krajská metropole známá dříve především jako město piva, strojírenství a průmyslu výrazně posílila také v kulturní rovině, prohlásil Bohuslav Sobotka.

„Zapojení města Plzeň do projektu Evropské hlavní město kultury považuji za úspěšné a pomohlo nejen městu, ale celému kraji s rozvojem turistického ruchu, kultury i pracovních příležitostí. Je to cesta, která může být inspirací pro ostatní česká a moravská města,“ dodal předseda vlády.

Podle primátora města Martina Zrzaveckého (ČSSD) se projekt Plzni povedl, což dokazují i dostupná čísla. „Například oproti roku 2014 vzrostl počet turistů o 30 procent, Plzeň se dostala na stránky prestižních světových titulů, zaplnila i zahraniční televize. Cílem je tak zájem udržet, zajistit i nadále významné akce projektu. Západočeská metropole se kromě toho ale chce posouvat ještě dál. Rádi bychom byli městem výzkumu, vývoje a inovací,“ řekl primátor.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.