Divočáci demolují areál školy v Liticích, Plzeň poskytne 540 tisíc na odolnější oplocení

Divočáci demolují areál školy v Liticích, Plzeň poskytne 540 tisíc na odolnější oplocení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Hana MerhoutováHana Merhoutová

důchodkyně, zastupitelka OZ Líně

Více

František HrubešFrantišek Hrubeš

Zastupitel PK

Více

Tomáš BabickýTomáš Babický

technik

Více

Divočáci demolují areál školy v Liticích, Plzeň poskytne 540 tisíc na odolnější oplocení

Plzeň, 30.10.2015, aktualizováno 11:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Příspěvek ve výši 300 tisíc korun na lepší zabezpečení před nájezdy divokých prasat schválili plzeňští radní pro odloučené pracoviště 26. základní školy, které se nachází v Liticích. Do prostoru školní zahrady a hřiště opakovaně vnikají divočáci a demolují vše, co jim stojí v cestě. Zároveň radní souhlasili s rozpočtovým opatřením, které by škole poskytlo dalších 240 tisíc korun. Toto opatření musí ještě schválit zastupitelé. Škola peníze použije na vybudování odolnějšího oplocení.

Divoká prasata ničí nejen plot, ale páchají i škody uvnitř areálu. Už v roce 2013 musela škola opravit 255 běžných metrů pletiva. Letos zvěř oplocení opět zničila, navíc rozryla 1500 metrů čtverečních plochy zahrady. Vedení školy jednalo s vedením obvodu o možném odstřelu zvěře, ten ale není možný vzhledem k obydlené lokalitě.

„Finanční náklady provedených prací na opravě oplocení a úpravě travnatých ploch činily 125 tisíc korun, tyto náklady musela škola uhradit ze svého provozního rozpočtu. Oplocení stávajícím pletivem není vhodné, neboť divoká prasata se jím snadno podhrabávají,“ uvedla náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD). Řešením je vybudovat zcela nové oplocení s částečně zakopanou jednou řadou betonových panelů a bodově svářenou sítí. Náklady na vybudování nového oplocení se pohybují ve výši 540 tisíc korun včetně DPH.

S divokými prasaty, která demolují okrajové části Plzně se město potýká již delší dobu. Už začátkem října odsouhlasili radní vyčlenit z Fondu životního prostředí města částku 40 tisíc korun na posekání asi 1,6 hektaru orobince v okrajové části Valcha, kde se zvířata zdržují. Výška porostu tam dosahuje až tří metrů a je velmi dobrým útočiště pro divokou zvěř. Správci městských lesů a myslivci sice na přemnožená prasata pořádají naháňky, zvířata se ale stále dostávají i do obytných částí města. V řadě lokalit ale nelze vzhledem k blízkosti zastavěného území odstřely provádět.

Počet divočáků se v Česku dlouhodobě zvyšuje, což mimo jiné souvisí s narůstající plochou porostů řepky a kukuřice, kde se prasata schovávají. Podle ministerstva zemědělství divočáci změnili způsob života, například doba páření, která je normálně od listopadu do ledna, se nyní rozšířila na celý rok. Ministerstvo proto připravilo změnu vyhlášky, podle které by se divočáci mohli lovit celý rok. Dosud je jejich lov povolen od srpna do konce ledna. Přemnožená divoká prasata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách, ničí ale i další pozemky. Stále více pronikají do okrajových částí obcí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.