Plzeň plánuje prodej 13 zdemolovaných domů, získané peníze použije na opravu neobsazených bytů

Plzeň plánuje prodej 13 zdemolovaných domů, získané peníze použije na opravu neobsazených bytů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš ZelenýTomáš Zelený

Podnikatel

Více

Robert ZelenkaRobert Zelenka

Konzultant RRA PK

Více

Pavel ČapekPavel Čapek

internista a revmatolog

Více

Plzeň plánuje prodej 13 zdemolovaných domů, získané peníze použije na opravu neobsazených bytů

Plzeň, 29.10.2015, aktualizováno 17:00 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Záměr prodat 13 nerentabilních domů ve špatném technickém stavu odsouhlasila rada města Plzně. Peníze z prodeje těchto domů by chtělo město využít na rekonstrukci svých neobsazených bytů. Pokud záměr projde zastupitelstvem a podaří se domy skutečně prodat, opraví se během tří let 350 volných bytů města, na jejichž úpravy nezbývají v rozpočtu peníze. Nájem z nich začne přinášet každoročně do městské pokladny téměř devět milionů korun.

Takto vypadá chodba jednoho zdemolovaného domu v majetku města | Autor: Richard BenešTakto vypadá chodba jednoho zdemolovaného domu v majetku města | Autor: Richard Beneš

„Plzeň má nyní celkem 3391 obecních bytů. Volných je jich 641, z toho je 106 ve fázi zasmluvnění s nájemcem a 144 se nachází v domech určených k demolici nebo k prodeji. Stále nám ale zbývá 391 volných bytů, které potřebujeme zrekonstruovat, abychom je mohli obsadit a pronajímat. V rozpočtu na to však nejsou zdroje,“ řekl radní David Šlouf (ODS), který má na starost správu městských nemovitostí. Pokud by tyto byty byly opraveny a obsazeny, pak by se příjem městského rozpočtu na nájmech zvýšil o zhruba 17 milionů korun. Ve vztahu k rozpočtu pro rok 2015, kde je plánována částka z výběru nájmů ve výši 122,5 milionu korun, by se tak jednalo o navýšení 15 procent.

Město Plzeň má ročně na opravy bytů v rozpočtu bytového odboru k dispozici 25 až 30 milionů korun, tyto peníze ale dává do jednotek, které se v průběhu roku vyprázdní z důvodů vystěhování, výpovědí nebo úmrtí. Jde o 200 až 300 bytů za rok. „Proto stále nejsme schopni dostat se k rekonstrukcím oněch téměř 400 dlouhodobě nevyužívaných bytů,“ uvedl David Šlouf.

Radnice proto vytipovala 25 domů, které jsou v nejhorší kondici, postupně z nich pak vybrala 13 domů. „Kdybychom do těchto domů, kde je celkem 60 bytů a z toho 32 neobsazených, zainvestovali a pak je pronajali, budeme i po patnácti letech placených nájmů o jedenáct milionů korun v minusu, což je neekonomické. Rozhodli jsme se proto pro obrácenou metodu. Prodáme-li tyto domy, měli bychom získat částku zhruba kolem 50 milionů korun. Pokud tyto peníze vložíme do rekonstrukcí volných bytů, tedy dáme do jednoho bytu v průměru 150 tisíc korun, jsme schopni zrekonstruovat přibližně 350 neobsazených jednotek,“ vysvětlil radní Šlouf. Takto zrekonstruované byty na nájmech během patnácti let po odečtení nákladů na průběžné menší opravy vynesou 131 milionů korun. Do rozpočtu města by tedy přibylo skoro devět milionů korun ročně.

Mezi navrženými domy k prodeji jsou nemovitosti v Bendově, Husově, Kollárově, Koperníkově, Mánesově ulici i na dalších místech v Plzni. Pokud záměr prodeje domů schválí zastupitelé, začne se s jejich prodejem. Nabídka městských nemovitostí k prodeji bude zveřejněna na realitním portálu města. Domy plánuje město prodat v letech 2016 a 2017, v roce 2018 už chce mít zrekonstruovanou drtivou většinu městských bytů.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Pravda 22.02.2016 10:16, Reagovat

Podekujte bivalemu starostovy vydelal si pekny peniz zato ze nastehuje do obrovskeho domu pouze romske obcany jeto vse jenom o penezich a korupci a delaji to chytre s temi kteri nemaji zadne vzdekani.

plznenak 03.11.2015 21:32, Reagovat

A proč se nezbavit těch hrůz v Línské a Kreuzmannově ulici? O ty domy se město nikdy nestaralo a starat nebude. Tyto domy určitě neopravý!

Vosí Hnízdo 30.10.2015 06:26, Reagovat

Zeptal bych se kdo a zejména z jakého etnika tyto domy a byty ve vykřičených lokalitách zdemoloval a vybydlel. Odpověď by měla padnout jasná a pořádně hlasitě bez ohledu na bláboly sluníčkářů a podobné škodlivé spřeže. Byli nějak potrestaní ti co to zdevastovali? Lidem, co tohle udělali bych zatrhl nárok na byt a to kdekoli v republice. Ti by právem měli být maximálně tak pod mosty či po kanálech i se svými početnými ratolestmi. Místo toho je těmto lidem znovu a znovu přidělováno bydlení a slušná pracující rodina si o městském bydlení může nechat jen snít. Normálním lidem je mnohdy za malichernosti vyhrožováno výpovědí z nájmu, jistému a jistě si domyslíme jakému etniku prochází drancování a ničení a město se tváří jako by se nechumelilo či je podělané až za ušima. Možná budou byty opraveny pro další \"výkvět\" (už jsem to i zaslechl), pro kobylky arabské a můžou jim tam k tomu přistavět ještě mešitu! Na tu jistě přispěje EU. A většinový studující nebo pracující člověk ostrouhá případně může jít do podnájmu k soukromníkovi za lichvářské nájemné.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.