Tři nové pylony rozšířily v den státního svátku plzeňský Památník bojovníků a obětí válek

Tři nové pylony rozšířily v den státního svátku plzeňský Památník bojovníků a obětí válek | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan BenešJan Beneš

Člen Městského výboru KSČM Plzeň, člen Plzeňského krajského výboru

Více

Jiří PospíšilJiří Pospíšil

Poslanec Evropského parlamentu, zastupitel PK

Více

Lukáš TýnovskýLukáš Týnovský

Předseda plzeňského krajského sdružení Strany svobodných občanů

Více

Tři nové pylony rozšířily v den státního svátku plzeňský Památník bojovníků a obětí válek

Plzeň, 29.10.2015, aktualizováno 14:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Plzeňský Památník bojovníků a obětí válek stojící od roku 1967 na náměstí Míru před budovou rozhlasu byl po dlouhých letech dokončen. V den státního svátku 28. října 2015 se za účasti pamětníků i politiků slavnostně odhalily tři nové pylony se symbolem českého lva, trnové koruny a lipové ratolesti. První dva jsou věnované historii Československa v boji za svobodu, utrpení lidí a obětem koncentračních táborů či v pochodů smrti. Třetí pylon připomíná aktivní odpor v boji za svobodu, legie za první světové války a východní i západní frontu za druhé světové války.

Plzeňský Památník bojovníků a obětí válek stojící od roku 1967 na náměstí Míru se rozšířil o tři nové pylony se symbolem českého lva, trnové koruny a lipové ratolesti | Autor: Plzeňský krajPlzeňský Památník bojovníků a obětí válek stojící od roku 1967 na náměstí Míru se rozšířil o tři nové pylony se symbolem českého lva, trnové koruny a lipové ratolesti | Autor: Plzeňský kraj

O dokončení pomníku, jehož základní kámen byl položen už v roce 1947 usiloval řadu let Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Podle slov Jaroslava Bukovského z ČSBS by měl nově rozšířený památník patřit mezi tři nejdůležitější pietní místa Plzně, spolu s památníkem na náměstí T. G. Masaryka a s pomníkem Díky, Ameriko! na Americké třídě. Na dostavbu pomníku přispěl částkou 400 tisíc korun Plzeňský kraj.

První památník se na náměstí Míru v Plzni objevil v roce 1967. Jednalo se o skulpturu semknutých těl, což bylo nejvýraznější sochařské dílo sochaře Slavomíra Nejdla a architekta Hynka Glossera. V roce 2010 byl památník pojmenován jako Památník bojovníků obětí a válek. Dle projektu architekta Glossera byly v rámci I. etapy umístěny před památník dvě desky spolu se základním kamenem, který nese název památníku a motto, úryvek z básně Karla Vokáče, učitele ze Zbiroha, popraveného nacisty. Tentokrát se památník rozšířil o tři nové pylony.

„Je potřeba si připomínat minulost, žijeme dnes 70 let bez válek a velká část společnosti už neví, co je válka. Měli bychom si připomínat hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu a vzpomenout všech obětí na bojištích, v zázemí či ve vyhlazovacích táborech,“ uvedl při odhalení památníku hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.