Tři nové pylony rozšířily v den státního svátku plzeňský Památník bojovníků a obětí válek

Tři nové pylony rozšířily v den státního svátku plzeňský Památník bojovníků a obětí válek | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan ŠpilarJan Špilar

Zastupitel obce Břasy

Více

Jiří KomárJiří Komár

Výkonný ředitel

Více

Stanislav VrbaStanislav Vrba

ředitel ZŠ Kolinec, hasič

Více

Tři nové pylony rozšířily v den státního svátku plzeňský Památník bojovníků a obětí válek

Plzeň, 29.10.2015, aktualizováno 14:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Plzeňský Památník bojovníků a obětí válek stojící od roku 1967 na náměstí Míru před budovou rozhlasu byl po dlouhých letech dokončen. V den státního svátku 28. října 2015 se za účasti pamětníků i politiků slavnostně odhalily tři nové pylony se symbolem českého lva, trnové koruny a lipové ratolesti. První dva jsou věnované historii Československa v boji za svobodu, utrpení lidí a obětem koncentračních táborů či v pochodů smrti. Třetí pylon připomíná aktivní odpor v boji za svobodu, legie za první světové války a východní i západní frontu za druhé světové války.

Plzeňský Památník bojovníků a obětí válek stojící od roku 1967 na náměstí Míru se rozšířil o tři nové pylony se symbolem českého lva, trnové koruny a lipové ratolesti | Autor: Plzeňský krajPlzeňský Památník bojovníků a obětí válek stojící od roku 1967 na náměstí Míru se rozšířil o tři nové pylony se symbolem českého lva, trnové koruny a lipové ratolesti | Autor: Plzeňský kraj

O dokončení pomníku, jehož základní kámen byl položen už v roce 1947 usiloval řadu let Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Podle slov Jaroslava Bukovského z ČSBS by měl nově rozšířený památník patřit mezi tři nejdůležitější pietní místa Plzně, spolu s památníkem na náměstí T. G. Masaryka a s pomníkem Díky, Ameriko! na Americké třídě. Na dostavbu pomníku přispěl částkou 400 tisíc korun Plzeňský kraj.

První památník se na náměstí Míru v Plzni objevil v roce 1967. Jednalo se o skulpturu semknutých těl, což bylo nejvýraznější sochařské dílo sochaře Slavomíra Nejdla a architekta Hynka Glossera. V roce 2010 byl památník pojmenován jako Památník bojovníků obětí a válek. Dle projektu architekta Glossera byly v rámci I. etapy umístěny před památník dvě desky spolu se základním kamenem, který nese název památníku a motto, úryvek z básně Karla Vokáče, učitele ze Zbiroha, popraveného nacisty. Tentokrát se památník rozšířil o tři nové pylony.

„Je potřeba si připomínat minulost, žijeme dnes 70 let bez válek a velká část společnosti už neví, co je válka. Měli bychom si připomínat hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu a vzpomenout všech obětí na bojištích, v zázemí či ve vyhlazovacích táborech,“ uvedl při odhalení památníku hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.