Poslance Václava Votavu zklamal prezident republiky, když přes veřejný slib nevyznamenal předválečného starostu Plzně Luďka Pika

Poslance Václava Votavu zklamal prezident republiky, když přes veřejný slib nevyznamenal předválečného starostu Plzně Luďka Pika | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jana CísařováJana Císařová

ředitelka ZŠ a MŠ

Více

Stanislav KvasničkaStanislav Kvasnička

středoškolský učitel, zastupitel MěZ Planá

Více

Tomáš HrůzaTomáš Hrůza

Fotograf

Více

Aktualizováno: Poslance Václava Votavu zklamal prezident republiky, když přes veřejný slib nevyznamenal předválečného starostu Plzně Luďka Pika

Praha, Plzeň, 29.10.2015, aktualizováno 14:05 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Velké rozhořčení neskrýval poslanec PS PČR za ČSSD a předseda rozpočtového výboru Václav Votava po ukončení slavnostního aktu, kdy prezident Miloš Zeman předával u příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky státní vyznamenání. Mezi oceněnými totiž nebyl in memoriam předválečný starosta Plzně Luděk Pik. A to i přesto, že prezident jeho vyznamenání slíbil.

„Moc mně, a jistě nejen mně, mrzí že pan prezident nevyznamenal in memoriam Luďka Pika, byť to při návštěvě v Plzni veřejně přislíbil. Léta usiluji, aby se toto ocenění předválečnému starostovi Plzně dostalo. Doporučila to i Sněmovna, žádný prezident tak ale neučinil. Letos jsem tomu již věřil, když nejvyšší autorita, jakou prezident je, to přislíbila. Bohužel, mýlil jsem se,“ uvedl pro server Regionpodlupou.cz poslanec Václav Votava.

Luděk Pik (1876 - 1948) byl československý politik, meziválečný poslanec Národního shromáždění za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou a dlouholetý starosta Plzně. Městu Plzni vtiskl jeho moderní tvář, zasloužil se významným způsobem o jeho rozvoj. V letech 1919–1938 byl starostou Plzně, působil ale i na celostátní úrovni v Národním shromáždění, kde si od roku 1920 poslanecký post udržel až do zániku parlamentu a Československa v březnu 1939. Po osvobození se již výrazněji politicky neangažoval, tentokrát na nátlak komunistů.

Jménem Luďka Pika byla v Plzni pojmenována například ulice ve čtvrti Doudlevce nebo gymnázium ve čtvrti Doubravka. O značném významu tohoto předválečného primátora svědčí i fakt, že jeho nástupci primátoři bez ohledu na jejich stranickou příslušnost chodí každoročně uctít památku Luďka Pika k jeho hrobu na plzeňském hřbitově.

Fakt, že státní vyznamenání nezískal ani tentokrát meziválečný plzeňský primátor komentoval také současný primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). „Nám je to líto, my jako sociální demokraté dlouhodobě vyzdvihujeme osobnost Luďka Pika, jako tehdejšího primátora Plzně, celý včerejší slavnostní den byl především o tom, kdy prvních 20 let fungoval efektivně a dobře Československý stát, tak jsme si mysleli, že právě Luděk Pik by mohl získat toto ocenění. Nestalo se tak, nevzdáváme se, budeme to zkoušet znovu, bohužel se to v letošním roce nepodařilo,“ uvedl primátor Zrzavecký.

Zatímco Luděk Pik státní vyznamenání ani tentokrát nezískal, mezi oceněnými byla přeci jen jedna osobnost z Plzně. Medailí Za zásluhy vyznamenal prezident republiky Miloš Zeman plzeňského biskupa Františka Radkovského, který je významnou autoritou nejen pro věřící, ale i pro ateisty a výrazně se angažoval ve veřejném dění v regionu. Loni abdikoval na svoji funkci biskupa, protože dovršil 75 let, což je pro vykonávání funkce biskupa nejvyšší hranice stanovená katolickými směrnicemi. Hlavou plzeňské diecéze bude až do té doby, kdy se najde jeho nástupce, což se zatím nestalo.

„Moje gratulace samozřejmě patří panu biskupovi Radkovskému, kterému jsem popřál přímo na Hradu. Toto ocenění je zasloužené,“ dodal poslanec Václav Votava. „Jsme opravdu rádi, že vyznamenání Za zásluhy od prezidenta převzal náš pan biskup František Radkovský,“ uvedl za vedení města primátor Martin Zrzavecký.

Ve Vladislavském sále Pražského hradu měl ve středu večer Plzeňský kraj ještě dalšího svého občana, medailí Za zásluhy ocenil prezident také Jiřího Mánka z Horské Kvildy, který dva roky působil jako ředitel NP a CHKO Šumava až do okamžiku, kdy jej v dubnu 2014 odvolal současný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.