U příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky ocenil primátor Plzně pět významných osobností

U příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky ocenil primátor Plzně pět významných osobností | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr ViletaPetr Vileta

vedoucí finančního odboru

Více

Pavel BaxaPavel Baxa

ekonom, soukromý zemědělec

Více

Jaroslav BauerJaroslav Bauer

1. náměstek hejtmana PK pro oblast dopravy, zastupitel PK

Více

U příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky ocenil primátor Plzně pět významných osobností

Plzeň, 28.10.2015, aktualizováno 21:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Cenu města Plzně převzal z rukou primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) při slavnostním setkání u příležitosti 97. výročí Dne vzniku samostatného Československa uznávaný čtyřiatřicetiletý vědec Jaroslav Hrabák, jenž se věnuje výzkumu rozpoznávání takzvaných panrezistentních bakterií. Primátor předal čtyřem laureátům také plakety s vyobrazením městské historické pečetě. Plaketu získala herečka Divadla Alfa Blanka Josephová – Luňáková, dále pak majitel domu s cennými interiéry Adolfa Loose Michal Brummel, Jaroslav Mašek, jenž se přes 70 let věnoval výchově junácké mládeže v Plzni a děkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová.

U příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky ocenil primátor Plzně pět významných osobností | Autor: Plzeň.euU příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky ocenil primátor Plzně pět významných osobností | Autor: Plzeň.eu

„Jsou to významná ocenění. Město Plzeň má jejich prostřednictvím možnost poděkovat lidem, kteří vynikli ve své práci nebo v životě, kteří svá povolání cítí spíše jako poslání, kteří svým umem, nápady, poctivostí a znalostmi obohacují nejen sami sebe a svou práci, ale i nás všechny,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Ten ještě před slavnostním ceremoniálem všechny laureáty přijal ke krátkému setkání, přítomni byli i náměstci Martin Baxa a Petr Náhlík, jakožto navrhovatelé některých z laureátů. „Město těmito oceněními dává najevo, že si váží těch, kteří pro něj něco udělali,“ řekl přítomným Martin Baxa (ODS). „Pročítal jsem si nositele pečetí od roku 1992, jsou to samí zajímaví lidé. Město je obvykle udělovalo těm, kteří nejsou jeho občany, o to zvlášť mě těší, že letos jsou zde ti, kteří mají k Plzni osobní vztah,“ doplnil Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Doc. Ing. Jaroslav Hrabák Ph.D., který je manažerem Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, cenu dostal za úspěšné završení problému, jenž je Světovou zdravotnickou organizací označován za jednu z největších hrozeb vůbec. Je jím vzrůstající odolnost bakterií vůči antibiotikům. Zvýšená odolnost bakterií k antibiotikům znamená smrtelné riziko pro pacienty na jednotkách intenzivní péče, po složitých chirurgických zákrocích, s defekty imunity.

Tým docenta Hrabáka vyvinul postup, jak rezistentní bakterie rozpoznat s pomocí hmotnostní spektrometrie rychleji, během několika hodin místo dříve obvyklých několika dní. Význam jeho práce dokládá cena Neuron pro mladé vědce, jejímž laureátem za rok 2015 se stal. „Ta cena patří i mým kolegům, nedalo by se to dělat jen v jednotlivci,“ řekl při přijetí Jaroslav Hrabák. Za obrovský počin označil vybudování biomedicínského centra v Plzni, v němž podle Hrabáka pracují progresivní týmy na světové úrovni.

Oceněný Michal Brummel, potomek původních majitelů domu v Husově ulici číslo 58, který je v současnosti nejzachovalejším a nejcennějším dílem architekta Adolfa Loose v Plzni, řekl, že za půl roku zpřístupnění cenných interiérů v jeho domě eviduje přes 2400 návštěvníků. „Nejsou jen z Plzně a České republiky, ale z celého světa, přijíždí hodně Asiatů,“ uvedl při přijetí. Pečeť města Plzně mu byla udělena za záchranu domu, který patří k nejcennějším památkám moderní architektury, a za vytvoření jedinečného soukromého muzea.

Přijetí se zúčastnila také Blanka Josephová – Luňáková, dlouholetá členka Divadla Alfa a kulturní i sociální aktivistka. Pečeť města Plzně jí byla udělena za úspěšné a aktivní působení v Divadle Alfa a za četné přínosné aktivity v kulturní a sociální oblasti. Pečeť města Plzně získal Jaroslav Mašek za celoživotní obětavou výchovu plzeňské mládeže a za neustávající aktivity v junáckém hnutí v Plzni.

Přítomna přijetí byla také Ilona Mauritzová, děkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Ta v období 2011 – 2015 zastávala funkci rektorky této vysoké školy. Pečeť města Plzně jí byla udělena za přínosné, tvořivé a vstřícné vedení univerzity v období 2011 až 2015.

Cena města Plzně je určena zejména k ocenění fyzických osob nebo vědeckých kolektivů, případně právnických osob nebo jejich organizačních složek za významná vědecká díla v oborech společenských věd, objevy v oboru přírodních věd nebo rozvinutí technického pokroku novými technologiemi. Cena může být udělena i za významné umělecké dílo spojené s Plzní, není ale určena k oceňování politických zásluh ani celoživotního díla. Cena má podobu listiny opatřené znakem města a otiskem městské historické pečeti a je spojena s peněžitou odměnou ve výši 50 tisíc korun. O udělení rozhoduje zastupitelstvo města na návrh rady města nebo zastupitelstva městského obvodu.

Městská pečeť je primátorskou insignií, její užívání je ve výhradním právu primátora a je nepřenosné. Primátor může darovat plaketu s vyobrazením městské historické pečeti občanům města a dalším osobám, které se zasloužily o rozvoj Plzně, její propagaci, ochranu jejích práv a zájmů nebo jiným způsobem napomohly zvýšení prestiže města.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.