Plzeňský kraj chystá memorandum, které má zajistit více lékařů i sester pro krajské nemocnice

Plzeňský kraj chystá memorandum, které má zajistit více lékařů i sester pro krajské nemocnice | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel PrincPavel Princ

Starosta Kolince

Více

Martin MarekMartin Marek

Na volné noze, předseda o.s. Plzeňané

Více

Vladimíra HirschováVladimíra Hirschová

Učitelka

Více

Plzeňský kraj chystá memorandum, které má zajistit více lékařů i sester pro krajské nemocnice

Plzeň, 26.10.2015, aktualizováno 15:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní Plzeňského kraje (PK) odsouhlasili, že uzavřou memorandum o vzájemné spolupráci mezi krajem, Univerzitou Karlovou v Praze, Lékařskou fakultou v Plzni a Zdravotnickým holdingem PK, druhé memorandum se pak týká stejných subjektů a ZČU, konkrétně pak Fakulty zdravotnických studií. Cílem spolupráce, je stabilizace a zlepšení personální situace v krajských nemocnicích, kde chybí lékaři i nelékařský zdravotní personál. Naproti tomu mají budoucí lékaři i zdravotní sestry, které projeví zájem pracovat v krajských nemocnicích možnost získat zajímavé stipendium.

Uvedená memoranda se podepíší 6. listopadu, stanovují rámec konkrétní spolupráce mezi poskytovateli zdravotnických služeb a vysokými školami v oblasti podpory studentů a absolventů. Studenti by měli získat motivaci k následnému zaměstnání u poskytovatelů zdravotnických služeb v PK. Tito poskytovatelé by se rovněž měli studentům více prezentovat přímo na půdě vysokých škol.

„Jedna škola vychovává lékaře, druhá nelékařský zdravotní personál a v obou těchto kategoriích je v celé ČR nedostatek. Hledáme cestu, jak motivovat budoucí lékaře a sestřičky, aby šli pracovat do našich krajských nemocnic, které sužuje nedostatek personálu, nejen lékařů, ale i sester. Tímto memorandem chceme stabilizovat personál v krajských nemocnicích. Dále chceme zvýšit možnost praktické výuky především lékařů v našich nemocnicích, které k tomu mají akreditaci. V současné době jde především o Klatovskou nemocnici, která má plnou akreditaci na všechny lékařské obory. Ostatní tři nemocnice ve Stodu, Rokycanech a Domažlicích si tuto akreditaci nyní dodělávají,“ vysvětlila krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Podle slov krajské radní je momorandum prvním krokem, budou na něj navazovat konkrétní smlouvy na stabilizační jednorázový příspěvek pro nové nastupující lékaře i sestry. „Tento příspěvek je zastabilizuje v našich nemocnicích. Dále tu jsou smlouvy o pravidelném stipendiu, které se budou vyplácet v posledním a možná i v předposledním ročníku studia. Na lékařské fakultě budou studenti dostávat měsíční pravidelný příspěvek 5000 korun. Pro zdravotní sestry to bude podobně, zatím není jasné, o jak vysokou částku se v jejich případě bude jednat. Výše příspěvku bude záležet na tom, po jakou dobu se ten lékař nebo sestra zavážou k tomu, jak dlouho budou pracovat v krajských nemocnicích. Příspěvky budou platit samotné nemocnice,“ řekla radní Stárková.

S Plzeňským krajem sousedí bohaté Bavorsko, kde mají lékaři i sestry čtyřikrát vyšší platy. Nelze se proto divit, že v některých krajských nemocnicích chybí nyní osm až deset sester, někde možná i 12. Nejlépe personálně je na tom Klatovská nemocnice. Zmíněné smlouvy budou podle radní Stárkové už do konce letošního roku připraveny k podpisu.

Platy lékařů v krajských nemocnicích se všemi příplatky jsou 67 tisíc korun hrubého, sestry berou hrubého 25 tisíc, zatímco v plzeňské fakultní nemocnici mají lékaři 72 tisíc a sestry, 32 tisíc korun. V republikovém průměru jsou platy lékařů v nemocnicích PK nadprůměrné, sestry jsou pod republikovým průměrem, už dostaly ale přidáno a ještě se jim dál budou platy zvyšovat.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.