Ministr dopravy nevyloučil možnost, že by kraje i v příštím roce mohly dostat od státu peníze na opravu silnic II. a III. třídy

Ministr dopravy nevyloučil možnost, že by kraje i v příštím roce mohly dostat od státu peníze na opravu silnic II. a III. třídy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,58%
Spokojený48,09%
Zklamaný20,61%
Zdrcený12,21%
Šokovaný14,50%

Celkový počet hlasů: 131

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří StručekJiří Struček

Náměstek hejtmana PK pro oblasti školství a sportu, zastupitel PK, starosta města Tachov

Více

Václav RaisVáclav Rais

Student

Více

Josef BaxaJosef Baxa

učitel, úředník

Více

Ministr dopravy nevyloučil možnost, že by kraje i v příštím roce mohly dostat od státu peníze na opravu silnic II. a III. třídy

Plzeň, 22.10.2015, aktualizováno 10:59 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Možnost, že by kraje mohly v příštím roce dostat opět od státu peníze na opravy silnic II. a III. třídy nevyloučil ministr dopravy Daniel Ťok (ANO) během silniční konference v Plzni. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) dal letos krajům poprvé celkem 4,4 miliardy korun, ale v návrhu rozpočtu fondu na příští rok pro ně zatím nic není. Ministr Ťok na konferenci uvedl, že by byl rád, pokud by se peníze pro kraje našly.

Podle něj je malou dobrou zprávou to, že ministři při projednávání rozpočtu SFDI ve vládě přijali na žádost premiéra dodatečné usnesení. Týká se právě návrhů na přispění krajům, pokud tedy zbudou peníze z letoška. „Pokud tam peníze zůstanou, tak určitě s návrhem přijdeme,\\\" řekl Ťok. Kraje ale musejí počkat do konce prvního kvartálu.

S tím ovšem nesouhlasili zástupci některých krajů a požadovali na ministrovi, aby uvedl alespoň rámcově objem peněz, aby se kraje mohly na případné stavby připravit. Argumentovali tím, že pokud se dozvědí sumu až koncem března, tak musejí vypsat nadlimitní zakázku, která potrvá minimálně čtyři měsíce. Ministr Ťok pouze konstatoval, že začátkem roku může sdělit, jaké čerpání bylo v roce 2015 a jestli se prostor najde. „Termín 31. března je konečný, ale pokud to bude dříve, nikdo se zlobit nebude,\\\" uvedl Ťok.

Kraje s vedení ČSSD argumentují tím, že nedat krajům nic, je politické rozhodnutí ANO před krajskými volbami. „To bych chtěl striktně odmítnout, žádnou politiku v tom nevidím. Líbilo by se nám, kdyby krajům ty peníze šly. Ale musí to umožňovat státní rozpočet, to není rozhodnutí ministerstva dopravy,\\\" konstatoval ministr Ťok. Podle něj si kraje převzaly silnice s tím, že mají na to, aby je udržovaly lépe než stát.

Ministerstvo dopravy poskytlo letos peníze z přebytku roku 2014. „Jsem rád, že se silnice opravují. Dokonce jsme navrhli úpravu zákona o SFDI, abychom více podpořili místní silnice a komunikace II. a III. tříd, což se teď projednává v parlamentu,“ uvedl Ťok. Jde o silnice, které navazují na opravy státních silnic a dálnic. Ministerstvo dopravy v návrhu rozpočtu SFDI s penězi pro kraje počítalo. Ministr financí je ale vyškrtl. Odůvodnil to tím, že kraje díky novému rozpočtovému určení daní dostanou další tři miliardy a v celkovém výběru daní asi o 9,6 miliardy více.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

To je jen další dement v řadě 23.10.2015 09:04, Reagovat

To je zas typicky česky jak u blbečků na dvorečku :( Silniční daň platí každá firma ze všech aut, to samé každý podnikatel. Spotřební daň z benzínu a nafty platí každý, kdo si benzín nebo naftu koupí. A nikdo nejezdí jen po státních silnicích 1. třídy, ale po všech silnicích a logicky musejí být náklady na údržbu rozděleny rovnoměrně mezi všechny správce veřejných komunikací. Na co tam chce ministr čekat, vždyť tady není co posuzovat a hodnotit.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.