Město investuje miliony korun na pomoc drogově závislým, někteří z nich chodí v rámci terapie uklízet podchod

Město investuje miliony korun na pomoc drogově závislým, někteří z nich chodí v rámci terapie uklízet podchod | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,76%
Spokojený47,62%
Zklamaný20,63%
Zdrcený12,70%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 126

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Martin FojtíčekMartin Fojtíček

ředitel neziskové organizace Ledovec

Více

Jan KučeraJan Kučera

Více

Libor SteinerLibor Steiner

projektový manažer

Více

Město investuje miliony korun na pomoc drogově závislým, někteří z nich chodí v rámci terapie uklízet podchod

Plzeň, 20.10.2015, aktualizováno 13:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Už druhým rokem funguje v Plzni projekt Čistý podchod, který si klade za cíl naučit základním pracovním návykům drogově závislé osoby žijící na ulici. Zajišťují ho společně Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně a nezisková organizace Point 14, jež poskytuje komplexní pomoc lidem s problémem závislosti. Díky záměru, při němž se uklízí frekventovaná lokalita u Centrálního autobusového nádraží, už někteří klienti nastoupili léčbu. Město letos podpořilo pěti miliony korun projekty a organizace zaměřené na drogově závislé.

„Jednou z hlavních priorit je pro nás v tomto volebním období oblast bezpečnosti. Práce s drogově závislými je velmi složitá, často jde o dlouhý proces. Pokud se nám povede tyto lidi motivovat k léčbě a vrátit alespoň určité procento z nich i díky takovýmto projektům do společnosti, nebo je alespoň nasměrovat s úpravou stylu jejich života, odrazí se to i ve zvýšení pocitu bezpečí ostatních občanů,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), do jehož gesce oblast bezpečnosti v Plzni spadá.

Drogově závislé oslovují přímo na ulici terénní pracovníci organizace Point 14, snaží se je motivovat k zapojení do projektu. Zájemci pak jedenkrát týdně uklízejí podchod u plzeňského autobusového nádraží, za odvedenou práci dostávají bagetu. „Ohlasy od klientů jsou pozitivní. Někteří přicházejí pravidelně, za danou aktivitu jsou rádi,“ uvedl Karel Nyerges, ředitel Point 14. Cílem je aktivovat u zapojených pracovní návyky. Největší odměnou přitom podle ředitele je, když se drogově závislý klient rozhodne nastoupit léčbu. „Máme takové případy. Nebývá to úplně běžné, že by člověk z terénních aktivit šel rovnou do léčby,“ řekl Nyerges.

„Dalším cílem projektu je změnit také postoj občanů k uživatelům návykových látek a lidem žijícím na okraji společnosti. Často je na ně totiž nahlíženo velmi negativně. Projekt typu Čistý podchod jim ale dává u ostatních šanci,“ zmínil Aleš Průša, šéf Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně. Pracovníci terénního programu za dobu realizace projektu zaznamenali už několik kladných reakcí z řad cestujících na autobusovém nádraží.

Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně podporuje projekty řady organizací, které se na území města Plzně zaměřují na drogově závislé osoby, na osoby ohrožené vyloučením i na prevenci. Konkrétně Point 14 v letošním roce získal od města příspěvek ve výši zhruba jeden milion korun. Částkou 2,1 milionu korun podpořilo město také Centrum protidrogové prevence a terapie. Dotace ve výši 1,1 milionu korun obdržel spolek Ulice-Agentura sociální práce, jenž poskytuje sociální a zdravotní služby osobám ohroženým vyloučením. Dalším podpořeným subjektem je Středisko křesťanské pomoci – Terapeutická komunita Vršíček, které získalo částku 948 tisíc korun.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.