Město investuje miliony korun na pomoc drogově závislým, někteří z nich chodí v rámci terapie uklízet podchod

Město investuje miliony korun na pomoc drogově závislým, někteří z nich chodí v rámci terapie uklízet podchod | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr NáhlíkPetr Náhlík

Náměstek primátora (pro oblast dopravy a životního prostředí)

Více

Vladislav VilímecVladislav Vilímec

Poslanec PČR, zastupitel PK, místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje

Více

Jan KůrkaJan Kůrka

olympijský vítěz ve střelbě, stálý člen Českého olympijského výboru, předseda sportovní sekce Nadace

Více

Město investuje miliony korun na pomoc drogově závislým, někteří z nich chodí v rámci terapie uklízet podchod

Plzeň, 20.10.2015, aktualizováno 13:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Už druhým rokem funguje v Plzni projekt Čistý podchod, který si klade za cíl naučit základním pracovním návykům drogově závislé osoby žijící na ulici. Zajišťují ho společně Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně a nezisková organizace Point 14, jež poskytuje komplexní pomoc lidem s problémem závislosti. Díky záměru, při němž se uklízí frekventovaná lokalita u Centrálního autobusového nádraží, už někteří klienti nastoupili léčbu. Město letos podpořilo pěti miliony korun projekty a organizace zaměřené na drogově závislé.

„Jednou z hlavních priorit je pro nás v tomto volebním období oblast bezpečnosti. Práce s drogově závislými je velmi složitá, často jde o dlouhý proces. Pokud se nám povede tyto lidi motivovat k léčbě a vrátit alespoň určité procento z nich i díky takovýmto projektům do společnosti, nebo je alespoň nasměrovat s úpravou stylu jejich života, odrazí se to i ve zvýšení pocitu bezpečí ostatních občanů,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), do jehož gesce oblast bezpečnosti v Plzni spadá.

Drogově závislé oslovují přímo na ulici terénní pracovníci organizace Point 14, snaží se je motivovat k zapojení do projektu. Zájemci pak jedenkrát týdně uklízejí podchod u plzeňského autobusového nádraží, za odvedenou práci dostávají bagetu. „Ohlasy od klientů jsou pozitivní. Někteří přicházejí pravidelně, za danou aktivitu jsou rádi,“ uvedl Karel Nyerges, ředitel Point 14. Cílem je aktivovat u zapojených pracovní návyky. Největší odměnou přitom podle ředitele je, když se drogově závislý klient rozhodne nastoupit léčbu. „Máme takové případy. Nebývá to úplně běžné, že by člověk z terénních aktivit šel rovnou do léčby,“ řekl Nyerges.

„Dalším cílem projektu je změnit také postoj občanů k uživatelům návykových látek a lidem žijícím na okraji společnosti. Často je na ně totiž nahlíženo velmi negativně. Projekt typu Čistý podchod jim ale dává u ostatních šanci,“ zmínil Aleš Průša, šéf Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně. Pracovníci terénního programu za dobu realizace projektu zaznamenali už několik kladných reakcí z řad cestujících na autobusovém nádraží.

Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně podporuje projekty řady organizací, které se na území města Plzně zaměřují na drogově závislé osoby, na osoby ohrožené vyloučením i na prevenci. Konkrétně Point 14 v letošním roce získal od města příspěvek ve výši zhruba jeden milion korun. Částkou 2,1 milionu korun podpořilo město také Centrum protidrogové prevence a terapie. Dotace ve výši 1,1 milionu korun obdržel spolek Ulice-Agentura sociální práce, jenž poskytuje sociální a zdravotní služby osobám ohroženým vyloučením. Dalším podpořeným subjektem je Středisko křesťanské pomoci – Terapeutická komunita Vršíček, které získalo částku 948 tisíc korun.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.