Magistrát investuje desetitisíce korun na ochranná opatření před nájezdy divokých prasat do obydlených částí města

Magistrát investuje desetitisíce korun na ochranná opatření před nájezdy divokých prasat do obydlených částí města | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radka TrylčováRadka Trylčová

Zastupitelka PK

Více

Libor SteinerLibor Steiner

projektový manažer

Více

František FrišFrantišek Friš

Starosta Postřekova

Více

Magistrát investuje desetitisíce korun na ochranná opatření před nájezdy divokých prasat do obydlených částí města

Plzeň, 19.10.2015, aktualizováno 13:02 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň investuje téměř 40 tisíc korun do ochrany okrajové městské části Valcha, kterou devastují svými nájezdy divoká prasata. Radnice se proto nyní rozhodla posekat velké plochy orobince, v němž se zdržují stáda divokých prasat. Radní města souhlasili s poskytnutím zmíněné částky z Fondu životního prostředí města. O peníze požádal třetí městský obvod. Správci městských lesů a myslivci sice na přemnožená prasata pořádají naháňky, zvířata se ale stále dostávají i do obytných částí města, informoval náměstek primátora pro životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL). Uvolnění peněz musí ještě schválit zastupitelé.

Skupiny nebo i jednotlivé kusy zvířat migrují po okraji bytové zástavby a poškozují pozemky v zastavěném území, také ohrožují bezpečnost občanů Valchy. „Pozemky jsou v územním plánu vedeny jako travní porosty a jsou zařazeny do územního systému ekologické stability. Jedná se o typický mokřadní porost, kde se střídá porost vrby, osiky a luční porosty s porostem orobince neboli mohutnou trávu rostoucí zpravidla na zamokřených místech, která často vytváří rozsáhlé porosty s výškou půl metru až tři metry,“ informoval o této lokalitě náměstek Petr Náhlík. 

Na základě poskytnuté dotace se poseká porost o rozloze zhruba 1,6 hektaru kolem Lučního potoka. Od zásahu si město slibuje zlepšení ekologické stability lokality a potlačení migrace skupin divokých prasat tímto územím. Komise životního prostředí Rady města Plzně podpořila projekt v plné výši.

Správci plzeňských lesů v okrajových částech, kde jsou na městských pozemcích honitby, pořádají na prasata naháňky a ročně tam odstřelí desítky zvířat. „Naháňka se bude dělat tento týden a každý měsíc, ale je obtížné se prasat zbavit. A u nehonebních pozemků, kde se nemohou střílet, je to ještě mnohem složitější,“ řekl Richard Havelka z městské organizace Správa veřejného statku. Podle Náhlíka by bylo ideální řešit problém odstřely v honitbách kolem Plzně. „Ale honitby vlastní řada různých subjektů a v případě, že je hon v jedné honitbě, divočák se logicky přesune do jiné, takže by bylo nutné to koordinovat současně,“ popsal složitou situaci náměstek primátora Petr Náhlík.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.