Stodská nemocnice zřizovaná Plzeňským krajem má již v provozu vlastní počítačovou tomografii

Stodská nemocnice zřizovaná Plzeňským krajem má již v provozu vlastní počítačovou tomografii | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený1,92%
Spokojený50,00%
Zklamaný23,08%
Zdrcený13,46%
Šokovaný11,54%

Celkový počet hlasů: 104

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír SmolíkVladimír Smolík

Starosta Pačejova

Více

David ŠloufDavid Šlouf

Neuvolněný člen rady města Plzně (pro oblast správy městských nemovitostí)

Více

Vladimíra HirschováVladimíra Hirschová

Učitelka

Více

Stodská nemocnice zřizovaná Plzeňským krajem má již v provozu vlastní počítačovou tomografii

Stod, 16.10.2015, aktualizováno 13:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Stovky pacientů Stodské nemocnice s vnitřním onemocněním ale i po úrazu čeká od října jednodušší a rychlejší vyšetření. Nemocnice slavnostně zprovoznila nový přístroj CT. Díky počítačové tomografii se zpřesní i zrychlí diagnostika a tím pádem i léčba. Diagnostický přístroj má nově také Rokycanská nemocnice. Obě zdravotnická zařízení o CT usilovala několik let. Letos je pořídila z prostředků Plzeňského kraje. Kromě zprovoznění CT dokončila Stodská nemocnice v těchto dnech i zateplení celého objektu.

Stodská nemocnice má již v provozu nové CT | Autor: Stodská nemocnice a.s.Stodská nemocnice má již v provozu nové CT | Autor: Stodská nemocnice a.s.

„Nyní je CT ve zkušebním provozu, vyšetřujeme na něm zatím jen hospitalizované pacienty. V případě ambulantních ještě čekáme na smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V současné době máme příslib od VZP, s ostatními jednáme,“ říká ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar s tím, že nemocnice ročně plánuje provést na CT přes tisícovku vyšetření.

„Pokud se nejedná o akutní stav, je někdy čekací doba na tomografické vyšetření v jiné nemocnici i tři týdny. To samozřejmě pacientovi neprospívá, podobně jako samotný převoz. Když máme CT přímo ve Stodu, zkrátí se termín vyšetření a s ním i stanovení správné diagnózy a zahájení i průběh léčby,“ líčí výhody primář interního oddělení Roman Tytl.

A navíc už pacienti nebudou tolik cestovat. A nejen pacienti. Se sanitkou musel jezdit i řidič a ošetřovatel. To odpadne a na výjezdech nemocnice uspoří. „Ekonomický přínos pro nemocnici je spočítán na dva až tři miliony korun ročně,“ doplňuje ředitel Alan Sutnar.

Interna bude CT využívat zejména k vyšetření mozkových příhod a onemocnění plic, srdce, ledvin ale i dalších vnitřních orgánů. CT vytěží zhruba z 60 procent. Ve zbylých případech jej využijí hlavně chirurgové například k přesnější diagnostice zlomenin, ale i úrazů hlavy nebo při nejasnostech v diagnostice u náhlých příhod břišních. V menší míře poslouží přístroj i gynekologicko-porodnickému oddělení.

„Nemocnice ve Stodu a Rokycanech si pořídily standardní typ CT, jaký se vyskytuje v obdobných zařízeních okresního typu. Každý z přístrojů stojí včetně devítiletého servisu a DPH 19,4 milionů korun,“ říká radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Zateplení Stodské nemocnice vyšlo s daní na 24 milionů korun. Také tuto sumu zaplatí kraj s přispěním dotace z Operačního programu Životní prostředí. Během posledních dvou let nemocnice investovala do úprav i do vybavení 80 milionů korun.

Důvody zvýšených investic ve Stodu jsou podle radní Stárkové zřejmé. „Do roku 2012 nebyla jistá budoucnost nemocnice. Od zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví přicházely signály, že zanikne, proto se v ní příliš neinvestovalo. Naštěstí zvítězily argumenty Plzeňského kraje, že po zániku akutní nemocnice v Plané a problémech mariánskolázeňské nemocnice je zařízení ve Stodu nejdostupnější pro oblast Tachovska, Stříbrska a Plánska a je třeba jej hlavně pro obyvatele těchto oblastí zachovat. Nyní tak dochází i k potřebné modernizaci, aby nemocnice splňovala požadavky současné medicíny. Že má své místo na mapě kraje, dokazuje i růst výkonnosti například na gynekologickém oddělení,“ doplňuje radní Milena Stárková.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.