Slovany usilují o zisk grantu na obnovu Jiráskova náměstí i klášterní zahrady

Slovany usilují o zisk grantu na obnovu Jiráskova náměstí i klášterní zahrady | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,76%
Spokojený47,62%
Zklamaný20,63%
Zdrcený12,70%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 126

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vítězslav BrodyVítězslav Brody

Podnikatel

Více

Jaroslav KubalíkJaroslav Kubalík

energetik, specialista v systémech jakosti

Více

Martin HyťhaMartin Hyťha

Ekologický aktivista

Více

Slovany usilují o zisk grantu na obnovu Jiráskova náměstí i klášterní zahrady

Plzeň, 15.10.2015, aktualizováno 12:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O získání grantu na obnovu Jiráskova náměstí a klášterní zahrady usiluje druhý plzeňský městský obvod Slovany. Za podpory města se přihlásil do výzvy Nadace Proměny v programu nazvaném Parky. V konkurenci 32 dalších měst postoupila žádost do třetího závěrečného kola. O podporu nadace ve výši 25 milionů korun se Plzeň utká s městem Jičín. O vítězi se rozhodne ještě v říjnu. Žádost obvodu o grant vzali na vědomí zastupitelé města. Celkové náklady na obnovu Jiráskova náměstí se odhadují na 74 milionů korun.

Městský obvod Plzeň 2 – Slovany se snaží dlouhodobě zajistit rekonstrukci Jiráskova náměstí do podoby odpovídající současným potřebám obyvatel, jde o jednu z klíčových lokalit obvodu. Už od poloviny 90. let minulého století existuje architektonický návrh na rekonstrukci uvedené lokality, který vzešel z architektonické soutěže. „Nejblíže k opravě náměstí bylo v roce 2002, ale připravené peníze byly po ničivé povodni použity na odstranění jejích následků,“ přiblížil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD). Obvod proto dál hledá možnosti zajištění peněz, Nadaci Proměny žádal už jednou v roce 2011 ale neuspěl.

Pokud radnice uspěje nyní, bude vyhlášena architektonická soutěž, výběrové řízení na všechny stupně projektové dokumentace a následně na zhotovitele stavby. Nadace Proměny do projektu vstupuje v pozici supervizora a spolupracuje na všech úkonech s projektem spojených. Záměr má podporu i díky tomu, že se projednává také komunitně a novou tvář Jiráskova náměstí pomáhají tvořit lidé, kteří v této lokalitě žijí. Letos se uskutečnila veřejná projednávání s občany.

Předpokládané náklady projektu jsou odhadnuty na 74,411 milionu korun, což zahrnuje i odhad ceny za kompletní výměnu veškeré infrastruktury v dotčených komunikacích. „Protože ten odhad částky vychází z objemové studie, vyžádá si město před převzetím dotace u správců městské infrastruktury vyjádření k nákladům. Pokud by se celková částka navýšila nad 74,411 milionu korun, hradil by další náklady nad tento rámec druhý městský obvod,“ vysvětlil Pavel Kotas.

Infrastruktura v dané lokalitě, tedy vodovod a kanalizace, pochází z let 1910 až 1930, jejich výměna je tedy v nejbližších letech nutná. V případě přidělení dotace bude zajištěno spolufinancování projektu nad rámec poskytnuté dotace ve výši 50 procent z rozpočtu města, konkrétně z Fondu města Plzně pro kofinancování dotovaných projektů, druhá polovina jde z rozpočtu druhého městského obvodu.

Realizace projektu je rozdělena na dvě etapy, zahrnuje úpravy v klášterních zahradách, venkovního prostoru, ale i rekonstrukce dvou souvisejících komunikací včetně infrastruktury. Kompletně hotovo by mělo být v roce 2023. Program Parky pomáhá městům nad osm tisíc obyvatel rozvíjet veřejná prostranství, která vycházejí z potřeb jejich uživatelů, vznikají ve spolupráci s odborníky i místní veřejností a na míru danému místu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.