Lidé budou jezdit čím chtějí, kampaním či nařízením navzdory

Lidé budou jezdit čím chtějí, kampaním či nařízením navzdory | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Lidé budou jezdit čím chtějí, kampaním či nařízením navzdory

Plzeň, 12.10.2015, aktualizováno 14.10.2015 13:59 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V poslední době se roztrhl pytel nad nápady jak nalákat cestující do vozů MHD. Zatímco v Praze chtějí nutit kupovat si povinně roční kupon řidiče k rezidentnímu parkování(1), v Plzni se snaží o rádoby vtipnou kampaň \"Máte hromadu důvodů\". V domnění, že je to cesta jak zvýšit obsazenost vozů MHD.

Pražské řešení, ač ho odsuzuji a přijde mi jako silně buzerující vůči řidičům, kteří potřebují parkovat svůj vůz, může u pár jednotek jedinců zabrat ve smyslu - \"přeci jen, když jsem si ten kupón musel koupit, tak ho asi občas využiju\". Plzeňské řešení však nezasáhne téměř nikoho. Tedy vyjma těch, kteří se občas zasmějí tomu, že na zácpu je nejlepším lékem hromadka. Znám celou řadu lidí, kteří MHD z principu nejezdí, mají k tomu své důvody a žádná kampaň je nepřesvědčí.

MHD je dnes v každém velikostí nejméně okresním městě, o její existenci ví každý. Myslím si, že lidé nejsou hloupí a sami nejlépe vědí, kterým dopravním prostředkem se chtějí vozit. Jestli pojedou do práce na kole, půjdou pěšky, zvolí MHD nebo je nejpříjemnější auto. PMPD se v jednom z důvodů proč jezdit MHD ptá: co dostanete za 11 korun? Je to přesně rok, co jedno politické hnutí jelo v komunální kampani jako kolovrátek téma \"MHD zdarma\". Ani na toto lidé neslyšeli (ještě, že tak, protože následky raději nedomýšlet).

Plzeňskou MHD využívám osobně často, prakticky celých téměř deset let, které žiji v Plzni, mám nabitý roční tarif. Její služby mi vyhovují, jsou zde modernizované vozy, možnost koupit jízdenku platební kartou, informační tabule, kdy který spoj přijede atd. V poměru kvalita/cena ji považuji možná za nejlepší v republice. Ale k tomu, abych jí využíval nemusím číst rádoby důvody na plakátu. Když jedu večer na pivo, vím, že se mám jak dostat domů. Stejně jako je mi jasné, že jet na pivo autem asi nebude úplně to pravé řešení. Přes všechny kampaně se pak stejně najdou tací, kteří neodolají pokušení a na pivo si klidně tím autem zajedou. Na vymýcení porušování zákazů totiž neexistuje recept, ač si někdo myslí stále opak. Podobné kampaně, jako ta plzeňská na navádění občanů k jízdám městskou hromadnou dopravou nemají smysl a jsou jen mrhání penězi. Pro polehčení je však potřeba uvést, že v tomto případě nejde jen o financování z veřejných peněz, jelikož PMPD si pro tuto kampaň zařídili řadu soukromých partnerů(2). I tak šlo však s penězi naložit mnohem efektivněji.

Autor je krajským místopředsedou Strany svobodných občanů


(1) http://praha.idnes.cz/levnejsi-parkovani-by-melo-byt-v-pripade-rocniho-kuponu-na-mhd-pbc-/praha-zpravy.aspx?c=A150727_2180087_praha-zpravy_bur
(2) http://www.pmdp.cz/zabava/mate-hromadu-duvodu/o-kampani/

Autor: Václav Dušek

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.