Vláda schválila vznik CHKO Brdy, vznikne 1. ledna 2016

Vláda schválila vznik CHKO Brdy, vznikne 1. ledna 2016 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KašíkPavel Kašík

Logistik

Více

Josef ŠtichaJosef Šticha

živnostník – papírnictví

Více

Kamil HrdinaKamil Hrdina

Ekolog provozů – enviromentalista

Více

Vláda schválila vznik CHKO Brdy, vznikne 1. ledna 2016

Brdy, Praha, Plzeň, 12.10.2015, aktualizováno 15:59 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy v pondělí definitivně posvětila vláda. Stávající vojenský újezd bude zrušena na konci letošního roku, od 1. ledna 2016 bude vyhlášena CHKO Brdy o rozloze 345 kilometrů čtverečních. Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí v Plzeňském a Středočeském kraji. Celá svým územím do ní spadá pouze obec Míšov, v několika případech zasahují do oblasti svým zastavěným územím obce Nové Mitrovice a Čížkov. Další obce se nacházejí po obvodu mimo území navrhované CHKO, přičemž do ní zasahují pouze jejich katastry. Armáda zabrala část Brd pro své vojenské účely již v roce 1926.

Součástí brdské CHKO budou například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Až 86 procent oblasti tvoří lesy, z nichž převážná část je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků ČR. Vyskytují se zde chráněné druhy, například kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničné. Nejpřísnější režim ochrany přírody se bude muset dodržovat v první zóně, dotkne se to především zemědělců. Nebudou se zde smět používat například biocidy, hnojit pozemky, používat kejda, měnit vodní režim nebo provádět terénní úpravy a těžit nerosty. Do přísného režimu spadne i druhá zóna, obě tvoří dohromady zhruba 15 procent z celkového území.

Klub českých turistů začne se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Všechny se ale budou moct vyznačit, až resort obrany stanoví hranice posádkového cvičiště Jince a jeho ochranného pásma, které zatím nebylo pyrotechnicky vyčištěno. To se má stát do roku 2017. Zatím bylo vyčištěno od nebezpečné munice asi 50 procent dopadového území. Zdokonalit se musejí i mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržba silnic a špatný telefonní signál. V současné době pokrývají mobilní operátoři jen 20 procent území nové CHKO Brdy, což je žalostně málo. Hrozí zde riziko, že v případě úrazů turistů se včas nedovolají pomoci.

„Jsem moc rád, že vláda dnes schválila vytvoření CHKO Brdy, usilovali jsme o to, aby armáda odešla z Brd, což se také podařilo. Dnes vláda svým nařízením posvětila vznik CHKO Brdy, vrátí se tam po dlouhých létech život, což je jedině dobře. Lidé budou mít možnost navštěvovat opět krásnou krajinu a mít z ní užitek. Pro veřejnost bude oficiálně prostor otevřen od 1.ledna 2016, ale určitě musí turisté a návštěvníci počítat s tím, že určité lokality budou z bezpečnostních důvodů uzavřeny vzhledem k vojenské munici, která se tam stále odklízí,“ uvedl poslanec a zastupitel Plzeňského kraje Václav Votava (ČSSD), který se aktivně podílel na zrušení vojenského prostoru Brdy i na vytvoření nové CHKO.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.