Zastupitelé podpořili právní změnu společnosti Plzeň 2015 na ústav, požadují ale zajištění udržitelnosti do dalších let

Zastupitelé podpořili právní změnu společnosti Plzeň 2015 na ústav, požadují ale zajištění udržitelnosti do dalších let | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan TomanJan Toman

architekt

Více

Karel ZrůbekKarel Zrůbek

Starosta Horažďovic

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Zastupitelé podpořili právní změnu společnosti Plzeň 2015 na ústav, požadují ale zajištění udržitelnosti do dalších let

Plzeň, 12.10.2015, aktualizováno 14:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zastupitelé města Plzně na svém jednání schválili změnu právní formy společnosti Plzeň 2015. Od ledna 2016 se stane ústavem založeným na dobu neurčitou. Hlavním smyslem transformace společnosti je trvalá udržitelnost a rozvíjení odkazu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Ještě před samotným hlasováním však někteří opoziční zastupitelé chtěli vědět, jakým způsobem hodlá město zajistit udržitelnost projektu a způsob jeho financování do dalších let.

„Ústav představuje nový prvek, který zachovává výhody obecně prospěšné společnosti, tedy například to, že neslouží primárně ke generování zisku, avšak má volnější pravidla. Ta mu umožňují provozovat vedlejší činnost, díky níž může získávat finanční prostředky na podporu své hlavní činnosti,“ vysvětil náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Transformaci společnosti na ústav ještě musí podle jeho slov schválit správní rada společnosti Plzeň 2015, jež bude mít nově místo šesti devět členů.

Plzeň 2015, která funguje jako moderní kulturní instituce pohybující se mezi žánry i mezi oblastmi kultury, cestovního ruchu a komerce, se od ledna zaměří na tři základní pilíře, ty potom charakterizuje několik důležitých akcí, které se letos uskutečnily. Jedná se o Evropský den sousedů, dobrovolnictví v kultuře, interaktivní výstavy, umělecké rezidence nebo Česko-bavorské dny. Dále jde o realizace akcí pro podporu kulturního turismu a evropské spolupráce , kterými byl například Festival světla a Skryté město. Detailní Strategii ústavu Plzeň 2015 dostanou k projednání zastupitelé města letos v prosinci. Pro rok 2016 se předpokládá, že bude ústavem provozovat kulturní dům Peklo.

Zastupitel Petr Suchý (TOP09) konstatoval, že projekt EHMK má pro město zcela nepochybně velký význam, nicméně do budoucnosti postrádá jasnou strategii udržitelnosti. „Kolik akcí se bude v příštích letech dělat, bude možné provozovat objekt DEPO2015 i po dobu dalších dvou let? Jsme schopni udržet si strůjce úspěchu projektu, kterými jsou pánové Sulženko a Suchánek? Víme, jakými problémy jsme procházeli, dokud jsme nenašli správné lidi, kteří ten projekt táhnou a připravili. Hrozilo to velkým průšvihem. Pro další roky je důležité, aby se udržel tento tým,“ uvedl Petr Suchý. Ten dále vyjádřil obavy z toho, že pokud město projekt evropského kulturního města nepodpoří v dalších létech podobně jako tomu tomu bylo letos, bude ohrožen.

„Příští rok turisté přijedou určitě znovu, protože se jim tady líbilo. Jestliže ale nebudeme pokračovat v tom projektu jak je nastavený, nenabídneme jim dostatek vyžití a dalších alternativ kromě Plzeňského Prazdroje, tak sem za dva roky už nikdo z těch turistů nepřijede. A to pak pocítíme všichni. Apeluji na to, abyste koncepci předložili a zamysleli se nad tím projektem z hlediska jasné udržitelnosti do dalších let,“ vyzýval zastupitel Suchý.

S tím souhlasil i náměstek primátora Martin Baxa. „Je třeba se rozhodnout o dalším fungování prostoru DEPO2015. Věřím také, že nám zůstanou věrni oba pánové Sulženko i Suchánek. „Společnost by měla minimálně získat 50 procent svého rozpočtu z jiných zdrojů, než je rozpočet města. Je to v oblasti kultury nezvyklé, taková míra soběstačnosti. Jsem ale přesvědčen o udržitelnosti projektu a je nezbytné aby tato firma měla vícezdrojové financování. Jsme schopni minimálně 50 procent prostředků si získat,“ uvedl náměstek Baxa a dodal, že zcela určitě nelze v následujících létech replikovat pouze program hlavního roku, kdy mělo město titul EHMK.

Také další opoziční zastupitelka Ivana Mádlová (ANO) zhodnotila kladně současný průběh projektu EHMK. „Chápeme význam toho, že tento projekt v nějaké podobě pokračovat musí. Pozitivní dopady na město to evidentně má. Když se ale rozhodujeme, že to pokračovat má, je třeba mít podrobnou strategii s finančním plánem,“ požadovala Mádlová.

Plzeň dosud vynaložila v rámci neinvestičních výdajů na přípravu a realizaci projektu Evropské hlavní město kultury celkem 474,7 milionu korun, přičemž z Ministerstva kultury ČR na něj získala dotaci 100 milionů korun.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jan 16.10.2015 08:04, Reagovat

Půl miliardy! stál ten trapný tyátr, co předvedli. Neschopní oportunisti, diletanti, darmožrouti. To oni likvidují kulturu v Plzni. Všechny,kdo reálně kulturu dělají, nejen s arogancí přehlíží, ale ještě vykradou všechny zdroje na kulturu určené, které by posloužily v kompetentních rukách mnohem lépe. Boží trest si zaslouží.

Reakce 16.10.2015 10:37, Reagovat

Na boží trest se nedá spoléhat. Ukažme jim ve volbách, kde je konečně jejich místo - na okraji společnosti. Vždyť je to banda politických vysmátých psychopatů, nekultivovaných nevzdělanců a primitivů, která si z kultury v Plzni udělala dojnou krávu. Nejenže kradou za bílého dne, ještě u toho mlaskají a napadají každého, kdo na tuto zlodějnu a likvidaci kultury veřejně poukáže!

Silně naštvaný Plzeńan 15.10.2015 14:55, Reagovat

Není všem dnům konec. Budou volby a upřímně věřím, že po tom, co tu politici předvedli nejen v kultuře, konečně odtáhnou a soudní politici tuhle trafiku neschopných rádoby kulturních činitelů jednou provždy zruší a dal bych jim k náhradě ty stovky miliónů promrhaných peněz! Lumpové nenažraní!

Richard Snehura 15.10.2015 14:49, Reagovat

O tom, že se budou „činovníci“ EHMK 2015 snažit zachovat si i nadále zdroj příjmů, snad nikdo nepochyboval. Proč má být členů správní rady více než dosud? Pilotní projekt Depo 2015 bude i v následujících letech odčerpávat městské peníze, které by mohly sloužit jiným tradičním formám kultury v Plzni. A Ústav Plzeň 2015 bude tlačit ostatní kulturní instituce, aby své akce umisťovali do Depa a legitimovali tím jeho existenci. Od opozičních zastupitelů bych očekával lepší výkon!

A jdu blejt 13.10.2015 12:29, Reagovat

Spíš by to chtělo znát smysl než udržitelnost. Udržitelnost čeho, že si sem Forman natahá za miliony svoje kamarády a dokonce i sám sebe?

Nalezou tam různí kamarádi radních a budou brát 200000 měsíčně za to, že tu a tam napíšou na web blábol o tom, jak jsou udržitelní a že nějakému budižkničemovi dali pár milionů, jako že Vivat kultůra.

Ty vole mě už je z těch politiků fakt na blití, co to je za zlodějskej šmejd, všichni do jednoho bez výjimky.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.