Kdyně vyhrála spor s ministerstvem financí, nebude platit pokutu ve výši 11,2 milionu korun za stavbu aquacentra

Kdyně vyhrála spor s ministerstvem financí, nebude platit pokutu ve výši 11,2 milionu korun za stavbu aquacentra | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří VlkJiří Vlk

Starosta města Stod, člen oblastní rady ODS

Více

Světlana BudkováSvětlana Budková

Asistentka radního PK

Více

Alena RatajováAlena Ratajová

vedoucí sociálního odboru MÚ Stříbro, zastupitelka OZ Heřmanova Huť – předsedkyně finančního výboru,

Více

Kdyně vyhrála spor s ministerstvem financí, nebude platit pokutu ve výši 11,2 milionu korun za stavbu aquacentra

Kdyně, 09.10.2015, aktualizováno 14:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vleklý spor s ministerstvem financí o průběh veřejné zakázky na výstavbu Centra vodní zábavy vyhrálo město Kdyně. Nebude platit pokutu ve výši 11 milionů korun. Představitelé města obdrželi tento týden usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, který dal za pravdu argumentům města a rozhodnutí ministerstva financí z loňského roku o údajném porušení rozpočtové kázně zrušil jako protizákonné a nepřezkoumatelné. Město mělo podle ministerstva financí pochybit paradoxně tím, že při stavbě aquacentra ušetřilo 16 procent z původně plánovaných nákladů.

Městu Kdyně navíc téměř dva roky hrozilo, že bude muset vracet více než stomilionovou dotaci. Správní žalobu na postup státních orgánů město podalo i přesto, že mu v mezidobí poskytovatel dotace, kterým byl Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, větší část odvodu prominul. Město tak mělo ve finále zaplatit jen 11,2 milionu korun z původně stanovené částky 110 milionů korun. „V průběhu stavby město změnilo projekt, kvůli energetickým úsporám jsme se rozhodli nestavět kuchyň pro vaření teplých jídel nebo venkovní ochlazovací bazének a cena se tak snížila. Úpravu projektu pak schválil úřad regionální rady soudržnosti. Jednali jsme v nejlepší vůli, všechno bylo schváleno a v pořádku,\\\\\\\" řekl starosta města Jan Löffelmann (ODS).

„Jsme rádi, že nám soud dal za pravdu. Při výstavbě Centra vodní zábavy jsme postupovali v souladu se zákonem a s principy správného hospodaření. Proto jsme od začátku považovali rozhodnutí ministerstva financí i kontrolní nález auditu pověřeného orgánu za neférové a byli jsme připraveni prokázat to i soudní cestou. Jen nás mrzí, že kvůli šikanóznímu a nezodpovědnému postupu ministerstva museli žít obyvatelé Kdyně více než rok v nejistotě. Původně vyčíslená sankce by totiž mohla město velikosti Kdyně položit,“ komentuje rozhodnutí soudu starosta města Jan Löffelmann (ODS).

„Místostarosta a poslanec Vladislav Vilímec (ODS) uvedl, že rozhodnutí soudu může být precedentem i pro jiné obce. „Soud ve svém rozhodnutí také mimo jiné konstatoval, že výše stanovené sankce by měla být úměrná rozsahu porušení rozpočtové kázně. Jinými slovy, města by neměla být trestána neúměrnými sankcemi za drobná a často třeba jen formální pochybení při čerpání dotací,“ zdůraznil Vilímec. Současně připomněl, že na údajné pochybení města poukázala v roce 2012 až osmá kontrola v pořadí, navíc provedená dva roky po uvedení projektu do provozu.

„Sedm předchozích kontrol, které probíhaly v rozmezí let 2008-2012, dopadlo vždy ve prospěch města. Je absurdní, že osmá kontrola došla k jinému výsledku než sedm předchozích. Ministerstvo financí pak nebylo schopné vůbec doložit, čím konkrétně mělo město porušit pravidla transparentnosti. Ukazuje se, že stát v daném případě reprezentovaný rezortem financí postupuje vůči samosprávě nepředvídatelně a zkouší trestat i dobře a zodpovědně hospodařící obce,“ prohlásil Vilímec.

„Audit projektu proběhl již v roce 2012 na základě rozhodnutí MF ČR, které konstatovalo, že město Kdyně porušilo zákon o veřejných zakázkách, korekce za jednotlivá pochybení byla vyčíslena na 11,2 milionu korun,“ vysvětlil předseda Regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD). Upřesnil, že se město Kdyně jako veřejný zadavatel dopustil pochybení v rámci dvou veřejných zakázek. A to ve veřejné zakázce na stavební práce a ve veřejné zakázce na zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení.

Ministerstvo financí teď bude muset nejspíš vydat nové rozhodnutí a přitom respektovat právní názor krajského soudu. Ten v odůvodnění napsal, že argumenty ministerstva financí ve vztahu k údajnému porušení pravidla transparentnosti při zadání veřejné zakázky na výstavbu Centra vodní zábavy ve Kdyni nemohou obstát.

Centrum vodní zábavy ve Kdyni slouží obyvatelům města a jeho okolí od dubna 2010. Každoročně toto moderní centrum navštíví kolem 80 tisíc návštěvníků z celého regionu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.