NKÚ prověřoval čerpání dotací z EU pro regionální operační programy, zjistil řadu vážných pochybení

NKÚ prověřoval čerpání dotací z EU pro regionální operační programy, zjistil řadu vážných pochybení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav KroupaMiroslav Kroupa

Starosta Hamrů

Více

Jiří CimpelJiří Cimpel

Obchodní ředitel

Více

Václav KohoutVáclav Kohout

vedoucí výroby nakladatelství

Více

NKÚ prověřoval čerpání dotací z EU pro regionální operační programy, zjistil řadu vážných pochybení

Praha, Plzeň, 06.08.2012, aktualizováno 14:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) si vzali na paškál regionální operační programy Jihozápad a Moravskoslezsko, aby zjistili, že od roku 2007 do roku 2011 bylo neoprávněně proplaceno 187,7 milionu korun. Kontroloři prověřili celkem 28 projektů za 950,2 milionu korun a odhalili porušování zákona o veřejných zakázkách způsobené hlavně nedostatečnou kontrolou projektů. V případě Plzeňského kraje se podařilo odhalit jen drobné administrativní pochybení v projektu rekonstrukce náměstí T.G.M. v Dobřanech.

NKÚ se při kontrolách zaměřil nejen na příjemce dotací z regionálních operačních programů, ale i na regionální rady, které projekty vybírají a dohlížejí na jejich průběh i vyúčtování. Z regionálního operačního programu Jihozápad se rozdělují evropské dotace pro Plzeňský a Jihočeský kraj. Právě ROP Jihozápad byl nejvíce kontrolovaným operačním programem v souvislosti se skandálem dvojice představitelů Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnky a jeho podřízeného Martina Půlpytle. Oba čelili obvinění ze zneužití pravomoci kvůli rozdělování evropských dotací, pražský městský soud je ovšem v červenci překvapivě zprostil obžaloby v této kauze. Verdikt ovšem zatím není pravomocný.

Neoprávněné vyplácení evropských peněz odhalili kontroloři v projektech ROP Moravskoslezsko, řadu nedostatků zjistili i u ROP Jihozápad, až na jednu výjimku se ovšem týkaly projektů z Jihočeského kraje. Tam například umožnila regionální rada dvojici manažerů konzultovat vzájemně svoji práci, i když mají projekty hodnotit nezávisle na sobě. Manažeři se pak ve svých hodnoceních i výstupech naprosto shodovali. Regionální rada porušila pravidlo „kontroly čtyřma očima,“ a tím evropské i vlastní předpisy, stojí v závěrečné zprávě kontrolorů z NKÚ. Například Obec Boršov nad Vltavou na Českobudějovicku svou stavbu zkolaudovala o měsíc a půl později oproti původnímu projektu a porušila tak podmínky smlouvy. Regionální rada Jihozápad přesto schválila proplacení dotace ve výši 30,5 milionu korun.

Kontrolou NKÚ dále zjistila, že regionální rada nedůsledně prováděla kontrolní činnost u příjemce dotace projektu Dobřany - rekonstrukce náměstí T.G.M. Podle NKÚ nezjistila regionální rada v rámci administrativní kontroly, že příjemce dotace požadoval k proplacení v žádosti o platbu i výdaje na pořízení stejnopisů zadávací dokumentace, přestože tyto náklady již uhradili zájemci o veřejnou zakázku. Regionální rada tak neoprávněně uhradila nezpůsobilé výdaje za pořízení stejnopisů zadávací dokumentace ve výši 128 tisíc korun, čímž se dopustila porušení rozpočtové kázně. Proplacení nezpůsobilých výdajů zjistil úřad regionální rady až v rámci kontroly před závěrečnou platbou. Na základě zjištění této nesrovnalosti regionální rada uložila městu odvod a penále za porušení rozpočtové kázně, které město uhradilo.

Jihočeská města Jindřichův Hradec, Třeboň, České Budějovice a obec Boršov nad Vltavou dále nepostupovala při výběrových řízeních v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Statutární město České Budějovice například neoprávněně zahrnulo částku 1,86 milionu korun do způsobilých výdajů projektu.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.