Plzeňskému kraji se podařilo prolobovat na svém území jedno detašované pracoviště nově vznikající CHKO Brdy

Plzeňskému kraji se podařilo prolobovat na svém území jedno detašované pracoviště nově vznikající CHKO Brdy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KarpíšekPavel Karpíšek

Zastupitel PK, Člen výkonné rady ODS

Více

Vít ProcházkaVít Procházka

Student ZČU v Plzni

Více

Vladimír KrejčaVladimír Krejča

finanční poradce

Více

Plzeňskému kraji se podařilo prolobovat na svém území jedno detašované pracoviště nově vznikající CHKO Brdy

Plzeň, Praha, Spálené Poříčí, 01.10.2015, aktualizováno 12:05 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pracoviště nově vznikající Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy nevzniknou jen na území Středočeského kraje, jak se původně zamýšlelo, což se ovšem hrubě nelíbilo mnoha zastupitelům Plzeňského kraje. Detašované pracoviště CHKO nakonec bude i v Plzeňském kraji, konkrétně ve Spáleném Poříčí. Potvrdil to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Stalo se tak i díky interpelaci poslance a krajského zastupitele Václava Votavy (ČSSD). Zřízení detašovaného pracoviště CHKO Brdy na území našeho kraje požadovali především starostové obcí z této části Brd. Vedení Plzeňského kraje vytýkali, že v této záležitosti nepostupovalo příliš aktivně.

Pracoviště budoucí CHKO Brdy vzniknou v Příbrami a Jincích ve Středočeském kraji a ve Spáleném Poříčí na plzeňské straně rušeného vojenského újezdu. Materiál k vyhlášení CHKO Brdy, jež v lednu nahradí zrušený vojenský prostor, by měla vláda schvalovat příští týden. Ministr životního prostředí Richard Brabec konstatoval, že ho potěšil zájem obcí, které chtěly mít sídlo CHKO na svém území a předháněly se s nabídkami. „Trošku mi to připomínalo boj o příští olympiádu,\\\\\\\" poznamenal ministr.

Přednost podle ministra životního prostředí dostalo řešení, které se sledovalo od začátku, tedy umístit detašovaná pracoviště s co nejnižšími náklady co nejblíže k lidem. Všechny tři pobočky by měly být správě CHKO poskytnuty zdarma, a to od ministerstev obrany, zemědělství a obce Spálené Poříčí. Příbramské pracoviště nebude jen sídlem CHKO, ale bude mít na starosti širší agendu, kterou převezme z Prahy. Bude tam veškerý styk s veřejností, například přijímání dotačních žádostí.

Ve prospěch Plzeňského kraje zabojoval poslanec Václav Votava, který na zářijovém jednání krajského zastupitelstva uznal, že Plzeňský kraj měl být v otázce výběru sídla pro CHKO skutečně aktivnější a měl požadovat pobočku na svém území. „Ve Sněmovně jsem interpeloval ministra životního prostředí Brabce, interpelace vyplynula na základě naší rozpravy na krajském zastupitelstvu. Určitě je třeba, aby i Plzeňský kraj měl na své části místo, kde si mohou občané vyřídit veškeré potřebné věci ve vztahu k CHKO,“ uvedl Votava.

Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (STAN) už na jednání krajského zastupitelstva avizoval, že město je připraveno nabídnout zdarma volné prostory k využití pro úřadování CHKO Brdy přímo v prostorách radnice na náměstí. „To jsem také ministrovi sdělil. Jsem rád, že se tento návrh akceptoval a nakonec jedno to detašované pracoviště bude opravdu ve Spáleném Poříčí. Lidé nebudou nuceni cestovat až do Příbrami, aby si vyřizovali různé úřední záležitosti. Je to pro občany samozřejmě úspora času i nákladů na cestu,“ vysvětlil Votava.

Podle poslance sídlo CHKO Brdy jako takové nebude, péči o nově vznikající chráněnou krajinnou oblast totiž přebírá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která bude mít detašované pracoviště v Příbrami, což bude hlavním sídlem. V Jincích pak bude technické zázemí pro oblast středočeskou a ve Spálenou Poříčí pro oblast Plzeňského kraje. „Celá CHKO Brdy by měla mít kolem 12 zaměstnanců a předpokládám, že v kanceláři ve Spáleném Poříčí budou během úředních hodin fungovat asi dva lidé, určitě tam ale nebudou celý týden. Záleží to na možnostech agentury ochrany přírody,“ dodal Václav Votava.

Na konci letošního roku bude stávající Vojenský újezd Brdy zrušen, místo něj vznikne CHKO Brdy. Rozsáhlé území, které po desetiletí využívali vojáci, se konečně otevře veřejnosti a turistickému ruchu. Pro bezpečný pohyb turistů je ovšem nutná pyrotechnická očista území, která podle vyjádření ministra obrany Martina Stropnického (ANO) postupuje podle plánu. „V současné době je 45 procent toho území vyčištěno, koncem roku to bude 50 procent a potom ještě během následujících dvou let ty práce budou pokračovat,“ vysvětlil ministr Stropnický. V pohotovosti je už také Klub českých turistů, který by měl hned po 1. lednu 2016 začít se značením turistických tras. Počítá se s tím, že už na jaře budou mít výletníci k dispozici základ značení, aby nebloudili v oblasti, pro kterou dosud neexistují žádné dostupné turistické mapy.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.