Plzeňanům už teče měsíc z kohoutků kvalitnější pitná voda díky modernizaci úpravny vody za 1,09 miliardy korun

Plzeňanům už teče měsíc z kohoutků kvalitnější pitná voda díky modernizaci úpravny vody za 1,09 miliardy korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel ČížekPavel Čížek

Starosta Spáleného Poříčí, předseda STAN, zastupitel PK

Více

Václav DušekVáclav Dušek

krajský místopředseda

Více

Radoslav ŠkardaRadoslav Škarda

První místostarosta MO Plzeň 3

Více

Plzeňanům už teče měsíc z kohoutků kvalitnější pitná voda díky modernizaci úpravny vody za 1,09 miliardy korun

Plzeň, 29.09.2015, aktualizováno 14:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Už od 1. září proudí k Plzeňanům do jejich domácností kvalitnější voda. Město Plzeň totiž nyní dokončuje jednu z největších investic v oblasti vodohospodářské infrastruktury, jedná se o rekonstrukci a modernizaci úpravny vody na Homolce za 1,09 miliardy korun. Ta zajišťuje občanům vysoce kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a stanoví výkon zařízení až na tisíc litrů za sekundu. Po dvou letech od zahájení prací byla nyní úpravna uvedena do zkušebního provozu, kolaudace je v plánu v březnu 2016.

Ministr životního prostředí Richard Brabec si prohlédl spolu s primátorem Plzně Martinem Zrzaveckým rekonstruovanou úpravnu vody. V tomto zařízení například probíhá proces ozonizace. | Autor: Richard BenešMinistr životního prostředí Richard Brabec si prohlédl spolu s primátorem Plzně Martinem Zrzaveckým rekonstruovanou úpravnu vody. V tomto zařízení například probíhá proces ozonizace. | Autor: Richard Beneš

Jedním z impulzů rekonstrukce úpravny vody byl příležitostný výskyt stále účinnějších a nevyzpytatelnějších pesticidů i léčiv ve vodě odebírané z řeky Úhlavy, kterou se po úpravě zásobuje celá Plzeň. Jinak řečeno, změna charakteru nečistot v surové vodě si vyžádala adekvátní obměnu procesu její úpravy. „Součástí modernizace úpravny je doplnění technologického procesu o filtraci přes granulované aktivní uhlí,\\\\\\\\\\\\\\\" uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Podle provozního ředitele Vodárny Plzeň Jana Kretka se jedná o technologii, která již byla na plzeňské úpravně používána, nicméně její rozsah nebyl dostačující pro veškerou upravovanou vodu. „Pro její plnohodnotné začlenění bylo nutné omezit filtrační plochu pískových rychlofiltrů, přebudovat ozonační nádrže na čerpací jímky a proces zkompletovat dalším přečerpáváním vody.

Dalším významným opatřením, jež je součástí projektu modernizace úpravny, je vylepšení procesu ozonizace. Zaveden je nový způsob míšení ozonu s vodou, jako zdroj pro výrobu ozonu nyní slouží technický kyslík. „Do třetice největších přínosů patří zefektivnění kalového hospodářství, kdy se část technologické vody vrací zpět do procesu bez negativního vlivu na kvalitu. Technickou libůstkou je osazení UV záření, které umožní využit na dezinfekci vody i fyzikální princip,“ dodal Jan Kretek s tím, že veškeré úpravy probíhaly za stálého provozu výroby pitné vody.

Město Plzeň na projekt Rekonstrukce a modernizace úpravny vody Plzeň získalo evropskou dotaci z Fondu soudržnosti a Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady projektu jsou 1,09 miliardy korun včetně DPH, z toho uznatelné náklady činí zhruba 869,4 milionů korun bez DPH. Výše dotace EU je 623,3 milionů korun, dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR 36,6 milionu korun.

V oblasti vodohospodářské infrastruktury město Plzeň za finanční podpory Evropské unie už zrealizovalo projekty za několik miliard korun. „V přepočtu na obyvatele patříme v České republice v oblasti čerpání peněz na vodohospodářské projekty mezi nejúspěšnější města. Připraveno máme ještě několik projektů, jako je například vybudování retenční nádrže při západním okruhu, ale ty největší akce již máme v tomto směru za sebou,\\\\\\\\\\\\\\\" uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

S tím souhlasil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který se v Plzni zúčastnil tiskové konference na téma rekonstrukce úpravny vody. „Co se týká Plzně a čerpání peněz z fondů životního prostředí, tak si stojí v porovnání s jinými městy velmi dobře. Z našeho operačního programu životní prostředí čerpala přibližně 2,5 miliardy, což je ve srovnání s ostatními městy hodně. Mám z toho radost a rád jsem přijal pozvání na tuto akci týkající se úpravny vody,“ uvedl ministr Brabec.

Podle ministra životního prostředí je však nyní jedním z klíčových témat MŽP problematika sucha. „Právě sucho je mnohem větší téma než Šumava. Naše republika žila dlouho ve vodním blahobytu a ten nyní skončil. V dalších letech se budou podle všech klimatických modelů střídat povodně s obdobím sucha. A naše republika hodně zaspala v přípravě na sucho, jakkoliv je dobře připravena na povodně. Plíživé sucho může lidi zabíjet ještě více než povodně. A již letošní sucho ukázalo, že pokud bude další teplá zima, jako byla ta poslední, bude to pro nás velký problém,“ řekl ministr životního prostředí.

Českou republiku čekají podle informace ministra Brabce v oblasti sucha velké výzvy. Budeme muset v příštích létech investovat desítky miliard korun do toho, abychom udrželi vodu v Čechách. Všechna voda v ČR je srážková, nic nám nepřiteče, naopak všechno nám odtéká, co neudržíme, to už nám nikdo nedá. Právě proto je téma pitné vody velmi aktuální. Děkuji proto Plzni, že se podařilo zrealizovat rekonstrukci úpravny vody,\\\\\\\\\\\\\\\" dodal ministr Richard Brabec.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.