Radní Plzni přihlásí do prestižní evropské soutěže Loosovy interiéry v Bendově 10

Radní Plzni přihlásí do prestižní evropské soutěže Loosovy interiéry v Bendově 10 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený1,69%
Spokojený57,63%
Zklamaný22,03%
Zdrcený10,17%
Šokovaný8,47%

Celkový počet hlasů: 59

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří HemerleJiří Hemerle

místopředseda

Více

Rudolf StáhlichRudolf Stáhlich

Starosta

Více

Miroslav PazderaMiroslav Pazdera

starosta obce Babylon

Více

Radní Plzni přihlásí do prestižní evropské soutěže Loosovy interiéry v Bendově 10

Plzeň, 24.09.2015, aktualizováno 14:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní města Plzně se rozhodli na žádost městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS, přihlásit do prestižní mezinárodní soutěže Cena Evropské unie pro kulturní dědictví/Europa Nostra pro rok 2016 projekt rekonstrukce bytu vytvořeného podle návrhu slavného architekta Adolfa Loose v Bendově ulici č. 10. Jde o byt původně vytvořený pro Viléma Krause, informoval první náměstek primátora pro oblast kultury Martin Baxa (ODS).

„Cena Evropské unie pro kulturní dědictví/Europa Nostra je nejprestižnější ocenění v Evropě v oblasti kulturního dědictví. Jde o uznání práce architektů, řemeslníků, odborníků kulturního dědictví, dobrovolníků, škol, místních komunit, vlastníků dědictví a médií,“ přiblížil důležitost ocenění Martin Baxa. V roce 2016 obdrží cenu až 30 projektů a iniciativ. Až sedm z nich bude vybráno na ocenění vítězů Grand Prix a obdrží 10 tisíc eur. „Rozhodně nejsme bez šance na úspěch. Případný zisk jakéhokoliv ocenění by však byl především významným přínosem z hlediska zviditelnění města Plzně a Loosových interiérů na kulturní mapě Evropy,“ uvedl náměstek Baxa.

Společnost Plzeň – TURISMUS, jež provozuje prohlídkové trasy Loosovými interiéry, připravuje přihlášku na základě podnětu bruselské kanceláře projektu Europa Nostra, která průběžně sleduje zásadní architektonické počiny a je přesvědčena, že projekt rekonstrukce Loosových interiérů v Bendově ulici 10 v Plzni má dostatečné kvality na to, aby mohl být do této prestižní soutěže přihlášen. Kromě zhodnocení samotné rekonstrukce v Bendově ulici 10 je cílem představit projekt v celém kontextu snahy města Plzně o obnovu a zpřístupnění všech dostupných Loosových interiérů v Plzni.

Interiér bytu Viléma a Gertrudy Krausových v Bendově ulici 10 patří k nejkrásnějším plzeňským bytovým realizacím Adolfa Loose. Interiér vznikl pro potřeby chemického odborníka Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 až 1931. Na konci 30. let postihl rodinu pohnutý osud, podobně jako většinu ostatních vlastníků plzeňských bytů realizovaných Loosem. Vilém Kraus odešel v roce 1939 do Anglie, aby tam připravil nové zázemí pro rodinu. Jeho žena a děti však už nestačily emigrovat a zahynuly ve vyhlazovacích táborech. Dům zabavili Němci, od roku 1954 byl v národní správě. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.