Radní Plzni přihlásí do prestižní evropské soutěže Loosovy interiéry v Bendově 10

Radní Plzni přihlásí do prestižní evropské soutěže Loosovy interiéry v Bendově 10 | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený1,92%
Spokojený50,00%
Zklamaný23,08%
Zdrcený13,46%
Šokovaný11,54%

Celkový počet hlasů: 104

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ivo KadlecIvo Kadlec

praktický zubní lékař

Více

Ilona JehličkováIlona Jehličková

zástupkyně ředitele základní školy

Více

Jiří RezekJiří Rezek

Výzkumný pracovník

Více

Radní Plzni přihlásí do prestižní evropské soutěže Loosovy interiéry v Bendově 10

Plzeň, 24.09.2015, aktualizováno 14:54 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní města Plzně se rozhodli na žádost městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS, přihlásit do prestižní mezinárodní soutěže Cena Evropské unie pro kulturní dědictví/Europa Nostra pro rok 2016 projekt rekonstrukce bytu vytvořeného podle návrhu slavného architekta Adolfa Loose v Bendově ulici č. 10. Jde o byt původně vytvořený pro Viléma Krause, informoval první náměstek primátora pro oblast kultury Martin Baxa (ODS).

„Cena Evropské unie pro kulturní dědictví/Europa Nostra je nejprestižnější ocenění v Evropě v oblasti kulturního dědictví. Jde o uznání práce architektů, řemeslníků, odborníků kulturního dědictví, dobrovolníků, škol, místních komunit, vlastníků dědictví a médií,“ přiblížil důležitost ocenění Martin Baxa. V roce 2016 obdrží cenu až 30 projektů a iniciativ. Až sedm z nich bude vybráno na ocenění vítězů Grand Prix a obdrží 10 tisíc eur. „Rozhodně nejsme bez šance na úspěch. Případný zisk jakéhokoliv ocenění by však byl především významným přínosem z hlediska zviditelnění města Plzně a Loosových interiérů na kulturní mapě Evropy,“ uvedl náměstek Baxa.

Společnost Plzeň – TURISMUS, jež provozuje prohlídkové trasy Loosovými interiéry, připravuje přihlášku na základě podnětu bruselské kanceláře projektu Europa Nostra, která průběžně sleduje zásadní architektonické počiny a je přesvědčena, že projekt rekonstrukce Loosových interiérů v Bendově ulici 10 v Plzni má dostatečné kvality na to, aby mohl být do této prestižní soutěže přihlášen. Kromě zhodnocení samotné rekonstrukce v Bendově ulici 10 je cílem představit projekt v celém kontextu snahy města Plzně o obnovu a zpřístupnění všech dostupných Loosových interiérů v Plzni.

Interiér bytu Viléma a Gertrudy Krausových v Bendově ulici 10 patří k nejkrásnějším plzeňským bytovým realizacím Adolfa Loose. Interiér vznikl pro potřeby chemického odborníka Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 až 1931. Na konci 30. let postihl rodinu pohnutý osud, podobně jako většinu ostatních vlastníků plzeňských bytů realizovaných Loosem. Vilém Kraus odešel v roce 1939 do Anglie, aby tam připravil nové zázemí pro rodinu. Jeho žena a děti však už nestačily emigrovat a zahynuly ve vyhlazovacích táborech. Dům zabavili Němci, od roku 1954 byl v národní správě. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.