Na konferenci organizace Animal Eye získaly plzeňské VIP osobnosti informace o množírnách psů

Na konferenci organizace Animal Eye získaly plzeňské VIP osobnosti informace o množírnách psů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,55%
Spokojený48,48%
Zklamaný20,45%
Zdrcený12,12%
Šokovaný14,39%

Celkový počet hlasů: 132

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří KohoutJiří Kohout

Vedoucí dopravních projektů

Více

Nikol KrejčováNikol Krejčová

Více

Aleš JanoušekAleš Janoušek

ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni

Více

Na konferenci organizace Animal Eye získaly plzeňské VIP osobnosti informace o množírnách psů

Plzeň, 24.09.2015, aktualizováno 14:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Celá řada plzeňských VIP osobností z oblasti politiky, byznysu, kultury i státní správy se zúčastnila konference, kde představila svůj program nezisková organizace Animal Eye. Ta si klade za cíl bojovat především proti množírnám psů, nelegálnímu obchodu s těmito zvířaty, hájí i prosazuje práva i zájmy zvířat. A vzhledem k tomu, že v jejích řadách působí především zkušení právníci, řeší na rozdíl od různých stávajících organizací zabývajících se ochranou zvířat tuto problematiku po právní stránce. Snaží se prosadit a upravit legislativu tak, aby bylo možné skutečně bránit týrání zvířat. K tomu by napomohl především zákon o centrální evidenci zvířat, což v praxi znamená povinné čipování všech psů.

Předsedkyně organizace Animal Eye Zuzana Rennerová přednánší v Plzni o množírnách psů a boji proti nim | Autor: Richard BenešPředsedkyně organizace Animal Eye Zuzana Rennerová přednánší v Plzni o množírnách psů a boji proti nim | Autor: Richard Beneš

„Minimum potravy, malé klece, tma a psi žijící ve vlastních výkalech, tak to vypadá ve většině nelegálních množíren, kde trpí tisíce psů za jediným účelem. A tím je reprodukce a prodej štěňat. Výsledkem jsou na jedné straně nemocná, týraná zvířata, potřebující nákladnou péči a na druhé straně podvedení lidé a nemalé daňové úniky. Český právní řád však termín „množírna“ zatím nezná,“ uvedla předsedkyně organizace Animal Eye, advokátka Zuzana Rennerová.

Podle studie mezinárodní organizace VIER PFOTEN International, s níž Animal Eye spolupracuje, patří Česká republika spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Rumunskem mezi hlavní vývozce psů pro celou Evropu. Z ČR putují psi především do SRN, Holandska a Belgie. Studie současně podotýká, že prodej zvířat přes internet tvoří zhruba 10 procent z celého evropského trhu a očekává se, že v budoucnu uvedené číslo ještě poroste. Naprosto šokující jsou pak čisté zisky překupníků se psy. „Z ČR a SR se ročně doveze například do Itálie přibližně 30 tisíc štěňat čivavy, což představuje zisk 729 milionů korun ročně,“ uvedla Rennerová.

„Naše organizace se zabývá zejména snahou o právní postih. Dnes a denně dostáváme obrovské množství podnětů od široké veřejnosti  že dochází k z týrání a jinému bezpráví páchanému na zvířatech, odhalujeme tak množírny. Jejich činnost by mohla změna legislativy, kterou se organizace snaží prosadit. Jedním z řešení je například povinné čipování psů,“ řekla Rennerová. Za účelem snazšího postihu podvodné a klamavé činnosti poškozující spotřebitele v anonymním internetovém prostředí hodlá Animal Eye zavést mechanismy umožňující monitorovat inzertní portály a další komunikační kanály, prostřednictvím kterých se uskutečňuje prodej zvířat. Získané informace budou systematicky analyzovány a vyhodnocovány tak, aby bylo možné zachycovat podvodnou činnost již v zárodku. „Každý inzerent psa by mel inzerovat i číslo čipu svého psa. Pokud to tak není, je to špatné. Portály na to reaguji překvapivě pozitivně a chtějí nás v tomto podpořit,“ vysvětlila předsedkyně Animal Eye Zuzana Rennerová.

Fakt, že se množírny psů vyskytují i v Plzeňském kraji, potvrdil také Richard Bílý, ředitel Krajské veterinární správy. „Z hlediska termínu „množírny“ řešíme několik podnětů od ochranářských organizací i s podezřením na nelegální velkochovy psů s tím, že některé jsou teď ve vyšetřování spolu s policií. Bohužel nemohu být konkrétní, abychom nezhatili toto vyšetřování. Mohu konstatovat, že se to vyskytuje ve vícero případech v Plzeňském kraji. Budeme rádi za každý relevantní podnět, který by bylo potřeba prošetřit. To ovšem neznamená, že každý chovatel více psů, více fen, musí být ten zlý množitel. Je řada poctivých chovatelů, kteří mají chovatelské stanice, kde mají více psů, perfektně se o ně starají a obchodují s nimi po celém světě. Jsme známí dobrým odchovem psů. A těm ti nelegální množitelé byznys kazí,“ uvedl Richard Bílý.

Konference se zúčastnil například také první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS), který uvedl, že Plzeň je v porovnání s většinou měst v předstihu, co se týká povinného čipování psů. „My máme zavedený povinný systém evidence psů čipování a myslím si že je to především ve prospěch psů samých a jejich majitelů. Pamatuji si, že v době, kdy se toto opatření zavádělo, byla na zastupitelstvu k této problematice velká diskuse z různých stran, ale nakonec se ukázalo, že se to osvědčilo,“ uvedl Martin Baxa.

„Jsem velice rád, že tato akce vznikla. Na konci bylo vidět to, co jsem očekával. Lidé napříč spektrem, od politiků počínaje přes podnikatele a skupiny dalších organizací, se k tomu problému hlásili. Všichni řekli, že projektu dávají zelenou, což se stává málokdy. Myslím si, že proti tomuhle se bojovat musí,“ uvedl politik a podnikatel Roman Jurečko (ODS), jenž konferenci organizoval, protože problematiku psích množíren dlouhodobě sleduje. „Když jsem se setkal s jinými skupinami, které proti tomu bojují, tak mi nepřišel jejich způsob práce takový, jaký bych si představoval. Až s Animal Eye jsem si říkal, že je to to pravé ořechové, protože postupují cestou legislativních změn a právní pomoci,“ dodal Jurečko.

Hlavním záměrem organizace v příštích měsících bude dostat problém s množírnami a nelegálním prodejem psů do podvědomí obyvatel. Lidé by se pak měli sami ozývat s podezřeními na  nelegální množírny. Aktivní pomoc na místě přislíbili i zástupci významných plzeňských institucí, jako je Plzeňská zoologická a botanická zahrada. 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.