Některým zastupitelům kraje se nelíbí, že sídlo správy nově vznikající CHKO Brdy bude zřejmě ve Středočeském kraji

Některým zastupitelům kraje se nelíbí, že sídlo správy nově vznikající CHKO Brdy bude zřejmě ve Středočeském kraji | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený1,92%
Spokojený50,00%
Zklamaný23,08%
Zdrcený13,46%
Šokovaný11,54%

Celkový počet hlasů: 104

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav HavlíkVáclav Havlík

předseda sdružení na ochranu spotřebitelů PK, vysokoškolský učitel

Více

Lukáš JankoLukáš Janko

Soukromý zemědělec

Více

Jiří KuthanJiří Kuthan

uvolněný předseda Výboru pro zadávání veřejných zakázek ZMP

Více

Některým zastupitelům kraje se nelíbí, že sídlo správy nově vznikající CHKO Brdy bude zřejmě ve Středočeském kraji

Plzeň, Brdy, 16.09.2015, aktualizováno 17.09.2015 10:17 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Opoziční krajští zastupitelé z ODS a STAN nejsou spokojeni s tím, že Plzeňský kraj nepostupuje aktivněji v případě umístění sídla Správy CHKO Brdy. Vedení nově vznikající chráněné krajinné oblasti, která vznikne od ledna příštího roku na většině území zrušeného vojenského újezdu Brdy, zřejmě bude v Jincích a v Příbrami, tedy ve Středočeském kraji. Starostové brdských obcí by chtěli, aby alespoň jedno z hlavních sídel CHKO bylo na území Plzeňského kraje a nabízí i vhodné prostory.

„Dostali jsme informaci, že sídlo CHKO bude v Jincích a v Příbrami. Kde bude to hlavní úřední centrum a kde bude to pobočné, zatím ještě netuším. Vedle toho CHKO zřizuje ještě informační střediska. Tato střediska pro mě nelogicky budou v lese. Myslel jsem si, že se informuje tam, kde jsou lidi. Jedno takové infocentrum by mělo být někde na Valdeku, jedno ve Třech trubkách, což je zámeček v lese a třetí v Obecnici. V našem kraji by mělo být pouze v lese na Třech trubkách a to je vše,“ uvedl krajský zastupitel a starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (STAN).

Dále zastupitel Čížek zdůraznil, že nově vznikající CHKO se rozšiřuje do obydlených oblastí v našem kraji tou největší plochou. „Když si půjdou naši lidé vyjednávat nějaké věci s úřadem, tak budou jezdit až do Jinců a do Příbrami. Bylo by dobré, když by alespoň jedno ze sídel CHKO bylo v naší oblasti. Obec Spálené Poříčí se o to zajímala, my tam máme infocentrum, které tam funguje řadu let. Nabídli jsme ministrovi životního prostředí k bezplatnému využití dům na náměstí. Jsme připraveni, co se týká infrastruktury, posílit cestovní ruch. Místo toho se ale budou turistům podávat informace na třech místech v lese a do sídla CHKO se bude objíždět celý prostor,“ konstatoval Pavel Čížek.

Další zastupitel Jan Šašek (ODS) poukázal na to, že Plzeňský kraj není více aktivní v době, kdy se hledá sídlo pro kanceláře Správy CHKO Brdy i při hledání míst pro infocentra nebo ekocentra. „Plzeňský kraj měl být aktivní před několika měsíci, teď už je už je to zřejmě vybrané. Je to trochu smutné v porovnání s tím, jak byl kraj hodně aktivní v případě rušení vojenského prostoru Brdy, kdy usiloval o své historické území. Víme, jak k celé záležitosti s rušením přistupoval Středočeský kraj, víme jak k tomu přistupovala Příbram. A teď všechna sídla i kanceláře administrativy mají být ve Středočeské kraji, což je smutné. Tady měl být kraj aktivnější,“ řekl zastupitel Jan Šašek.

Poslanec a zastupitel Václav Votava (ČSSD) uznal, že Plzeňský kraj měl být ve zmíněné záležitosti skutečně aktivnější. „Myslím si, že by Příbram neměla být tím sídlem CHKO. Když už připustím, že sídlem by měly být Jince, tak určitě by takovým tím pobočným pracovištěm měla být některá z obcí v Plzeňském kraji. Tak jako je to v případě CHKO Český les, kdy sídlem je Přimda a pracovištěm je Klenčí pod Čerchovem, což má logiku. Pro Příbram já v žádném případě nebudu,“ řekl Václav Votava.

Náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) zmínil další problémy, které je třeba vyřešit v souvislosti se vznikem CHKO Brdy. Poukázal například na to, že kraje nemají od armády k dispozici žádné mapové podklady území, které by mohly využívat záchranné složky. „Nedovedu si představit, že bychom zahájili provoz v Brdech bez toho, aniž bychom měli všechny informace, abychom tam dokázali v případě potřeby poskytovat v rámci kraje první pomoc. Mapové podklady nejsou téměř žádné, GPS funguje jen v omezené míře, signál mobilních operátorů na většině míst není vůbec. Nápor lidí v tomto území čím dál tím více vzrůstá. Jde tam mimo jiné i o to, aby i v zimních měsících, kdy se Brdy hodně podobají Šumavě, někdo protahoval alespoň základní cesty, abychom tam mohli zasahovat v případě, že se tam něco stane. Snad dojde k tomu, že do konce roku budou tyto problémy alespoň částečně vyřešeny,“ řekl náměstek Grüner.

Teprve po 1. lednu příštího roku bude možné v nově vznikající CHKO provést turistické značení. Na pracovní úrovni bylo dohodnuto, že turistické trasy a cyklostezky vyznačí budoucí Správa CHKO Brdy ve spolupráci s Klubem českých turistů. Se značením se začne bezprostředně po vzniku CHKO, aby bylo vše připraveno do začátku hlavní turistické sezóny.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.