Zastupitelé diskutovali, zda musí mít senioři Plzeňskou kartu, aby mohli cestovat zdarma MHD

Zastupitelé diskutovali, zda musí mít senioři Plzeňskou kartu, aby mohli cestovat zdarma MHD | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,71%
Spokojený48,57%
Zklamaný19,29%
Zdrcený12,14%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 140

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr BailerPetr Bailer

Archeolog,asistent ZČU

Více

František KončelFrantišek Končel

starosta města Mýto

Více

Václav HavlíkVáclav Havlík

předseda sdružení na ochranu spotřebitelů PK, vysokoškolský učitel

Více

Zastupitelé diskutovali, zda musí mít senioři Plzeňskou kartu, aby mohli cestovat zdarma MHD

Plzeň, 03.09.2015, aktualizováno 14:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Po prázdninové přestávce ve čtvrtek opět zasedalo plzeňské městské zastupitelstvo a všeobecně se očekávala rétorická vystoupení celé řady natěšených zastupitelů. A to se vyplnilo hned při diskusi po zprávě o činnosti rady a primátora. Déle než hodinu totiž řešili zastupitelé rozhodnutí městské rady, na základě kterého si musí senioři nad 70 let pořídit Plzeňskou kartu, aby mohli od ledna příštího roku cestovat MHD zdarma.

Až doposud si senioři v MHD vystačili jen s občanským průkazem. Opozice z TOP 09 označila slovy šéfa svého zastupitelského klubu Michala Vozobule toto nařízení za zbytečnou byrokratickou šikanu, která komplikuje seniorům cestování v MHD. Zastupitelé však už neměli šanci na rozhodnutí městské rady cokoliv změnit, protože to je v její kompetenci.

Kritice neušlo ani nařízení o zpoplatnění přepravy větších plemen psů. Za větší psy, kteří se nevejdou do přepravního boxu o velikosti 25x40x60 centimetrů, bude muset majitel zaplatit od osmi do 30 korun podle typu zvolené jízdenky. Důvody, které vedly radní ke zpoplatnění přepravy větších psů vysvětlil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). „Často jezdí MHD lidé, kteří neplatí jízdné, mají velké psy bez vodítka a bez náhubků. Proto jsme přistoupili ke zpoplatnění větších plemen, děláme to kvůli větší bezpečnosti pasažérů. I já budu za svého psa také platit,“ konstatoval Zrzavecký.

Náměstek pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL) zdůraznil snahu města sjednotit systém slev pro seniory v Plzni a v sousedních tarifních zónách integrované dopravy Plzeňska. Mimo Plzeň již musí mít senior Plzeňskou kartu, aby mohl využít výhod cestování zdarma. Náměstek Náhlík dále zdůraznil, že všechny slevy jsou vázány na Plzeňskou kartu v celém kraji. „Z 22 tisíc občanů starších 70 let si již Plzeňskou kartu pořídilo 16 tisíc. Když to dokázali zvládnout senioři v celém kraji, tak to zvládnou i senioři v Plzni i když chápu, že pro některé z nich je to nepříjemné,“ uvedl Náhlík.

Primátor zase konstatoval, že Plzeňská karta neplní jen funkci jízdenky, ale vyjmenoval i její další funkce, jako je elektronická peněženka, vstupenka nebo věrnostní karta. „Plzeňská karta je nejlepší svého druhu v rámci celé republiky. Chceme se pyšnit titulem Smart City, chceme využívat moderní technologie,“ uvedl primátor.

Zastupitelka Iva Mádlová (ANO) se zase dotazovala, zda opravdu musí mít lidé úředně ověřenou plnou moc, když jdou Plzeňskou kartu zařídit svým starým rodičům? Právník magistrátu uvedl, že to jsou podmínky PMDP, za kterých je dopravní podnik ochoten vydat zmíněnou kartu. Zastupitel Pavel Janouškovec (KDU-ČSL) konstatoval, že nevidí v pořízení Plzeňské karty pro své starší rodiče žádný velký problém. „Děláme tady z komára velblouda, je to jednorázový úkon vyřídit to s plnou mocí. Řešíme tady zbytečné věci,“ řekl Janouškovec. Jeho kolegu Bohuslava Radu (ANO) zase zajímalo, co se stane, když revizor chytne seniora bez Plzeňské karty. „Bude s ním nakládáno jako s pasažérem, který porušil přepravní řád, jedná se o černého pasažéra,“ řekl náměstek pro dopravu Petr Náhlík.

„Já myslím, že to za ty problémy vůbec nestojí, mít 6000 nespokojených lidí, kterým město přidělalo starosti. Nepovažujeme zřízení Plzeňské karty pro seniory za šikovné opatření,“ prohlásil zastupitel radniční koalice Ludvík Rösch (OPAT). „Přijde mi zbytečné nutit ty lidi, aby si kartu všichni pořídili i když to má mít řadu výhod. Požadujeme nulovou sankci při záchytu seniora bez Plzeňské karty, zkuste to řešit s PMDP,“ vyzval na závěr městskou radu Michal Vozobule.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 06.09.2015 08:49, Reagovat

Tak že musí mít senioři kartu bych ještě jakžtakž pochopil - chtějí dopravné zdarma, tak ať splní drobnou podmínku; PMDP na výrobě karet vydělává (cena je 10 Kč, kartu prodává za 170 Kč a ještě omezuje jejich časovou platnost).

Ale nevím, k čemu to úplně u seniorů je, nejspíš jde o to, aby zdarma nemohli jezdit senioři, kteří nežijí v Plzni - no budiž, jen nevím, co na to ústavní soud, matně si vybavuju, že něco podobného už řešil a označil to za diskriminaci.

Ale že senior, který má normálně nárok na přepravu zdarma, zaplatí pokutu 1000 Kč kvůli kartě nebo kolik to dneska je, to je naprosto absurdní. Když už pokuta, tak ve výši jízdného, tedy 16 Kč.

XYZ 03.09.2015 17:29, Reagovat

S těmi psy se vám to vážně moc povedlo. Kamarádka jezdí denně pečovat o babi a se psem jede každý den 4 jízdy téměř 365 dní v roce. Takže 32x365=11.680 Kč.Pes bude platit víc něž jeho majitel 3910 Kč?
Tak to se teda pěkně prohne nebo bude mít pes také roční zvýhodněnou plzeňskou kartu?

Bubak 06.09.2015 02:32, Reagovat

Cokl nema v MHD co pohledavat!
Uplne staci jak je od coklu všechno podelany.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.