Obří loutky přilákaly do ulic Plzně 100 tisíc diváků, samotný projekt EHMK hlásí v polačase 600 tisíc návštěvníků

Obří loutky přilákaly do ulic Plzně 100 tisíc diváků, samotný projekt EHMK hlásí v polačase 600 tisíc návštěvníků | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený1,94%
Spokojený50,49%
Zklamaný23,30%
Zdrcený12,62%
Šokovaný11,65%

Celkový počet hlasů: 103

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš KotoraTomáš Kotora

Ředitel plaveckého areálu Plzeň-Slovany

Více

Jiří PospíšilJiří Pospíšil

Poslanec Evropského parlamentu, zastupitel PK

Více

Jiří PešíkJiří Pešík

zastupitel města Manětín

Více

Obří loutky přilákaly do ulic Plzně 100 tisíc diváků, samotný projekt EHMK hlásí v polačase 600 tisíc návštěvníků

Plzeň, 01.09.2015, aktualizováno 14:52 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na 255 akcích, které se v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 uskutečnily v prvním pololetí letošního roku přišlo 599 tisíc návštěvníků. Společnost Plzeň 2015 se v tomto případě opírá o data pořízená státní agenturou CzechTourism. Hranici 100 tisíc diváků pak překonal uplynulý víkend s obřími loutkami. Do města přijížděli lidé ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Vedle plně obsazených hotelů hlásili rekordní tržby i provozovatelé barů, restaurací a kaváren v centru Plzně. Nejvíce lidí se ve městě protočilo v sobotu, odhadem šlo o 45 tisíc, večerní představení na náměstí Republiky sledovalo 17 tisíc diváků. V pátek to bylo zhruba 35 tisíc lidí a v neděli kolem 27 tisíc lidí. Během posledního srpnového víkendu vidělo přes dva tisíce návštěvníků výstavy v DEPO2015, zhruba 10 tisíc lidí tam navštívilo Večerníčkovou zónu.

Obří loutky přilákaly do ulic Plzně více jak 100 tisíc diváků | Autor: Miroslav ChaloupkaObří loutky přilákaly do ulic Plzně více jak 100 tisíc diváků | Autor: Miroslav Chaloupka

„Během prvních šesti měsíců se konalo 255 akcí, které figurují v oficiálním programu projektu. Jedná se o námi produkované akce a akce podporované naší společností finančně či marketingově s počtem téměř šest set tisíc návštěv,“ uvádí první náměstek primátora Martin Baxa (ODS) a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015. Do první desítky se tak například zařadily Slavnosti svobody, výstavy věnované Jiřímu Trnkovi, Festival světla nebo Bavorské dny. Třicet tisíc lidí přilákala k návštěvě teprve v dubnu otevřená kreativní zóna DEPO2015, o níž si 94 procent respondentů myslí, že ji Plzeň do budoucna potřebuje. A rovněž v dubnu nově otevřenými interiéry Adolfa Loose již prošlo 3700 zájemců.

„Na příkladu z uplynulého víkendu je vidět, že program Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 byl velmi dobře připraven a je atraktivní. Na obří loutky přišly i přijely desítky tisíc lidí z celé republiky i ze zahraničí, ukázalo se, že přesně zafungoval jeden z vrcholů projektu. Titul města kultury zajistil Plzni obrovskou propagaci, kterou bychom si sami nemohli dovolit zaplatit,“ konstatuje primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Na hodnocení celého projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 je ještě brzy, vždyť jeho program zdaleka nekončí. Dílčí průběžné údaje ale ukazují, že se naplnil jeho návštěvnický potenciál a že většina akcí si u diváků získala přízeň. Navíc projekt dokázal přilákat i turisty. Do Plzně například zavítalo za uplynulý půlrok téměř 120 tisíc turistů, kteří zde přenocovali alespoň jednu noc, což je o 18 procent víc než ve stejném období minulého roku. A lze očekávat, že se díky projektu zájem o naše město udrží také v budoucnu,“ dodává Martin Baxa.

Z pohledu návštěvníků byly nejlépe hodnoceny představení L´Homme Cirque Davida Dimitriho, výstavy Jiřího Trnky a Mnichov – zářící metropole umění, literární večery v Loosových interiérech, Aladin, nový cirkus Matamore od Cirque Trottola &Petit Théâtre Baraque, Evropský den sousedů nebo Kyótský symfonický orchestr. Celkem 86 procent diváků ohodnotilo kvalitu akcí známkou 1 a 2 a jejich očekávání byla naplněna průměrně na 90 procent.

Pokud se návštěvníci vyjádřili k některým aspektům negativně, jednalo se spíše o obecné výhrady typu nepříznivé počasí nebo drobné technické nedostatky než nespokojenost s programem. „U specifických projektů, jako byl třeba Arabfest a Jeruzalémské dny, se objevily rozpaky nad programem, pramenící z určité nepřipravenosti diváků na odlišné kulturní prostředí. Nabídnout netradiční kulturní aktivity je ale jedním z cílů projektu EHMK. Podle průzkumů se oblibě Plzeňanů těší programy vyžadující aktivní přístup účastníků. Například do druhého ročníku Evropského dne sousedů se zapojilo 5 800 lidí, z nichž 95 procent by chtělo, aby se akce konala i v dalších letech,“ upozorňuje Milan Svoboda ze společnosti Plzeň 2015. Přízeň si rovněž získal program Pěstuj prostor zaměřený na komunitní řešení veřejného prostoru.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.