Obří loutky přilákaly do ulic Plzně 100 tisíc diváků, samotný projekt EHMK hlásí v polačase 600 tisíc návštěvníků

Obří loutky přilákaly do ulic Plzně 100 tisíc diváků, samotný projekt EHMK hlásí v polačase 600 tisíc návštěvníků | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Libor SteinerLibor Steiner

projektový manažer

Více

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Ladislav MacákLadislav Macák

Více

Obří loutky přilákaly do ulic Plzně 100 tisíc diváků, samotný projekt EHMK hlásí v polačase 600 tisíc návštěvníků

Plzeň, 01.09.2015, aktualizováno 14:52 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na 255 akcích, které se v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 uskutečnily v prvním pololetí letošního roku přišlo 599 tisíc návštěvníků. Společnost Plzeň 2015 se v tomto případě opírá o data pořízená státní agenturou CzechTourism. Hranici 100 tisíc diváků pak překonal uplynulý víkend s obřími loutkami. Do města přijížděli lidé ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Vedle plně obsazených hotelů hlásili rekordní tržby i provozovatelé barů, restaurací a kaváren v centru Plzně. Nejvíce lidí se ve městě protočilo v sobotu, odhadem šlo o 45 tisíc, večerní představení na náměstí Republiky sledovalo 17 tisíc diváků. V pátek to bylo zhruba 35 tisíc lidí a v neděli kolem 27 tisíc lidí. Během posledního srpnového víkendu vidělo přes dva tisíce návštěvníků výstavy v DEPO2015, zhruba 10 tisíc lidí tam navštívilo Večerníčkovou zónu.

Obří loutky přilákaly do ulic Plzně více jak 100 tisíc diváků | Autor: Miroslav ChaloupkaObří loutky přilákaly do ulic Plzně více jak 100 tisíc diváků | Autor: Miroslav Chaloupka

„Během prvních šesti měsíců se konalo 255 akcí, které figurují v oficiálním programu projektu. Jedná se o námi produkované akce a akce podporované naší společností finančně či marketingově s počtem téměř šest set tisíc návštěv,“ uvádí první náměstek primátora Martin Baxa (ODS) a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015. Do první desítky se tak například zařadily Slavnosti svobody, výstavy věnované Jiřímu Trnkovi, Festival světla nebo Bavorské dny. Třicet tisíc lidí přilákala k návštěvě teprve v dubnu otevřená kreativní zóna DEPO2015, o níž si 94 procent respondentů myslí, že ji Plzeň do budoucna potřebuje. A rovněž v dubnu nově otevřenými interiéry Adolfa Loose již prošlo 3700 zájemců.

„Na příkladu z uplynulého víkendu je vidět, že program Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 byl velmi dobře připraven a je atraktivní. Na obří loutky přišly i přijely desítky tisíc lidí z celé republiky i ze zahraničí, ukázalo se, že přesně zafungoval jeden z vrcholů projektu. Titul města kultury zajistil Plzni obrovskou propagaci, kterou bychom si sami nemohli dovolit zaplatit,“ konstatuje primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Na hodnocení celého projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 je ještě brzy, vždyť jeho program zdaleka nekončí. Dílčí průběžné údaje ale ukazují, že se naplnil jeho návštěvnický potenciál a že většina akcí si u diváků získala přízeň. Navíc projekt dokázal přilákat i turisty. Do Plzně například zavítalo za uplynulý půlrok téměř 120 tisíc turistů, kteří zde přenocovali alespoň jednu noc, což je o 18 procent víc než ve stejném období minulého roku. A lze očekávat, že se díky projektu zájem o naše město udrží také v budoucnu,“ dodává Martin Baxa.

Z pohledu návštěvníků byly nejlépe hodnoceny představení L´Homme Cirque Davida Dimitriho, výstavy Jiřího Trnky a Mnichov – zářící metropole umění, literární večery v Loosových interiérech, Aladin, nový cirkus Matamore od Cirque Trottola &Petit Théâtre Baraque, Evropský den sousedů nebo Kyótský symfonický orchestr. Celkem 86 procent diváků ohodnotilo kvalitu akcí známkou 1 a 2 a jejich očekávání byla naplněna průměrně na 90 procent.

Pokud se návštěvníci vyjádřili k některým aspektům negativně, jednalo se spíše o obecné výhrady typu nepříznivé počasí nebo drobné technické nedostatky než nespokojenost s programem. „U specifických projektů, jako byl třeba Arabfest a Jeruzalémské dny, se objevily rozpaky nad programem, pramenící z určité nepřipravenosti diváků na odlišné kulturní prostředí. Nabídnout netradiční kulturní aktivity je ale jedním z cílů projektu EHMK. Podle průzkumů se oblibě Plzeňanů těší programy vyžadující aktivní přístup účastníků. Například do druhého ročníku Evropského dne sousedů se zapojilo 5 800 lidí, z nichž 95 procent by chtělo, aby se akce konala i v dalších letech,“ upozorňuje Milan Svoboda ze společnosti Plzeň 2015. Přízeň si rovněž získal program Pěstuj prostor zaměřený na komunitní řešení veřejného prostoru.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.