Rušením pracovišť finančních úřadů přiblížíme státní správu občanům?

Rušením pracovišť finančních úřadů přiblížíme státní správu občanům? | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Rušením pracovišť finančních úřadů přiblížíme státní správu občanům?

11.08.2015, aktualizováno 14.08.2015 11:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

      Novelou zákona o Finanční správě od Nečasovy vlády a ministra financí Kalouska došlo k 1. lednu 2013 ke změně struktury finanční správy. Osm  finančních ředitelství a 199 finančních úřadů  se přeměnilo na 14 finančních úřadů se sídlem v krajských městech a 199 jejich územních pracovišť (v současné době jich je 201). Pro firmy s obratem nad dvě miliardy byl pak zřízen specializovaný finanční úřad. Tato změna se odůvodňovala nižšími náklady na provoz správy, ušetřit se mělo podle ministerstva financí zhruba 150 milionů korun.

     Již při projednávání reorganizace finanční správy panovaly obavy o rušení některých pracovišť finančních úřadů, především v menších městech. A to proto, že ke zrušení již nebude třeba souhlasu Parlamentu ČR, vyjádřeného změnou tehdejší legislativy. Obavu sdílela jak tehdy opoziční ČSSD, tak například i Svaz měst a obcí ČR. Bohužel tyto obavy nyní dostávají zcela reálnou podobu.

    Ministerstvo financí oznámilo rozhodnutí zrušit od 1. 1. 2016 23 územních pracovišť finančních úřadů. S výjimkou jednoho pracoviště se jedná o obce s rozšířenou působností. V Plzeňském kraji by se jednalo o obce Horažďovice Horšovský Týn a Nepomuk. Děje se tak bez předchozího projednání s dotčenými obcemi, což považuji za zásadní věc a tedy za pochybení ministerstva financí. Děje se tak bohužel i přes proklamace, že by se státní správa neměla vzdalovat od občana. Tomu ale jistě neodpovídají v případě některých obcí dojezdové vzdálenosti do nejbližšího místně příslušného územního pracoviště FÚ, jak je uvedeno v „Analýze redukce počtu územních pracovišť finančních úřadů“ zveřejněné Finanční správou. Do jisté míry lze sice pochopit argumentaci o dostupnosti úřadů pomoci elektronické komunikace, nicméně s ohledem na věkovou strukturu obyvatel je tato možnost pro řadu z nich nedostupná. Samozřejmě, šetřit se musí, ale ne za každou cenu. Ne za cenu snižování dostupnosti státní správy.

     Bohužel, podobně jako někdy státní správa se dnes chovají i velké firmy poskytující nezbytné služby. Koncentrují své pobočky do velkých či krajských měst a vyřídit si u nich něco osobně znamená jet desítky kilometrů a nebo viset dlouhé minuty i hodiny na zákaznické lince. Jenže tyto firmy si neplatíme ze svých daní. Státní správu ano.

         Zařadil jsem tedy na pořad jednání rozpočtového výboru 2. září t.r. (které je veřejné) projednání záměru rušení územních pracovišť FÚ za účasti ministra financí Andreje Babiše, generálního ředitele GFŘ Martina Janečka, zástupců SMOČR a starostů dotčených obcí. Tomu bude předcházet i neveřejné jednání příslušného podvýboru rozpočtového výboru 19. srpna t.r.

Autor je poslanec PS PČR za ČSSD a předseda rozpočtového výboru

          

Autor: Václav Votava

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (12 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

už tomu rozumím 14.08.2015 13:51, Reagovat

Když Babiš zruší nepotřebné úřady, placené našimi penězi - zbude sosánkům méně korýtek pro kámoše.
Viz Chládek a jeho trafika ve fotbale. Škoda, že tentokrát Ištván a spol o korupci nemluví.

XX 24.08.2015 10:50, Reagovat

http://www.novinky.cz/domaci/378127-poslanci-jsou-proti-planovanemu-ruseni-financnich-uradu.html

KaB 16.08.2015 06:46, Reagovat

Není úřad jako úřad. ČR má nejméně 50 nesmyslných úřadů (od Ústavu zemědělských a potravinářských informací přes Radu vlády pro rovné příležitosti mužů a žen až třeba po Divadelní ústav) - kdyby se zrušily zákony je zřizující ze dne na den, nikdo by si toho vůbec nevšiml, jen by se ušetřilo. Tady je řádově 20 miliard ročně vyhozených do kanálu.

Ale zrovna finanční úřad potřebuje každý občan, u podnikatelů je to každou chvíli, ostatní tam musí minimálně kvůli dani z nemovitosti atd. atd. - a to v zásadě nikdy z vlastní vůle, ale z vůle státu, proto by stát neměl vytvářet bariéry.

pro KaB 16.08.2015 11:59, Reagovat

nějak nechápu - daň z nemovitosti platím - dokonce na několika místech (zahrada, chata) - ale nikdy jsem kvůli tomu na fin-úřad nešel.

KaB 18.08.2015 08:03, Reagovat

Hm, asi jste nějaký VIP podnikatel či politik, kterému stačí zavolat a přijedou k vám to vyřešit :)

Mám s tím osobní zkušenost - já si jel pro formulář (nemám tiskárnu a ani elektronický podpis nebo co je třeba), pak po vyplnění znovu ho odevzdat a protože jsem koupil byt v prosinci a podal to tedy v prosinci, tak si mě pozvali na FÚ (osobně na místo), tam mi vynadali, že to musí být až v lednu (nevím proč, ale zákon to prý požaduje), přiznání zrušili a v lednu jsem si to celé musel zopakovat.

XX 15.08.2015 09:42, Reagovat

V Horažďovicích, Horšovském Týně a Nepomuku jsou podle vás ty úřady nepotřebné? Zeptejte se obyvatel těch měst a nepište nesmysly.

a jako co 15.08.2015 21:23, Reagovat

On občan v závislé činnosti podává daňové přiznání??
Nemají \"náhodou\" podnikatelé povinnost datové schránky?
Navíc bylo řečeno, že při odevzdávání DP (na jaře) budou otevřena dislokovaná pracoviště.
Takže bludy píšete Vy - a mimochodem, co trafika pro Chládka?

XX 16.08.2015 09:10, Reagovat

Potvrzuje se, že Češi s oblibou nadávají, aniž by si zjistili pravý stav věcí. Pan KaB (diskusní příspěvek výše) vám vysvětlil, k čemu je potřebný finanční úřad. Na finančních úřadech jsou zaměstnáni úředníci a opravdu nechápu, proč do toho pletete sociální demokraty a Chládka.
Vyjádření exministra Chládky zde
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/exministr-chladek-vyznam-se-slovum-o-trafice-se-smeju/r~b26e1a3e436611e5974b0025900fea0

to je fakt směšný 16.08.2015 15:34, Reagovat

Chládek se \"vyzná\" protože chodil na fotbal - je vidět, že se v něm politruk nezapře - demagogie jak hrom.
To by mohl takovou trafiku dostat každý, kdo chodí na fotbal - ale tolik korýtek není.

Co je na tom špatně? 18.08.2015 08:08, Reagovat

Nevím co ten Chládek sice má dělat a je mi to jedno a nebudu to tedy hledat, ale pochopil jsem, že něco ve fotbale - nemyslím, že fotbal je státní firma narozdíl od těch třech poslanců ODS co prodali svoje mandáty (kupodivu legálně, trestné činy se totiž v konkrétní budově parlamentu mohou konat beztrestně).

Když jde do soukromé organizace (a doufám, že stát neprovozuje fotbalové kluby), je to přece jeho věc, nemůže jít do důchodu ve svém věku.

soukromá firma?? 19.08.2015 20:58, Reagovat

nejdříve si zjistěte kolik jde do fotbalu veřejných = našich peněz.

Nerozumím té kritice 20.08.2015 07:27, Reagovat

Jenže z veřejných peněz se u nás dotuje úplně vše - to by se po odchodu z funkce musel zastřelit, pokud nemá nárok na důchod.

Víc než Chládek, který bude v soukromé firmě dělat něco (nezjišťoval jsem co) mi tedy vadí Babiš, který sám sobě v parlamentu přklepl 5-6 miliard roční dárek. To je aktuálně největší zloděj, ale podobných jsou nebo byly v politice mraky (co třeba Řebíček, ten ukradl taky desítky miliard a nic) - Nevím co je vyčítáno zrovna nějakému Chládkovi, ten se zachoval podle mě korektně.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.