Krajský soud překvapivě zrušil rozhodnutí o odebrání titulů dvojici rychlostudentů z plzeňských práv

Krajský soud překvapivě zrušil rozhodnutí o odebrání titulů dvojici rychlostudentů z plzeňských práv | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan CinaJan Cina

řidič a hasič

Více

Miloš VolfMiloš Volf

zámečník, letecký mechanik

Více

Jitka HeřmanováJitka Heřmanová

OSVČ

Více

Krajský soud překvapivě zrušil rozhodnutí o odebrání titulů dvojici rychlostudentů z plzeňských práv

Plzeň, 06.08.2015, aktualizováno 11:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Překvapivý rozsudek vynesl Krajský soud v Plzni v kauze „rychlostudentů“ plzeňské právnické fakulty z roku 2009, kdy zrušil rozhodnutí o odebrání vysokoškolského titulu podnikateli Janu Harangozzovi a bývalému šéfovi plzeňské městské police Luďkovi Hosmanovi. Západočeská univerzita v Plzni (ZČU), která jim tituly z právnické fakulty ZČU odebrala, podle soudu nepostupovala správně, informoval server Aktuálně.cz. Univerzita bude na verdikt reagovat podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Podnikateli Harangozzovi odebrala univerzita titul Mgr. v roce 2011, který měl získat namísto standardních pěti let za pouhé dva měsíce a dva týdny. Bývalý šéf strážníků Hosman pak přišel o rok později o titul Bc., jelikož v bakalářské práci prý měl opsané pasáže z práce svého kolegy. Podle rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici, rozhodl plzeňský krajský soud tak, že zmíněná dvojice nemůže přijít o vysokoškolský titul, protože oba studenti udělali to, co po nich chce zákon. Tedy složili závěrečnou zkoušku a obhájili svou diplomovou, respektive bakalářskou práci.

Soudce Václav Roučka, který se případem zabýval, uvedl v odůvodnění rozsudku, že podle zákona o vysokých školách mají stále právo jak na diplom, tak na dodatek k němu. Vykonali přece to, co po nich zákon požaduje k jejich získání. Pak ovšem není prostor pro jakékoliv rušení. V praxi to znamená, že pokud by Harangozzovi a Hosmanovi chtěla univerzita vysokoškolský diplom vzít, musela by nejdříve zneplatnit státní závěrečnou zkoušku a obhajobu jejich prací. To ale její vedení neudělalo. ZČU postupovala při procesu odebírání titulu podle správního řádu, který však umožňuje zrušit nějaké vyjádření, osvědčení nebo sdělení. Jenže vysokoškolský diplom je podle zákona dokladem.

ZČU se rozhodla podat kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. „Rozhodnutí, zda je vysoká škola za současného právního stavu oprávněna rušit diplomy, či nikoliv, může mít zásadní vliv na fungování celého vysokého školství v České republice,\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" zdůvodnila podání stížnosti mluvčí univerzity Kamila Kolářová. V budoucnu by mělo být již odebrání vysokoškolských diplomů jednodušší. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, která v Poslanecké sněmovně prošla prvním čtením. Odebrání titulu by hrozilo těm, kdo by ve své absolventské práci opisovali nebo se dopouštěli trestné činnosti včetně úplatkářství nebo vydírání. Jakým způsobem, kdo diplom získal, by mělo být možné prověřit až tři roky zpětně.

Na základě přelomového rozhodnutí soudu mají nyní velkou šanci na vrácení titulu i další odhalení rychlostudenti. Mezi ně patří i sourozenci Mrázkovi, děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Plzeňská právnická fakulta se v roce 2009 stala dějištěm nechvalně proslulého skandálu s rychlostudenty a plagiátory. Od té doby se škola pohybovala na hranici zrušení a stále nebylo jasné, zda se ji podaří udržet při životě. Po téměř čtyřech letech získala letos opětovně Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni akreditaci doktorského studijního programu „Teoretické právní vědy“ s oborem „Občanské právo“. Akreditační komise ministerstva školství doporučila udělit tomuto programu čtyřletou akreditaci.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

nepřekvapivě 08.08.2015 12:00, Reagovat

Titul studující získává výrokem státní zkušební komise, po zkoušce a obhajobě práce. Soud jasně řekl, že žaloba měla napadnout tento výrok, resp. hodnocení práce. Když všechny posudky byly kladné a komise vyslovila názor, že studium je řádně zakončeno - je výrok soudu logický. Tím týpky typu Harangozo neobhajuji, ale univerzita podala špatnou žalobu - měli by vyhodit svého právníka - ostatně určitě má také titul z FPR.

pepe 10.08.2015 07:54, Reagovat

Souhlas, měli by ještě kárat všechny zkoušející, včetně studijního oddělení. Na studijním měli na to poukázat , že se něco děje a že není něco v pořádku. Právníci, kteří seděli u zkoušek by měli z fakulty vyhodit.

? 08.08.2015 15:15, Reagovat

Ne, měli Františka Korbela.

?? a jako co? 09.08.2015 11:52, Reagovat

on nemá titul z FPR?

? 09.08.2015 15:59, Reagovat

Nemá.

Názor 07.08.2015 14:59, Reagovat

Dle sociologa Bělohradského se již začínají vytvářet ghetta - sociální, rasové, kulturní atd. Místo stmelování společnosti to cíleně vede k jejímu rozkladu.

To není žádné překvápko 07.08.2015 06:54, Reagovat

To není žádné překvapení - odhadem polovina soudců v kraji má titul z FPR v Plzni a řada z nich ho logicky musela získat podobným způsobem. Zpochybněním takto nelegálně získaných (koupených) titulů by de facto zpochybnili i svoje vlastní tituly a tedy v konečném důsledku i právoplatnost svého jmenování do funce soudce.

Navíc ruka ruku myje, tihle lidé si žijí ve své vlastní ulitě mimo většinovou společnost, stýkají se jen mezi sebou a samozřejmě že se navzájem podrží. To platí za každého režimu, jen dnes je v tom o hodně víc peněz a tak je to víc vidět.

plzenan 06.08.2015 19:18, Reagovat

A co bychom mohli od tohoto stádia vývoje naší společnosti chtít více? Buďme rádi, že zde ještě není občanská válka, jako v jiných zemích, rozvrácených transatlantickou \"pseudodemokracií\". Buďme však na pozoru, sociální nůžky a gigantická mezilidská nespravedlnost (ať již mezi jednotlivci či mezi sociálními skupinami) toto může nepochybně, jako svůj černý scénář, poskytnout...

Překvapivé?? 06.08.2015 14:43, Reagovat

Jiný rozsudek ani být nemohl. Strhl by se tím lavinový efekt, který by postihl nejvyšší politiky, kteří vystudovali bakaláře za osm měsíců. Nepleťme si právo se spravedlností.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.