Vybrané domácnosti se za honorář stanou součástí obřího průzkumu nazvaného Proměny české společnosti

Vybrané domácnosti se za honorář stanou součástí obřího průzkumu nazvaného Proměny české společnosti | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jana ProcházkováJana Procházková

Více

Josef NěmecJosef Němec

fotograf, programátor, 3. místopředseda

Více

Ivana ŠiftováIvana Šiftová

Manažerka

Více

Vybrané domácnosti se za honorář stanou součástí obřího průzkumu nazvaného Proměny české společnosti

Plzeň, 29.07.2015, aktualizováno 13:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Velký průzkum nazvaný „Proměny české společnosti“ plánuje na podzim společnost STEM/MARK a MEDIAN, kdy 300 jejích tazatelů poprvé navštíví 12 000 českých domácností z více než 700 obcí a měst České republiky. Domácnosti byly vybrány, aby reprezentovaly postoje, názory a zkušenosti obyvatel v unikátním a důležitém výzkumu Akademie věd ČR. Za účast v projektu získají domácnosti podle typu odměnu ve výši 500 až 1100 korun. O probíhajícím výzkumu byla informována Policie ČR i starostové obcí, ve kterých se vybrané domácnosti nalézají, informoval Jan Tuček, ředitel agentury STEM/MARK.

„Spolupráce na tomto důležitém výzkumu si ceníme, proto domácnosti honorujeme v řádu stovek korun za hodinu strávenou dotazováním,“ říká Daniel Prokop, ředitel sociálního a politického výzkumu agentury MEDIAN. Na Proměnách české společnosti, které jsou jedním z nejvýznamnějších sociologických výzkumů v historii země, je podle jeho slov zajímavá nejen finanční odměna. Výzkum by měl pomoci k poznání zkušeností a problémů českých domácností v oblasti chudoby, trhu práce, bydlení, zakládání rodin, vzdělání, důchodů a napomoci by měl i ke zlepšování sociální a veřejné politiky země.

Lidé by se průzkumu rozhodně neměli obávat. „Všechny odpovědi jsou anonymní a data budou zpracována hromadně. Žádný respondent se nemusí bát zneužití osobních údajů. STEM/MARK i MEDIAN se řídí přísnými bezpečnostními pravidly. Kdyby si snad lidé nebyli jisti, zda je navštívil jeden z našich tazatelů, mohou si jeho totožnost ověřit přímo v agentuře. Tazatelé jsou vybaveni legitimací s fotografií a tazatelským číslem. Stačí tedy zavolat na kontaktní telefon a náš pracovník zjistí, zda se jedná o našeho prověřeného kolegu,“ dodává ředitel STEM/MARK.

A jak bude samotný probíhat? Každá náhodně vybraná domácnost dostane informativní dopis s pozvánkou k výzkumu. Následně ji navštíví tazatel, který si buď se členy domácnosti dojedná schůzku, anebo provede rovnou dotazování. Tazatelé stráví v domácnosti jednu až dvě hodiny a v osobním rozhovoru proberou s jejími dospělými členy jejich postoje, zkušenosti, současnou životní situaci i plány do budoucna. Do výzkumu se formou krátké ankety mohou zapojit také děti. „Všech 12 000 domácností je už vybráno a není možné, aby se do exkluzivního šetření zapojil někdo jiný,“ zdůraznil Daniel Prokop.

Výzkum Proměny české společnosti bude probíhat čtyři roky, během nichž budou dotazovány vybrané domácnosti opakovaně každý rok. Umožní tak popsat, jak se mění životní podmínky respondentů nebo jak na rodiny například dopadají ekonomické krize.

Unikátní čtyřletý projekt Sociologického ústavu AV ČR a pracovišť Masarykovy a Karlovy univerzity se stane jedinečným zdrojem informací o podmínkách a postojích českých domácností a jejich vyhlídkách do budoucna. Výzkumníci se netají ambicí prostřednictvím jeho výsledků přispět k formulování účinných a potřebných opatření v oblasti sociální politiky v naší zemi. Na rozdíl od komerčních výzkumů budou totiž výsledky Proměn dostupné nejen vědcům a akademikům, ale i zástupcům veřejné správy, politikům, novinářům i široké veřejnosti.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.