Třicítka zájemců usiluje o čtyřletý grant v oblasti kultury, ve hře je 128 milionů od plzeňského magistrátu

Třicítka zájemců usiluje o čtyřletý grant v oblasti kultury, ve hře je 128 milionů od plzeňského magistrátu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Marcela KrejsováMarcela Krejsová

Zastupitelka PK

Více

Jan SoulekJan Soulek

Starosta Bezdružic

Více

František KopeckýFrantišek Kopecký

starosta obce Luženičky

Více

Třicítka zájemců usiluje o čtyřletý grant v oblasti kultury, ve hře je 128 milionů od plzeňského magistrátu

Plzeň, 16.07.2015, aktualizováno 14:02 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Odbor kultury Magistrátu města Plzně obdržel celkem 30 žádostí o dotaci v rámci vyhlášeného Čtyřletého dotačního programu v oblasti kultury na léta 2016 až 2019. Zájemci předložili projekty v souhrnné výši téměř 231 milionů korun. Ve hře je však jen 128 milionů korun, ročně město rozdělí 32 milionů korun. Oproti grantovému programu na období 2012 až 2015 se požadovaná částka zvýšila, a to o přibližně 11 milionů korun, objevili se také noví žadatelé. O žádostech rozhodne zastupitelstvo do konce roku. Program je klíčovou formou podpory pro kulturní subjekty působící v Plzni, jež nejsou přímo napojeny na městský rozpočet.

„Tento systém nám funguje už třetí čtyřleté období a jednoznačně se osvědčil. Cílem je v tomto způsobu podpory kultury pokračovat i nadále,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy (ODS), jenž má oblast kultury ve své gesci, Plzeň tímto jako jedno z mála měst v České republice uplatňuje dotační politiku srovnatelnou s evropskými standardy. „Přestože je soutěž pro žadatele velmi náročná, těm úspěšným dává jistotu víceletého, tedy kontinuálního financování,“ řekl Martin Baxa.

Podle vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně Květuše Sokolové se nyní mezi žadateli objevilo několik nových subjektů, které si dosud nežádaly v rámci dotačního systému vůbec, případně jde o nové aktivity vzniklé v průběhu příprav a realizace projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Nebo jde o subjekty, které si dosud žádaly o dotaci pouze v jednoletém dotačním programu,“ vysvětlila Květuše Sokolová.

Město uděluje dotace na činnost kulturních organizací, kde je zakladatelem nebo spoluzakladatelem. Dále jde i o subjekty, které poskytují významnou veřejnou službu v oblasti rozvoje kultury, dotace je určena také na významné kulturní a umělecké projekty, a to dlouhodobé nebo se pravidelně opakující. V uplynulých letech se takto financovalo například Divadlo pod lampou, Galerie města Plzně, Plzeňská filharmonie, kontinuální činnost Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, sdružení JOHAN ale i akce typu Festival českých filmů Finále, Jazz bez hranic, Animánie a další. První čtyřleté dotační programy v oblasti kultury byly poskytnuty v letech 2008 až 2011, tehdy si peníze rozdělilo 12 žadatelů, v letech 2012 až 2015 se jednalo o 25 subjektů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.