Z výsledku prezidentských voleb jsem
Celkový počet hlasů: 164
Plzeň, 15.07.2015, aktualizováno 13:39
Původní architektonickou podobu získal zpět dům číslo 11 v plzeňských Kopeckého sadech. Rozsáhlou rekonstrukci průčelí jedné z nejvýznamnějších empírových staveb na území města nechala udělat plzeňská radnice. Při obnově byla mimo jiné zvolena vápenná technologie opravovaných omítek včetně nátěru, jehož odstín odpovídá úpravě z období kolem roku 1900, původní zdobnou podobu získalo kovové zábradlí i další prvky. Rekonstrukce vyšla na 3,8 milionu korun.
Plzeňská radnice nechala opravit průčelí kamerálu, nejvýznamnější empírové stavby na území města | Autor: Plze.eu
„Název domu pochází z německého slova kamerale, které znamenalo státní finanční hospodářství. V tomto případě se jednalo o sídlo finančních a celních úřadů, později uváděných jako finanční ředitelství. Městský dům c. k. kamerálních úřadů byl postaven v roce 1844 jako mohutná úřední budova zaujímající svým uličním průčelím polovinu bloku v tehdejších Štěpánských sadech, což jsou dnes Kopeckého a Smetanovy sady,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS), jenž má na starost památkovou péči.
Dům nechal postavit pro město plzeňský knihař a knihkupec Vojtěch Hässler, jenž v roce 1835 vyhrál v dobročinné vídeňské loterii. Objekt postupně sloužil obecné a měšťanské chlapecké škole, současně i obecné škole pro dívky. Dívčí škola později ustoupila výstavbě budovy Měšťanské besedy, která nahradila západní část budovy Kamerálu. Chlapecké školy v objektu zůstaly do roku 1934, poté byl v budově až do roku 1949 Městský vyživovací úřad, následně tam do roku 1991 sídlil státní podnik Stavoprojekt. Nyní jsou v objektu plzeňské magistrátní úřady.
Rozsáhlá rekonstrukce průčelí budovy začala v říjnu 2014, skončila letos v červnu. „Snahou bylo zachovat provozní dispoziční vztahy úřední budovy, současně však v nejvyšší možné míře obnovit původní architektonickou podobu,“ řekl Petr Bukovský z Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně. Součástí náročných řemeslných štukatérských prací byla například obnova takzvaných volutových konzol v hlavní korunní římse a také odlévané mohutné volutové konzoly, která podepírá balkonovou kamennou desku. Během obnovy odborníci z průčelí odstranili zbytky po dřívějším přímotopném plynovém vytápění budovy a další doplňky, které narušovaly vzhled budovy.
Při práci nalezli restaurátoři zlomek zdobného meandru ve spodní části litinového zábradlí balkonu, díky tomu mohlo být zábradlí obnoveno do původní zdobné podoby. Ukázalo se, že budova měla v historii několik různých barevných variant, avšak vždy v jednom odstínu, odpovídajícím jejímu slohovému pojetí.
Autor: Richard Beneš
Copyright 2012 Regionpodlupou.cz
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.