Cizinci se po letech opět vrátí do bývalého záchytného střediska pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku

Cizinci se po letech opět vrátí do bývalého záchytného střediska pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Libor HoraLibor Hora

dělník, truhlář

Více

Kateřina RýglováKateřina Rýglová

Ekonomka v pivovarnictví, vysokoškolská učitelka

Více

Jan MrázJan Mráz

Analytik / specifikátor

Více

Cizinci se po letech opět vrátí do bývalého záchytného střediska pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku

Balková, 14.07.2015, aktualizováno 24.08.2015 14:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do bývalého záchytného střediska pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku se vrátí běženci. Vláda rozhodla v pondělí o otevření dvou staronových zařízení pro uprchlíky, jedno se nachází ve Vyšních Lhotách u Frýdku-Mýstku, druhé v Balkové poblíž Žihle. Každé z těchto dvou zařízení by mělo pojmout 200 běženců. V Balkové fungovalo záchytné středisko pro uprchlíky od roku 1998 do konce roku 2005, poté sloužilo jako policejní školící středisko, své zázemí tam v minulosti našli i policejní psovodi. Obyvatelé z Balkové i z blízkého okolí nemají strach z cizinců, kteří se opět vrátí do záchytného zařízení, mnozí domácí se naopak těší, že tam po létech možná opět najdou práci.

Cizinci se po letech opět vrátí do bývalého záchytného střediska pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku | Autor: Televize ZAKCizinci se po letech opět vrátí do bývalého záchytného střediska pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku | Autor: Televize ZAK

Znovuotevření zařízení v Balkové s kapacitou 210 osob je novinkou, zatímco o otevření detenčního zařízení na Frýdecko-Místecku se hovořilo již v minulých dnech. V obou zařízeních by nyní měli uprchlíci čekat na to, zda budou vráceni do země, kde poprvé žádali o azyl. Jde o migranty zadržené v autobusech nebo vlacích. V detenčním zařízení budou pobývat po dobu několika týdnů hermeticky uzavřeni od společnosti.

A právě izolace od okolního světa byla v roce 2002 důvodem k velkým nepokojům, které se tehdy odehrály v záchytném zařízení v Balkové. Z oken svých cel cizinci vyvěsili transparenty a pokřikovali na novináře. Pak si vyžádali přítomnost médií uvnitř zařízení, aby mohli popsat poměry které tam panovaly. Stěžovali si na nevyhovující režim v táboře, kdy museli trávit 23 hodin zavření na celách, bez možnosti nějakého zaměstnání nebo jiné formy trávení volného času. Cizincům dále vadil fakt, že nemohou volně telefonovat, někteří si dokonce stěžovali na slovní i fyzické napadání a také na kvalitu stravy, která prý nebyla přijatelná pro muslimy. Na základě toho navštívila zařízení delegace Výboru proti mučení při Radě Evropy, jež dospěla k závěru, že režim v táboře byl skutečně nevyhovující a sjednala nápravu.

Nic špatného nemůže o záchytném zařízení v Balkové říci Nataša Vítková, která tam v minulosti pracovala jako uklízečka, stejně jako 50 dalších žen z blízkého i vzdálenějšího okolí. Poté, co zařízení přestalo sloužit pro uprchlíky bylo pro ně složité najít práci v regionu. „Od té doby jsem doma bez zaměstnání. Z návratu uprchlíků do Balkové rozhodně strach nemám, už jsem to s nimi prožila, vím že to bylo bez problémů. Je to pro mě šance získat opět práci,“ řekla Vítková. A ve stejném duchu mluvili i další obyvatelé Balkové, kteří prý z cizinců rozhodně strach nemají.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dostal od vlády na provoz záchytných zařízení pro cizince pro letošní rok částku 234 milionů, na příští rok požaduje 1,1 miliardy. V polovině srpna bude vláda řešit i deset vytipovaných lokalit, kde by mohla být pobytová, ne jen záchytná zařízení pro uprchlíky. „Požadujeme nejen navýšení počtu lidí směrem k práci s uprchlíky, ale i počtu policistů, aby mohly vzniknout policejní služebny v blízkosti těch zařízení. Potřebujeme dodatečné zdroje. Bez peněz a bez lidí to nejde dělat,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že si nedovede představit, že by vláda na tuto „prioritu priorit“ peníze nakonec nenašla. Ministr předpokládá, že Česká republika bude potřebovat nové objekty pro cizince, které nemůže nechat volně pobíhat po ulici. Minulý týden vláda rozhodla, že Česká republika přijme 400 uprchlíků z táborů v Jordánsku a Kurdistánů a že od Itálie a Řecka od letošního září do září 2017 převezme dalších 1 100 lidí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.