Radní řešili hrazení jízdného v MHD, platit se bude za větší psy

Radní řešili hrazení jízdného v MHD, platit se bude za větší psy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,71%
Spokojený48,57%
Zklamaný19,29%
Zdrcený12,14%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 140

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr CvalínPetr Cvalín

Bez funkce

Více

Radek ŠkrdlantRadek Škrdlant

starosta obce Plískov, profesionální voják

Více

Karel MalýKarel Malý

Starosta obce Dnešice

Více

Radní řešili hrazení jízdného v MHD, platit se bude za větší psy

Plzeň, 25.06.2015, aktualizováno 17:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Novinky v oblasti hrazení jízdného v plzeňské MHD schválili radní města. Vedle nového tarifu integrované dopravy Plzeňska souhlasili například se zavedením principu plynulé valorizace cen za přepravu v MHD v dalších letech. Až doposud se jízdné zvyšovalo skokově jednou za několik let, obvykle po komunálních volbách a tomu je nyní konec. Tarif jízdného by se měl nově valorizovat každý rok v červnu, ale rada se podle aktuální situace může rozhodnout, zda jej bude měnit. Nový tarif od příštího roku výrazně zlevní předplatné pro skupinu dětí ve věku 6 až 15 let, poskytne MHD zdarma držitelům Zlaté plakety Jana Janského i seniorům nad 70 let, kteří jsou ovšem držiteli Plzeňské karty. Zavádí také výhodnou, takzvanou klouzavou dobu platnosti pro předplatné a zpoplatněna bude přeprava živých zvířat v MHD.

„Rozhodnutí, jaké budou ceny jízdného, případně zda vůbec se bude valorizovat cena jízdného, je v působnosti Rady města Plzně. Valorizace cen jízdného nebude automatická. Chceme zamezit jednorázovému skokovému zvyšování cen jízdného jedenkrát za čtyři roky, které způsobovalo silně negativní reakce ze strany cestujících v letech 1990 - 2014 a negativně ovlivňovalo chování jak stávajících tak potenciálních cestujících MHD,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Nový tarif umožní zavedení nového typu předplatného jízdného pro skupinu osob děti 6-15 let. Vytváří se tak zlevněné předplatné jízdné ve výši 37,5 procent z plnocenného předplatného jízdného. Od jeho zavedení si radnice slibuje, že u mladé generace cestujících se vytvoří návyk k placení jízdného a používání MHD místo auta. Tento typ předplatného jízdného je zároveň vstřícný vůči finanční situaci rodin s malými dětmi. „Pro všechny cestující využívající dlouhodobé předplatné jízdné se zavádí klouzavá doba platnosti pro předplatné jízdné. Nově bude platnost od libovolného dne, nejdříve však od okamžiku pořízení předplatného jízdného na rok i na půl roku,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Náhlík.

V případě zavedení bezplatné přepravy pro cílovou skupinu „osoby 70 let a starší“ se z hlediska finančního nic podstatného nemění. Pro uplatnění jízdy zdarma však musí mít senior Plzeňskou kartu, nestačí mu jako doposud jen občanský průkaz. Plzeňskou kartu získají senioři v případě zájmu zdarma a nepotřebují k tomu mít ani trvalé bydliště v Plzni. Navazuje to na skutečnost, že už tři roky funguje ve všech vnějších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňska, poskytnutí výhody bezplatné jízdy na držení Plzeňské karty.

Po vzoru ostatních velkých měst v ČR dále radní rozhodli o zpoplatnění přepravy živých zvířat v MHD, přičemž zůstane zachována bezplatná přeprava živého zvířete umístěného v přepravním boxu o maximálních rozměrech 25×40×60 centimetrů. Zdarma bude přepravován také vodicí pes. Výše ceny za přepravu živého zvířete mimo přepravní box závisí na typu zvolené jízdenky. Nepřestupní jízdenka neboli takzvaný bloček je za 9 Kč, přestupní jízdenka s platností 30 minut je 8 Kč, přestupní jízdenka s platností 60 minut je 10 Kč, jízdenka zakoupená u řidiče je ve výši 30 Kč. Zpoplatnění přepravy velkých zvířat je zároveň nástrojem, který umožní zmírnit rozsah přepravy zvířat, zejména bojových plemen psů, jejichž přepravu řada cestujících vnímá, jako obtěžující.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Svejkovská Jaroslava 28.08.2015 10:09, Reagovat

Ve vašem článku uvádíte, že seniorům nad 70 let bude plzeňská karta poskytnuta zdarma, ale v dopravním podniku města Plzně mi sdělili, že za její pořízení musím zaplatit 170 Kč. Nemám trvalé bydliště v Plzni, ale dojíždím do Plzně k lékaři.

KAB-2 30.06.2015 13:50, Reagovat

Podle jiných zdrojů bylo také schváleno, že se předplatné na příští rok zvýší o 52 Kč na 3962 Kč (dnes 3910 Kč). To jen pro doplnění.

Petr Hrabák: To je zajímavá informace... Otázka je, kolik z toho bylo mrtvých karet a jaká tedy bude ta ztráta a jak ti lidé budou jezdit. Myslím že kdo jezdí MHD si ji vymění a tak tam ta ztráta nebude - nakonec výměna stojí cca 10x víc než je reálná hodnota nové karty, takže na tom vydělali dost a s tím se taky počítalo, aby to pokrylo i ty co se nevymění.

Petr Hrabák 28.06.2015 18:24, Reagovat

Tak slyšel jsem něco v tom smyslu, že plzeňskou kartu si mění pouze cca 1/3 lidí oproti předpokladům a tak je zde oprávněná obava, že PMDP přijdou o hromadu peněz. A to jen kvůli hloupé výměně karet. Myslím si, že tohle mohly podniky ještě zachránit a to tím, že by např. o 30 Kč zlevnily roční předplatné.

Vosí Hnízdo 25.06.2015 17:34, Reagovat

Místo tendence postupného snižování jízdného směřující k jízdnému zdarma jeho valorizace. A největší špinavostí pak bude hnát důchodce do front pro kartičku, když stejně mají dle občanky nárok na jízdné zdarma. To je naschvál a poslouží to jako záminka buzerovat důchodce, kteří už nejsou tak zběhlí v informovanosti, dohnat je k pokutě a následným exekucím. Špinavče, který jsi toto vymyslel, styď se a červenej!!!! NIc dobrého ať tě nepotká!!!!!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.