Svaz měst a obcí ČR bije na poplach, dramaticky ubývají praktičtí i zubní lékaři

Svaz měst a obcí ČR bije na poplach, dramaticky ubývají praktičtí i zubní lékaři | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk MádrZdeněk Mádr

Místostarosta MO Plzeň 4

Více

Ladislav NovýLadislav Nový

Vedoucí chráněné dílny

Více

Martin ŠvejdaMartin Švejda

Moderátor

Více

Svaz měst a obcí ČR bije na poplach, dramaticky ubývají praktičtí i zubní lékaři

Plzeň, 18.06.2015, aktualizováno 09:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na poplach bijí z důvodu úbytku všeobecných lékařů i zubařů města i obce z celé České republiky a volají po změně. Spolu s kraji chtějí jednat s ministry zdravotnictví, školství a financí. V Plzeňském kraji bylo v roce 2013 zhruba 39 lékařů na 10 tisíc obyvatel a v případě zubařů to bylo téměř osm zubních lékařů na 10 tisíc obyvatel. Jde o čísla, která jsou o něco příznivější, než je celorepublikový průměr. Lépe jsou na tom jen obyvatelé Prahy a Jihomoravského kraje.

Průměrný věk všeobecných lékařů je 54 let, lékařů pro děti a dorost dokonce 56 let. Lékařů, kteří odchází do důchodů, bylo a je víc než těch, co úspěšně absolvují medicínu a všechny atestace. „Lékaři chybí v celé České republice, zejména pak v řídce osídlených, příhraničních a horských oblastech a také tam, kde je více nepřizpůsobivých občanů,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek. „Zvyšuje se také průměrný věk lékařů, nejvyšší je u dorostových a dětských, následují všeobecní lékaři a zubaři. Na 10 tisíc obyvatel připadá v posledních letech v průměru zhruba sedm zubařů, což znamená, že jeden zubař se má starat o 1416 lidí. Z tohoto počtu už 31 procent zubařů přesáhlo věkovou hranici 60 let,“ řekl Dan Jiránek.

Podle zákona o obcích mají samosprávy mimo jiné povinnost, vytvářet pro své občany podmínky pro uspokojování potřeb ochrany a rozvoje zdraví. V praxi však nemají žádné nástroje proto, aby lékaře do obce získaly. Obce se mimo jiné snaží lékaře motivovat finančně, symbolickým pronájmem ordinací za jednu korunu, vybavením ordinací, zajištěním bydlení i dalšími benefity. V některých oblastech to však nestačí, lékaři odcházejí do velkých měst nebo do zahraničí. Aby se situace změnila, je třeba zavést systémová opatření. „Svaz měst a obcí ČR proto spolu s Asociací krajů ČR pošle dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, aby se co nejdříve uskutečnilo společné jednání krajů, měst a obcí s ministry zdravotnictví, školství a financí,“ uvedl Jiránek.

„Klíčovými aktéry změny jsou kromě ministerstev také kraje a pojišťovny. Například už při uzavírání smluv s lékaři by se mohlo regulovat jejich rozmístění v území. Pojišťovny by zase mohly bonifikovat ty lékaře, kteří budou působit v méně atraktivních oblastech. Rozumný by byl také dotační titul na vybavení ordinací a náklady související se zdravotní obslužností,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jan Mareš.

Složité je to rovněž s povinnými dvouletými praxemi v nemocnicích, které musí mladí lékaři absolvovat, aby se stali lékaři praktickými. Nemocnice často otevírají jen jedno místo pro praxi ročně. Navíc lékaři musí nemocnicím hradit vysoké úhrady za to, aby vůbec mohli praxi vykonávat. Přitom pro nemocnice pracují zadarmo a mzdy v systému rezidenčních míst hradí stát.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 18.06.2015 17:21, Reagovat

To je zřejmě ta \"kvalitní\" kapitalistická zdravotní péče. Na studia doktořiny mají jen zbohatličtí synáčkové, staří doktoři odchází a ti mladí jsou už ze škol učeni po kapitalisticku jen rejžovat. Připomínám fakt, že za socialismu měla každá víska svého doktora. Pokud bylo třeba dojet na vyšetření do města, sanitka byla samozřejmost. Dnešní situace je žalostná a vypadá to, že bude ještě hůř. Nojo, no, halt kapitalismus a tržní mechanismy. Přežije nabob s naditou prkenicí a kdo má hluboko do kapsy pojde. Jenže ono na každého dojde a ve finále futrál kapsy nemá.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.