Plzeňský kraj hospodařil loni s přebytkem 80 milionů korun, letos je kvůli státu propad v daňových příjmech

Plzeňský kraj hospodařil loni s přebytkem 80 milionů korun, letos je kvůli státu propad v daňových příjmech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František FrišFrantišek Friš

Starosta Postřekova

Více

Radovan KoderaRadovan Kodera

Fotograf a středoškolský učitel

Více

Jan LátkaJan Látka

manažer

Více

Plzeňský kraj hospodařil loni s přebytkem 80 milionů korun, letos je kvůli státu propad v daňových příjmech

Plzeň, 08.06.2015, aktualizováno 09.06.2015 07:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Loňské hospodaření Plzeňského kraje skončilo s přebytkem téměř 80 milionů. Původně schválený vyrovnaný rozpočet s příjmy i výdaji 4,3 miliardy korun se na konci roku zejména díky penězům od státu na platy učitelů zdvojnásobil. Závěrečný účet schválili v pondělí na svém jednání krajští zastupitelé. Kraj loni hospodařil s příjmy 9,615 miliardy, výdaje měl 9,535 miliardy, na účtech kraje bylo na konci roku 293 milionů korun. Aktuálně je podle slov hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) na krajských účtech 715 milionů korun.

Stoprocentní navýšení původně schváleného rozpočtu odůvodnil hejtman kromě státních dotací na vzdělávací soustavu či na částečné pokrytí ztráty drážní dopravy také obdržením evropských dotací na uskutečněné projekty. Celkem kraj od státu obdržel na platy učitelů přes 4,2 miliardy korun. „Některé kraje již při schvalování rozpočtu s těmito příjmy počítají, my dlouhodobě od vzniku krajů tyto prostředky při přípravě rozpočtu nezapočítáváme a vykazujeme je až v závěrečném účtu,“ vysvětlil hejtman.

Vlastní příjmy kraje činily loni 3,84 miliardy, což je stále ještě méně než v rekordním roce 2008. Vlastní příjmy představují téměř 40 procent všech příjmů hospodaření kraje. Díky dokončení některých významných staveb, jako byla například část západního okruhu Plzně, přemostění a přeložka Jateční ulice v Plzni a dokončení stavby klatovské nemocnice, kraj také loni navýšil svůj dlouhodobý majetek o 988 milionů korun na 24,4 miliardy korun.

Poněkud odlišná situace je ovšem za prvních pět měsíců letošního roku, kdy má kraj oproti loňsku propad daňových příjmů o 97 milionů. Hejtman Šlajs to vysvětlil tím, že stát nyní pozdržuje vyplácení peněz z vybraných daní, které by měly dostat kraje a obce. „Přesto se domnívám, že se v průběhu druhé poloviny roku nakonec výběr daní dostane na plánovaný stav,“ dodal hejtman.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.