Plzeňská teplárenská neuspěla u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností proti verdiktu krajského soudu, který zastavil stavbu spalovny

Plzeňská teplárenská neuspěla u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností proti verdiktu krajského soudu, který zastavil stavbu spalovny | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KresaPavel Kresa

Lékař

Více

Petr NeumannPetr Neumann

ředitel střediska Diakonie ČCE

Více

Jiří PešíkJiří Pešík

zastupitel města Manětín

Více

Plzeňská teplárenská neuspěla u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností proti verdiktu krajského soudu, který zastavil stavbu spalovny

Brno, Plzeň, 03.06.2015, aktualizováno 22.06.2015 15:02 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně zamítl kasační stížnosti, které podal Krajský úřad Plzeňského kraje a společnost Plzeňská teplárenská proti únorovému verdiktu plzeňského krajského soudu. Ten zrušil účinnost stavebního povolení pro budovanou spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově. Krajský soud vyhověl žalobě ekologických aktivistů na údajnou podjatost úředníků Krajského úřadu v Plzni, který rozhodoval o stavebním povolení i územním rozhodnutí. Nejvyšší správní soud se nyní ztotožnil s výrokem krajského soudu. Aktuální verdikt je zveřejněn na úřední desce NSS.

Na základě rozhodnutí krajského soudu se zastavila téměř dokončená stavba spalovny za dvě miliardy korun, která měla jít do ostrého provozu již od ledna příštího roku. Staveniště musela po verdiktu zakonzervovat městská společnost Plzeňská teplárenská, která je investorem stavby spalovny, aby se předešlo škodám způsobených vlivem počasí. Uvnitř je již namontována kompletní technologie.

Ministerstvo pro místní rozvoj pověřilo v dubnu středočeský krajský úřad, který má do 60 dnů rozhodnout ve věci stavebního povolení pro chotíkovskou spalovnu komunálního odpadu. V případě, že Středočeši obnoví stavební povolení v uvedené lhůtě, stihne investor spalovnu dokončit a spustit do zkušebního provozu ještě v prosinci, jak se původně plánovalo.

„Odmítám, že by úředníci krajského úřadu Plzeňského kraje mohli porušit zákony České republiky. Dodržují striktně stavební zákon i správní řád. Tímto krokem krajského soudu a NSS je popřen systém veřejné správy v České republice,“ uvedl k aktuálnímu verdiktu vedoucí odboru regionálního rozvoje plzeňského krajského úřadu Miloslav Michalec.

Předseda představenstva a generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela řekl, že městská firma sice není účastníkem soudního sporu, ale využila všech prostředků, které jí soudní systém umožňuje. „Rozhodnutí soudů je velkým signálem pro všechny investory v České republice, aby si své investice rozmysleli a investovali, pokud možno, své peníze v jiném státě. To je moje doporučení,“ uvedl Drápela.

„Jsme přesvědčeni, že je dokumentace ke stavbě teplárny je v pořádku a stavební povolení opět nabude účinnosti. Pak budeme pokračovat ve stavbě podle původního harmonogramu,“ řekl již dříve Tomáš Drápela, generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská. Teplárenská společnost věří tomu, že stavba bude počátkem července pokračovat a podaří se ji dokončit v plánovaném termínu.

Ekologičtí aktivisté u soudu uspěli s žalobou na podjatost Krajského úřadu Plzeňského kraje, který pro spalovnu potvrdil stavební povolení i územní rozhodnutí. Stavební povolení, které vydal stavební úřad v Nýřanech, je stále platné, ale verdiktem soudu pozbyla jeho účinnost. „Nechápeme proč jsme trestáni za něco, když jsme ani nebyli žalovanou stranou. Tou byl krajský úřad. To není žaloba proti spalovně nebo naší firmě kvůli tomu, že bychom něco zanedbali. Je to o tom, že krajští úředníci jsou údajně podjatí,“ informoval v dubnu Drápela. Pokud se věci zkomplikují tak, že investor nestačí spalovnu včas dokončit a aktivovat do konce letošního roku, vzniknou Plzeňské teplárenské stamilionové škody.

Autor: ČTK + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Absurdní 08.06.2015 19:31, Reagovat

Celý současný systém je absurdní. Dotčení vlastníci sousedících nemovitostí se samozřejmě mohou vyjádřit a jejich oprávněné nároky musejí být zohledněny, ale není přece normální, aby to řízení vstupovali nějací podvodníci, kteří si takto říkají veřejně o úplatek. A v okamžiku, kdy je pravomocné stavební povolení a stavba je zahájena, by už neměl mít právo do toho vstupovat ani soud. Kdo nahradí škodu - ekopodvodníci těžko, soudce asi taky ne, ačkoliv tu škodu způsobili.

Adex 06.06.2015 12:05, Reagovat

Jo to je tak,když se nedá výpalné ekologickým aktivistům !!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.