Lochotínský park prošel náročnou rekonstrukcí za 29 milionů korun, novou dominantou je skulptura Artušův stůl

Lochotínský park prošel náročnou rekonstrukcí za 29 milionů korun, novou dominantou je skulptura Artušův stůl | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,24%
Spokojený46,05%
Zklamaný19,08%
Zdrcený12,50%
Šokovaný15,13%

Celkový počet hlasů: 152

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel KvitKarel Kvit

zastupitel MO Plzeň 2 Slovany

Více

Štěpán EsterleŠtěpán Esterle

Více

František ČurkaFrantišek Čurka

Starosta obce Halže

Více

Lochotínský park prošel náročnou rekonstrukcí za 29 milionů korun, novou dominantou je skulptura Artušův stůl

Plzeň, 02.06.2015, aktualizováno 16:26 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zcela novou podobu získal po rozsáhlé rekonstrukci Lochotínský park v Plzni. Za 29 milionů korun se opravil hudební pavilon, obnovily se cesty, zásadní změnou prošla parková zeleň a vrcholem je pak zcela nová kamenná skulptura Artušův stůl z dílny klatovského sochaře Václava Fialy. Městský park byl založen ve 30. letech 19. století, desítky posledních let už jen chátral. Obnova parku je financována z peněz EU, město by mělo uhradit jen 15 procent ceny.

Hlavní dominantou zrekonstruovaného Lochotínského parku je Artušův stůl | Autor: Plzen.euHlavní dominantou zrekonstruovaného Lochotínského parku je Artušův stůl | Autor: Plzen.eu

„Účelem obnovy bylo revitalizovat tuto rekreační plochu, zlepšit podmínky krátkodobého oddechu a rekreace obyvatel, a to nejen ze sídliště Vinice, ale i z dalších lokalit města, a samozřejmě také turistů. Podařilo se nám tím rozšířit klidovou zónu, kterou tvoří DinoPark, zoo a sousední amfiteátr,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Lochotínský park patří k nejstarším městským parkům a obnovu si bezesporu zasloužil. Jsem rád, že se městské správě podařilo zvládnout dvě velké rekonstrukce, jak parku i amfiteátru. V návaznosti na rozvoj areálu zoologické a botanické zahrady společně tvoří celek, který rozhodně stojí za návštěvu,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Zcela novým objektem v parku je Artušův stůl. Jedná se o kamenný obelisk, kamenný kruhový stůl a dřevěnou kruhovou lavici. V historických dokumentech o Lochotínském parku je o Artušově stolu zmínka, nepodařilo se ale dochovat a nalézt dokumentaci jeho ztvárnění, na zhotovení díla proto město vypsalo soutěž. Zvítězil klatovský sochař Václav Fiala. Víc než osmimetrový vztyčený žulový obelisk je obehnán kamenným kruhovým stolem a dřevěnou kruhovou lavicí. Stůl a lavice nejsou soustředné, takže mohou podle tvůrce sloužit i jako stylizované minijeviště a amfiteátr.

Součástí projektu byla i obnova cest, použit na ně byl výhradně přírodní materiál, cesty tak získaly mlatový povrch a dlažbu z lomového kamene. Město nechalo také vyměnit a obnovit veškerý mobiliář, tedy lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, informační tabule i veřejné osvětlení.

Nejdůležitější část obnovy se týkala zeleně. Odstraněny byly poškozené a nebezpečné stromy, nahradilo je 130 kusů nových stromů. Území oživily keře, trvalky, výrazně by se také měla projevit obnova travnatých ploch. Na svazích parku byl trávník v mnoha místech zcela zničen erozí půdy. Aby se tomu do budoucna předešlo, byla v celé lokalitě voda ze zpevněných ploch zachycena do podzemních drenáží a odvedena do tůněk ve spodní části parku. Zahradníci založili přes 20 tisíc metrů čtverečných trávníků. Opravou prošla i poustevníkova skalka, nyní se do ní opět vrátí postava poustevníka, kterou před dvěma lety na podnět sdružení Maják Plzně vyrobili žáci Střední umělecké školy Zámeček.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.