Na černé listině evropských politiků, kteří nesmí do Ruska, figuruje i krajský šéf TOP 09 Marek Ženíšek, česká strana žádala Moskvu o vysvětlení

Na černé listině evropských politiků, kteří nesmí do Ruska, figuruje i krajský šéf TOP 09 Marek Ženíšek, česká strana žádala Moskvu o vysvětlení | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav BoučekVáclav Bouček

Vědecký pracovník

Více

Petr MyslivecPetr Myslivec

Starosta města Bor

Více

Ladislav MacákLadislav Macák

Více

Aktualizováno: Na černé listině evropských politiků, kteří nesmí do Ruska, figuruje i krajský šéf TOP 09 Marek Ženíšek, česká strana žádala Moskvu o vysvětlení

Praha, Plzeň, 01.06.2015, aktualizováno 22:19 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Předseda krajské organizace TOP 09 v Plzeňském kraji, místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který je zároveň poslanec a člen výboru pro evropské záležitosti se ocitl na černé listině 89 Evropanů, kteří nesmí do Ruska. Na seznamu, jenž vydala Moskva, figuruje za Českou republiku vedle Ženíška dále také Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina a Štefan Füle. Politici ze seznamu patří k hlasitým kritikům ruské politiky vůči Ukrajině. Ruského velvyslance v ČR Sergeje Kiseljova si v pondělí odpoledne pozval na kobereček šéf české diplomacie, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), aby vysvětlil sankční seznam Moskvy, na němž jsou i čtyři čeští politici.

Sám Marek Ženíšek považuje za čest, že jeho jméno figuruje na Putinově seznamu politiků nežádoucích v Rusku. Nicméně konkrétní důvod, který ho přivedl na černou listinu evropských politiků nezná. „Zajímalo by mě, které ty výroky nebo postoje Vladimiru Putinovi vadí nejvíce, abych je mohl používat i nadále a říkat je hlasitěji a častěji,“ prohlásil Marek Ženíšek při rozhovoru v ČT.

„Pokud Rusko nebude svoje území rozšiřovat donekonečna, třeba až do Rigy či Kyjeva, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím. Pro mě je to důkaz toho, že děláme svoji práci dobře,“ reagoval ve své tiskové zprávě Marek Ženíšek, který působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek bude požadovat po velvyslanci Ruska vedle vysvětlení sankčního seznamu nepohodlných osob ještě ruský dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, který podle odborníků zkresluje historii. Nedávno odvysílaný dokument ruskou státní televizí Rossija 1 ministra velmi rozhořčil. Podle jeho tvůrců byl pakt obranným spojenectvím bránícím sovětské spojence před agresivním NATO. V tomto duchu televize obhajovala i invazi do Československa v srpnu 1968, která podle stanice představovala skutečně vážnou zkoušku sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy. Historici tento dokument označili za návrat k propagandistickým metodám Sovětského svazu.

Velvyslanec Kiseljov na schůzce u ministra Zaorálka uvedl, že seznam vznikal prý rok a půl a jsou na něm osoby, které podle Moskvy sehrály nějakou roli v „převratu na Ukrajině“ nebo ho podporovaly. Význam dokumentu o invazi z roku 1968 se snažil velvyslanec bagatelizovat a zdůrazňoval, že stále platí dřívější vyjádření sovětského prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k ruské morální odpovědnosti za invazi do Československa v roce 1968. Ministr Zaorálek toto zlehčení odmítl a označil zkreslování historie v dokumentu za hrubé, lživé a do nebe volající.

Zatímco dokumentární film se podle Zaorálka týká česko-ruských vztahů, sankční seznam je celounijním problémem, na který EU také bude reagovat společně. Ministr předpokládá, že se záležitosti bude věnovat příští jednání ministrů zahraničí EU. „My tohle pokládáme za neodůvodněné, nezargumentované a odmítáme takovýto způsob zacházení s našimi občany,“ dodal Zaorálek.

A ozvalo se i Rusko, které slovy svého šéfa diplomacie Sergeje Lavrova tvrdě napadlo Evropskou unii kvůli zveřejnění sankčních seznamů, jimiž Moskva reagovala na protiruské sankce vyhlášené loni a letos v Bruselu za agresivní politiku Ruska vůči Ukrajině. Podle Lavrova je publikace jmenných seznamů neetická a absurdní, stěžoval si, že Moskva seznam předala na žádost EU jako důvěrný, ale soupis okamžitě unikl do tisku. Podle Lavrova jde o porušení etických norem.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Sankce ? 01.06.2015 18:45, Reagovat

Byl bych opatrnější s používáním výrazů jako \"pozval na kobereček\". ČR je bezvýznamná zemička, jejíž role ve světě je zcela zanedbatelná a jejíž názory a kroky nezajímají skutečně vůbec nikoho alespoň trošku významějšího. Je to jako když moucha nakopne slona, ale když se Zaorálek rozhodl ztrapnit, no tak proč ne, budiž mu přáno :)

Jinak kdyby byl malinko chytřejší než je, došlo by mu, že v diplomacii se vše dělá recipročně a to do důsledku - je div, že RF tak dlouho dávala šanci EU chovat se dospěle a protisankce zavedla až nyní po roce a to pouze symbolické na nějakou špínu, která stejně nikoho nezajímá, tedy jde o protisankce jen tak na oko. Ale to bude dáno tím, že EU má komplexy, zatímco euroasijský prostor je dnes hlavní hybnou silou ekonomiky.

Vosí Hnízdo 01.06.2015 18:32, Reagovat

Souhlasím, že takový politický odpad jako je Karl lump Schwanzenberg po předcích Loupeživý a jeho věrné poskoctvo nesmí do Ruska, aby jim tam neškodili stejně, jak doma. Na kobereček si měl spíš ruský velvyslanec pozvat našeho poskockého ministra zahraničí, aby vysvětlil, proč dělali takové obstrukce například při vjezdu ruských motorkářů úctít památku a odkaz svých dědů a pradědů či ta komedie kolem cesty prezidenta na Den vítězství a zákaz se účastnit vojenské přehlídky. Každý svobodný stát si může vybírat a rozhodovat koho si přes hranice pustí či nikoli, jako každý svobodný občan si rozhoduje, koho si vpustí přes práh svého domu či bytu nebo nevpustí. O to mi setsakramentsky věřte, že takové persony jak Karl lump Schwanzenberg po předcích Loupeživý či tenhleten Ženíšek by mne přes práh setsakramentsky nepřelezli, ba bych je hnal od svého obydlí s velkým předstihem, byť by se na sto honů přiblížili. Kdo souhlasil s Majdanem a souhlasí s genocidou prováděnou bratrovražednou válkou ukrajinskou prokyjevskou banderovskou fašistickou klikou by neměl páchnout mezi žádné normální a slušné lidi. S ruským rozhodnutím bez výhrady souhlasím! Asi tak!!

Top hnus 01.06.2015 17:41, Reagovat

dobre zprávy pro jinak nevýraznou a uvadající Kalouskovu partaj

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.