Zrušení vojenského prostoru Brdy se blíží, před vznikem CHKO je třeba vyřešit řadu problémů

Zrušení vojenského prostoru Brdy se blíží, před vznikem CHKO je třeba vyřešit řadu problémů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený6,29%
Spokojený47,55%
Zklamaný19,58%
Zdrcený11,89%
Šokovaný14,69%

Celkový počet hlasů: 143

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeňka ŘezníčkováZdeňka Řezníčková

Ředitelka muzea

Více

Jiří CimpelJiří Cimpel

Obchodní ředitel

Více

Barbara OttováBarbara Ottová

Mateřská dovolená

Více

Zrušení vojenského prostoru Brdy se blíží, před vznikem CHKO je třeba vyřešit řadu problémů

Spálené Poříčí, 19.05.2015, aktualizováno 17:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Problémy související s novou Chráněnou krajinnou oblastí Brdy, která vznikne v lednu příštího roku po zrušení vojenského prostoru Brdy se snažili definovat zástupci Plzeňského kraje, obcí, policie, hasičů a Povodí Vltavy na jejich setkání ve Spáleném Poříčí. Účastníci schůzky poukázali především na chybějící mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržbu silnic, špatný telefonní signál i pyrotechnickou zátěž, kterou má na svědomí dlouholeté využívání oblasti armádou.

Brdy - ilustrační foto | Autor: Richard BenešBrdy - ilustrační foto | Autor: Richard Beneš

Ředitel krajských hasičů František Pavlas upozornil na to, že je potřeba včas vytvořit mapové podklady a navigaci nejen pro veřejnost, aby se v oblasti neztrácela, ale i pro zasahující záchranáře, kteří musí včas vědět, kam mají jet. Je potřeba v oblasti dokončit traumabody, tedy cedulky s přesnými souřadnicemi místa, kde se člověk právě nachází, většinou se jedná o křižovatky a spojnice cest. „Podle čísla jsou schopni na lince 112 přesně lokalizovat, kde se dotyčný nachází,“ řekl Pavlas s tím, že k obsluze traumabodů jsou nutné komunikace s jasným správcem, které budou udržované v zimě i v létě.

Hasiče znepokojuje také pyrotechnická zátěž v oblasti. „Musí se vytvořit bezpečnostní pasy tak, abychom vůbec nemuseli řešit požár v oblastech, které jsou nebezpečné,“ konstatoval Pavlas. Na plochách, kde nikdo není schopný garantovat, kolik munice a v jaké hloubce tam je, musí být bezzásahová území. Dalším problémem Brd je nedostatečné pokrytí signálem mobilních operátorů. Jejich infrastruktura by měla být do konce roku posílena. Jsou lokality, kde nefunguje vůbec žádné spojení a záchranáři je teď mapují.

Vzhledem k tomu, že se v nově vznikající CHKO budou hojně vyskytovat turisté, počítá policie se zvýšeným výkonem služby. Obvodní oddělení Hrádek bude mít nyní teritorium větší asi o 80 procent a Blovice o dvě procenta. „Dohromady bychom tam chtěli navýšit počty policistů minimálně o deset lidí, nejlépe už od Nového roku,“ řekl krajský policejní ředitel Jaromír Kníže. Dále chce zřídit v Brdech expozituru pyrotechnické služby. Ta má zatím svá pracoviště neúnosně daleko, nachází se v Teplicích a Českých Budějovicích. „Ověřím informaci, že se plánuje expozitura na území okresu Příbram. Budu žádat, aby byla zřízena nepřetržitá služba co nejrychleji,“ prohlásil Kníže. Už letos ale nakoupí policie terénní vozy, které přednostně dá do Brd.

Na přelomu června a července svolá kraj do Plzně další jednání, kde budou navíc Vojenské lesy a statky, správci lesů v CHKO. „Nejdůležitější je zajistit bezpečnost návštěvníků, obyvatel i zasahujících jednotek,“ dodal náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Autor: ČTK + Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.