Zastupitelstvo nenašlo shodu na vrácení prvních 10 milionů korun za dotaci na stavbu Nového divadla

Zastupitelstvo nenašlo shodu na vrácení prvních 10 milionů korun za dotaci na stavbu Nového divadla | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lukáš JankoLukáš Janko

Soukromý zemědělec

Více

Petr KlásekPetr Klásek

Starosta Chanovic

Více

Miroslav PanuškaMiroslav Panuška

Starosta Maňovic

Více

Zastupitelstvo nenašlo shodu na vrácení prvních 10 milionů korun za dotaci na stavbu Nového divadla

Plzeň, 14.05.2015, aktualizováno 16:57 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Otázka vrácení prvních deseti milionů korun z dotace na stavbu plzeňského Nového divadla Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad zůstává nezodpovězena i po čtvrtečním jednání zastupitelstva. Před samotným hlasováním o tomto bodu uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), že radní města nenašli shodu zda zaplatit, či nezaplatit. Stejně tak dopadlo i hlasování zastupitelů. Pro variantu A, tedy zaplatit ROP požadovanou sumu nehlasoval nikdo. Potřebný počet hlasů nezískala ani primátorem prosazovaná varianta B, tedy nezaplatit. ROP vyměřil pokutu za chyby, které měla radnice udělat ve výběrovém řízení na stavitele budovy divadla. Na tahu je nyní ROP, který musí podniknout další kroky.

„Neznám důvod, proč bychom měli dotaci vracet. ROP nejdříve řekl že všechno bylo v pořádku, neshledal žádné pochybení, pak se to stanovisko změnilo. Je to nestandardní jednání a proto říkám, pojďme se bránit,“ vyzval před hlasováním zastupitele primátor Zrzavecký. Právník města Dominik Tomášek k tomu uvedl, že pokud by město právně nezávaznou výzvu k zaplacení zmíněné částky uhradilo, vzdalo by se jakýchkoliv opravných prostředků. Negativem tohoto rozhodnutí je, že ROP v případě nezaplacení vyměří městu penále, které se může vyšplhat až na 10 tisíc korun denně. Ani to ovšem není konečný verdikt, protože penále nebo jeho část může ROP městu prominout.

Pokuta ve výši 10 milionů korun není ovšem jedinou, která městu hrozí ze strany ROP. Ve hře jde celkem až o 70 milionů z 200 milionové dotace na stavbu Nového divadla. Město mělo podle stanoviska ROP při výběrovém řízení na stavitele budovy divadla nesprávně zohlednit požadavek na nejvyšší bankovní záruku stavební firmy. Na to upozornil audit ministerstva financí. Další desítky milionů korun by měl ROP radnici strhnout za to, že bez souhlasu upravila projekt stavby divadla, kdy se například místo kaučukové podlahy provedla tzv. stěrka. Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) už loni v prosinci vysvětlil, že si změny nenechalo město dopředu odsouhlasit, předložilo je ale ve změnových listech.

Tím, že zastupitelé nepřijali žádné usnesení, se ale zřejmě nic nemění. Město pravděpodobně dostane od ROP platební příkaz, až po jeho zaplacení bude mít možnost případně se bránit právní cestou. Plzeň není zdaleka jediným příjemcem dotace, který se dostal do podobných problémů. Spor s ROP vedl v minulosti například také Plzeňský kraj v kauze obaloven a uspěl.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.