Ministr zemědělství Marian Jurečka přislíbil vedení města Plzně pomoc při čerpání dotací na protipovodňová opatření

Ministr zemědělství Marian Jurečka přislíbil vedení města Plzně pomoc při čerpání dotací na protipovodňová opatření | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk MádrZdeněk Mádr

Místostarosta MO Plzeň 4

Více

Jaroslav RehákJaroslav Rehák

Zastupitel PK, zastupitel MZ Klatovy – člen kontrolního výboru, člen dozorčí rady Správy nemovitostí

Více

Danuše AuermüllerováDanuše Auermüllerová

Zastupitelka Klatov

Více

Ministr zemědělství Marian Jurečka přislíbil vedení města Plzně pomoc při čerpání dotací na protipovodňová opatření

Plzeň, 11.05.2015, aktualizováno 10:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na téma protipovodňové ochrany města Plzně nebo o možnosti budování vodovodů pro malé obvody za podpory dotací i o ochraně řeky Úhlavy jako dosud jediného zdroje vody pro Plzeň jednali s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD) a jeho náměstci Petr Náhlík (KDU-ČSL a Pavel Šindelář (ODS) během ministerské návštěvy Plzně.

Ministr zemědělství Marian Jurečka stvrdil svoji návštěvu plzeňského magistrátu podpisem do pamětní knihy | Autor: Martin PecuchMinistr zemědělství Marian Jurečka stvrdil svoji návštěvu plzeňského magistrátu podpisem do pamětní knihy | Autor: Martin Pecuch

Vedení města informovalo ministra například o tom, že v souvislosti s ochranou před velkou vodou Plzeň vybudovala takzvaný suchý poldr v části Roudná, tedy ve své nejohroženější oblasti. Ten dokáže snížit hladinu vody až o 48 centimetrů. „Máme také štěstí, že na Hracholuskách je šikovný hrázný, který je schopen regulací přehrady situaci výrazně ovlivnit. Od povodní v roce 2002 jsme hodně postoupili, nikdy to ale nebude dostačující,“ uvedl primátor Zrzavecký.

Podle slov náměstka Petra Náhlíka, jenž má v gesci dopravu a životní prostředí, by chtělo město před velkou vodou využívat i mobilní ochranu, tedy bariéry ve formě tubusů, jež se plní vodou a skládají na sebe. Podle ministra na ně zatím samostatně není možné čerpat peníze z ministerských programů. „Mohu to ale prověřit,“ slíbil Marian Jurečka. Podle něj se letos a v nejbližších letech plánuje v rámci celého Plzeňského kraje řada opatření chránících před velkou vodou, v rámci celé republiky jde o opatření za pět miliard korun.

Podle vedení radnice je pro Plzeň důležitá řeka Úhlava, která je zatím jediným zdrojem vody pro město. „Už třetím rokem provádíme monitoring, největším viníkem jejího znečištění je zemědělská činnost při řece. Potřebovali bychom provést zásahy na Úhlavě mezi Plzní a městem Klatovy, aby ke znečišťování nedocházelo,“ uvedl Petr Náhlík. Právě v tom může podle jeho názoru ministerstvo pomoci, a to i podporou samotných zemědělců. V souvislosti s tímto tématem ministr zmínil, že části obce do 1000 obyvatel mohou získat dotace na vybudování vodovodů. „Možnosti těchto dotací nás zajímají, je pro nás prioritou vodovod před kanalizací,“ řekl Pavel Šindelář.

Ministr Jurečka v Plzni dále uvedl, že z národního programu Prevence před povodněmi III dostanou města a obce 4,95 miliardy korun. Díky předchozím dvěma etapám programu už jednotlivá povodí, spadající pod ministerstvo zemědělství, v minulých letech vybudovala v ČR přes 800 povodňových staveb za více než 15 miliard korun. V Plzeňském kraji se připravují největší protipovodňová opatření na řece Klabavě na Rokycansku, která se dokáže zvednout při velkých deštích o 40 centimetrů za hodinu. V roce 2017 má začít dvouletá stavba v Rokycanech za 490 milionů Kč, díky níž se zvětší koryto Klabavy.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.