V ulicích Plzně se bojovalo, oslavovalo i tančilo, Slavnosti svobody jsou v plném proudu

V ulicích Plzně se bojovalo, oslavovalo i tančilo, Slavnosti svobody jsou v plném proudu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav VrbaStanislav Vrba

ředitel ZŠ Kolinec, hasič

Více

Václav DuffekVáclav Duffek

Starosta Koutu na Šumavě

Více

Ludmila RousováLudmila Rousová

starostka městyse Všeruby

Více

V ulicích Plzně se bojovalo, oslavovalo i tančilo, Slavnosti svobody jsou v plném proudu

Plzeň, 02.05.2015, aktualizováno 19:19 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Oslavami 70. výročí osvobození americkou armádou žije od pátku celé město Plzeň, jeho občané i davy hostů a návštěvníků, kteří dorazili, aby zde prožili neopakovatelnou atmosféru. K vidění byla již rekonstrukce příjezdu Američanů do Plzně, kdy 6. května 1945 přijely v ranních hodinách první tanky 16. obrněné divize. Na několika místech ve městě vyzdobeném českými i americkými vlajkami vyrostly kempy s dobovou vojenskou technikou, proběhla také módní přehlídka dobového civilního oblečení a z koncertních pódií zněl swing. Za účasti amerických a belgických veteránů odhalilo město v nově vzniklém parku pod Divadlem J.K.Tyla památník generála George Pattona. Třešničkou na dortu byl v pátek večer megakoncert americké rockové legendy Lynyrd Skynyrd, kteří uctili výročí osvobození a vzpomněli na veterány i na padlé americké vojáky.

Americké tanky přijely na náměstí Republiky stejně jako 6. května 1945 | Autor: Richard BenešAmerické tanky přijely na náměstí Republiky stejně jako 6. května 1945 | Autor: Richard Beneš

Stejně jako před 70 léty přijelo se skřípěním a burácením motorů Prešovskou ulicí na náměstí Republiky pět historických tanků Sherman, Hellcat, Stuart a Jackson s bílými hvězdami na pancíři, které doprovodila další obrněná technika i 150 vojáků z českých, evropských i zámořských klubů vojenské historie. Několika tisícovkám diváků předvedli v inscenované přestřelce, jak 6. května 1945 zlikvidovali Američané a zajali několik zfanatizovaných německých ostřelovačů, kteří pálili z věže kostela sv. Bartoloměje. Touto přestřelkou začal pro Plzeňany vytoužený mír a pak už se mohlo oslavovat.  

Drobným rozdílem mezi skutečností a rekonstrukcí události bylo počasí, tehdy v Plzni pršelo, což je vidět na dobových fotografiích a lišil se trošku i čas. Američané přijeli brzy ráno a rekonstrukce proběhla až v 10.00 hodin. Fakt, že se v Plzni toho rána střílelo a bojovalo s německými fanatiky i na jiných místech Plzně dokládají ještě dnes stopy po kulkách na fasádách některých domů. Příkladem mohou být Kroftovy domy v pivovaru Plzeňský Prazdroj. O boji na kadedrále zase svědčily kulky, které se našly při rekonstrukci katedrály v devadesátých letech ve věžních hodinách, ve věži pak byly patrné stopy po střelách.

Američané pálí po německých ostřelovačích ukrytých ve věži katedrály | Autor: Richard Beneš

Celou osvobozovací scénu sledovali z oken hotelu Centrál i samotní američtí veteráni. Celé náměstí jim pak nadšeně aplaudovalo, zatímco staří válečníci Plzeňanům nadšeně mávali. Rekonstrukci příjezdu Američanů do Plzně si nenechala ujít ani vnučka generála Pattona Helen Pattonová. „Jsem nadšená. Jste opravdoví profesionálové,“ vzkázala dojatě všem účastníkům ukázky bojové operace.

Některé Plzeňany velmi zaujaly rudé textilie, které měly tanky přehozené přes jejich zadní část. Přesně tak to prý měly i tanky, které přijely 6. května 1945 do Plzně. Vysvětlení bylo prosté, Američané v tu dobu absolutně ovládali vzdušný prostor, rudě označené tanky pak byly signálem pro americké letectvo, že se jedná výhradně o jejich stroje, aby na ně omylem neútočilo.

„Letošní oslavy velkolepé už tím, že je to 70. výročí, samozřejmě už nám bude ubývat našich veteránů. Letos je jich tady 21 a určitě si to s nimi chceme užít. Odhadujeme, že oslav se zúčastní desítky tisíc lidí z Plzně, celé Evropy i světa. Nejvíce si oslavy samozřejmě užívají Plzeňané, jejich vztah k americké armádě a k osvobození je tady velký,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Americké tanky přijely na náměstí Republiky stejně jako 6. května 1945 | Autor: Richard Beneš
  • Tanky burácely městem | Autor: Richard Beneš
  • Američané pálí po německých ostřelovačích ukrytých ve věži katedrály | Autor: Richard Beneš
  • Slavností svobody se zúčastnila i vnoučata generála Pattona, Helen Patton a George Patton Waters | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (11 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Hynek 03.05.2015 15:34, Reagovat

1. Vlasovci dorazili do Prahy 6. 5. večer, 8. 5 ráno byli vyhnáni Pražany.
2. US Army se valila od západu 85 km do Plzně 3 dny. V Plzni nikoho neosvobodila, už ta nikdo nebyl. Ale jak dlouho by se valila 85 km do Prahy, když do Plzně přijeli 7. 5. ? Máš to i v článku napsané od pamětníka.
3. Praha dohodla příměří, které nebylo dodržováno. V Praze i okolí Prahy se bojovalo ještě na konci května.
4. Německá vojska byla ze 75% koncentrována na východní frontě. V Evropě jich byl malý zlomek. Nebýt Rudé Armády, která německé vojáky porazila a zasadila jim téměř 75% celkových ztrát, tak by se nikdo ze spojenců ani nevylodil.
5. Rozdělení poválečného uspořádání bylo dohodnuto USA, Velkou Británií a SSSR. Všichni souhlasili. Pokud ti to vadí, stěžuj si v USA a VB.
To jsou fakta.

ty převlečenej Valento 02.05.2015 21:53, Reagovat

už neblbni lidi - trochu pravdy by neškodilo.

Když už - tak v Plzni byl Revoluční národní výbor = 87 osob, z toho jenom 18 komoušů. Navíc hodně z nich bylo později jinými komouši posláno do vězení.

Super komouš Hrbek nařídil obsazení bytu předválečného starosty Pika (soc-dem) svými RG (rabovací gardy), pomluvami odstranil prvního komoušského starostu Ullricha - no prostě soudružská spolupráce.

Většinu organizací KSČ v kraji zakládal organizační tajemník - v uniformě poručíka americké armády - pak mu to chudákovi vyčítali, že bojoval za svobodu vlasti. Oni si totiž komouši předtím odsouhlasili, že boj proti Němcům není správná věc, protože odporuje paktu Stalin/Hitler - podepsáni Molotov/Ribentrop. Pokud s tím nějaký komouš nesouhlasil, později si to odskákal - buď vězení (jako manželka Jana Švermy) nebo smrt - Clementis.
Takže nepřekrucuj soudruhu demagogu.

Vosí Hnízdo 05.05.2015 07:14, Reagovat

Tak tohle je fakt směsice nesmyslů. Kdo proboha vyčítal Komunistům boj proti fašismu? Běž si nafackovat nebo se polej kýblem studené vody a udělej si u toho selfís. MOžná tě to probere!!

Vosí Hnízdo 03.05.2015 08:03, Reagovat

I rozvraceči se našli, kteří jak Trojští koně chtěli zničit a rozbít nadšení lidí budovat v nové zemi socialismus. Vypovídá o tom i film volně dostupný v těchto dnech na Youtube, Tichý Američan v Praze. Doporučuji se podívat. Nevím sice, proč do toho tento bezejmenec (klon Jaroslavů, Voličů atd) plete dohodu MOlotov - Riebentrop, která na začátku války měla být jakýmsi pokusem o mír, nicméně Sověti jako jediní nám po Mnichovu nabídli pomoc, kterou buržoustská vláda odmítla s tím, že raději s Hitlerem než se Stalinem. Čekali, že Hitler jim jejich nakradené a navykořistěné, nakeťasené majetečky nechá výměnou za kolaboraci. Ani tisíc plků takových klonů neodvrátí fakt, že osvobození PLzně (a nejen jí) řídili Komunisté. Ale o tom se samozřejmě v Plzni hovořit nebude, že? Alespoň vidíme, kdo mlží a kdo mluví pravdu. Doporučuji film Tichý Američan v Praze. Ten o mnohém vypovídá, dle skutečných událostí před Únorem 48.

ty převlečenej Valento 04.05.2015 12:40, Reagovat

nahoře jsem Ti položil fakta a čísla.
Jinak nazvat pakt Hitler/Stalin jako pokus o mír - to chce fakt silnej žaludek. V tomto "pokusu" o mír Stalin vtrhl do Polska a polovinu ho zabral, následně zavraždil desetitisíce polských vojáků v Katyni. To bylo moc i na Hitlera.
Hitler jmenoval mezinárodní komisi, která tento Stalinův zločin vyšetřovala - jak jistě víš soudruhu Valento - v komisi byl i soudruh Husák - jako zástupce Slovenské šťátu - však mu to spolusoudruzi taky spočetli - odseděl si to.

Vosí Hnízdo 04.05.2015 18:05, Reagovat

Řeknu li A, měl bych říci také B. Kolik Poláků koloborovalo, vraždilo vlastní lidi a samozřejmě i Rusy, na to jsi nějak pozapomněl. Nedivím se! Ani v Plzni se nehovoří o tom, že město prakticky osvobodili Komunisté a že jim ti slavní osvoboditelé na definitivním konci války rozmlátili město víc, než Hitler za celý Protektorát. Nojo, no. A Valenta nejsem, pane paranoik. Zato tvůj styl psaní se náremě podobá těm Voličům, Koldům ap. Asi tak mistře!

?? a jako co? 04.05.2015 22:52, Reagovat

nevím kolik Poláků kolaborovalo, ani kolik Čechů - ale jak to souvisí se zavražděním 20 tisíc Poláků v Katyni nechápu, ale asi mi chybí ten správný třídní náhled.

Mimochodem soudruhu, významnou postavou KSČ Plzeňska byl soudruh Rudolf Slánský - rád bych si ujasnil - byl správným členem strany, nebo tím trojským koněm - můžeš mne poučit?

Vosí Hnízdo 05.05.2015 06:53, Reagovat

Osobně můj názor je ten, že Slánský správným členem strany nebyl. Ale nečetl jsem ani jeho spis, ani ho osobně neznal a vycházím jen z dostupných faktů. Ve vysoké politice se různé intriky děly, dějí a budou dít. Vzpomeňme intriky známe třeba u francouzského dvora. Kdyby nebyl popraven(nesouhlasím s trestem smrti obecně), rád bych znal na něj názory současných kybiců, kterým se nyní hodí pouze jeho kauza do krámu debat typu o nesmrtelnosti chrousta. Pocházím z rodiny, kde se před válkou bojovalo ve Španělsku a na konci války aktivně odbojovalo. A samozřejmě byla zakořeněna myšlenka komunismu. Z vyprávění znám, jak se z americké demarkační zóny chtělo jet na pomoc Praze a na demarkační čáře v tom bylo spojenci zabráněno pod pohrůžkou střelby. A to v té době Praha volala o pomoc. Poláků kolaborovalo hodně a připouští to dokonce současná překopaná moderní historie. Já ani ty v Katyni nebyl a současnému výkladu rozhodně nelze jednostranně věřit. Ono po 50 létech se dá s lecčím spekulovat a hlavně manipulovat s důkazy. Co byla opravdu pravda se asi nedozvíme. Jen se ptám, když byli Sověti tak zlí, proč nepostříleli důstojníky i v jiných zemích, kam se dostali. Víme o tom dnes prdlajs, tak bych to moc nepředhazoval.

Richard Beneš 02.05.2015 19:39, Reagovat

Památník obětem amerického náletu v Plzni je od loňska na Slovanech. https://www.plzen.eu/obcan/aktuality/z-mesta/obeti-naletu-pripomina-novy-pamatnik.aspx

Vosí Hnízdo 02.05.2015 15:15, Reagovat

Některé Plzeňany velmi zaujaly rudé textilie, které měly tanky přehozené přes jejich zadní část. Přesně tak to prý měly i tanky, které přijely 6. května 1945 do Plzně. Vysvětlení bylo prosté, Američané v tu dobu absolutně ovládali vzdušný prostor, rudě označené tanky pak byly signálem pro americké letectvo, že se jedná výhradně o jejich stroje, aby na ně omylem neútočilo. Hlavně, že rozmlátili skoro celou PLzeň, když už kostky byly vrženy. Co takhle taky nějaký pomník obětem amerického bombardování? Ty oběti by si ho zasloužili více, než nějaký generál Patton!!

Vosí Hnízdo 02.05.2015 15:04, Reagovat

Amarická kašparáda graduje. Lidí chodí ale čím dál tím méně, protože si uvědomují choutky současných vládců z Wall Streetu a jejich děsivý scénář. A znovu připomínám, že Plzeň fakticky osvobodila domobrana řízená KSČ. Takže by správně po Plzni měli vlát rudé prapory se srpem a kladivem, pokud bychom chtěli zachovat správně historii. 9.5. bude na ruské TV 1. kanal vojenská přehlídka z MOskvy z Rudého náměstí - zde odkaz (tuším od 10h našeho času) - http://www.online-perviy.tv/live/. Slušný člověk agresory zdravit nechodí. Stydět bych se musel se tam jít producírovat. Ale chápu, že pro mnohé je to určité povyražení. Přeci jen je to zadarmo a současný člověk těch příležitostí k nějaké zábavě zas tak moc nemá. Zde odkaz na loňskou přehlídku z Rudého náměstí: https://www.youtube.com/watch?v=D4x_OmqGs40. A jinak v Ruském centru kultury a nauky se vojenská přehlídka ke Dni Osvobození bude přenášet v přímém přenosu velkoplošně ve velkém sále - odkaz zde: http://rsvk.cz/programma/. Velkolepý byl i včerejší 1. majsky průvod z Rudého náměstí. Několik SET !!!!!!! tisíc lidí. KOlik že na místní šaškárnu přijde lidí zítra? A to ještě mnoho z nich tam je nahnáno povinně!!!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.