Kulturní fabrika šla k ledu, část Světovaru nabídne město developerům, archiv dokončí za své peníze

Kulturní fabrika šla k ledu, část Světovaru nabídne město developerům, archiv dokončí za své peníze | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel VlachPavel Vlach

Zoolog, středoškolský a vysokoškolský učitel

Více

Václav KovářVáclav Kovář

Více

Milan HrdýMilan Hrdý

Učitel VŠ

Více

Kulturní fabrika šla k ledu, část Světovaru nabídne město developerům, archiv dokončí za své peníze

Plzeň, 20.04.2015, aktualizováno 22:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Část bývalého pivovaru a kasáren Světovar, kterou Plzeň nestihla přeměnit za evropské peníze na kulturní fabriku, nabídne město developerům. Archiv v sousední výškové budově dokončí radnice ze svého. Pro ČTK to uvedli primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) a jeho náměstci Martin Baxa a Pavel Šindelář (oba ODS). Kulturní fabrika 4x4 byla stěžejním projektem Evropského hlavního města kultury 2015. Kvůli škodlivému dehtu a korkolitu ve stěnách a podlahách město projekt, na něj už je vybrán dodavatel, před rokem zastavilo. Do sanací pak dalo 42 milionů korun.

Dalších přes 30 milionů korun už šlo do přípravy městského archivu. „Přepracovali bychom projekt a archiv za 100 milionů korun dokončíme," řekl primátor. Archiv Plzeň nutně potřebuje. V prosinci mu měla skončit licence kvůli nevyhovujícím podmínkám, ale nakonec se ji podařilo prodloužit. „Ministerstvo vnitra ale bude velmi pečlivě sledovat, zda ve věci archivu konáme," uvedl náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Výšková budova může navíc sloužit pro další činnosti města.

Pro sousední nižší budovu, která se měla změnit na kulturní fabriku pro alternativní kulturu, bude město hledat partnera, který území včetně vily u Koterovské ulice a dalších objektů směrem k depu zainvestuje a bude ho rozvíjet. „Je jasné, že kulturní fabrika 4x4 už tam nebude. Mohou tam být prostory pro podnikání,“ uvedl primátor.

Náměstek Šindelář předloží do červnového zastupitelstva návrh na ukončení smlouvy s vybranými staviteli. „Snažíme se o rozumnou dohodu. Jsme si samozřejmě vědomi, že odstoupení od smlouvy nás něco bude stát, ale chceme ty výdaje minimalizovat," konstatoval primátor. Město chce podle Šindeláře otevřít území pro developery. Stejně jako u třetiny šestihektarového areálu Světovar, kde mají vyrůst byty. Z loni oslovených 50 developerů se přihlásil plzeňský BC Real. Zastupitelstvo mu schválilo záměr stavby bytového domu. Investor ale čeká na to, jak bude město se Světovarem nakládat.

Útvar koncepce a rozvoje nyní vytipuje tři funkce, které by nabízený prostor měl mít a poté ho nabídne na trh. Zůstane ve vlastnictví města, šlo by o formu dlouhodobého nájmu. V předvolební kampani ČSSD například navrhovala, že by v areálu mohl vzniknout městský pivovar s restaurací. Tento nápad však od začátku budil spíše rozpaky a nikdo z odborníků na pivovarnictví mu nedával velké šance.  

Autor: ČTK + Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Tohle byla čistá zlodějina 23.04.2015 11:57, Reagovat

Celý ten projekt byl podivný - jen se vyhodilo 100 miliónů z okna a vůbec nic z toho není. To by si ODS s ČSSD nebo co za zloděje o tom rozhodlo měli zaplatit ze svých stranických rozpočtů (ať jim to vrátí ti kmotři, kterým ty peníze dali pro nic za nic).

Kolda 21.04.2015 07:50, Reagovat

Zaplať pánu bohu, že se nepovedlo zrealizovat navíc za městské peníze městský pivovar!!!

Volič 21.04.2015 09:57, Reagovat

Lidi jako Vosí Hnízdo by tam chodili jen jen ty sudy zadarmo :D Protože by to byla kvalita typu Primus :D

Kolda 23.04.2015 13:06, Reagovat

Primus samoser.. :-)

Vosí Hnízdo 21.04.2015 06:43, Reagovat

Kulturní fabrika byl projekt pro kulturní úchyláky. Ti si své kulturní perverze mohou produkovat na jakékoli louce, nejlépe daleko od nejbližšího obydlí normálních lidí. A ne jim stavět projekty za stovky milionů. Developeři mají peněz dost, tak by měla být přímo jejich povinnost archív dokončit za své. Je škoda, že se nedotáhl do konce projekt městského pivovaru v majetku výhradně města. Tam by se pak mohly pořádat lidové veselice a třeba občas i vyvalit sudy zadarmo. To by mělo jinačí ohlas.

Holub 21.04.2015 12:44, Reagovat

Lidová veselice a vyvalit sudy zadarmo.
Dařbuján a Pandrhola.
Ježíši ten Vosák je ale exemplář....

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.