Opoziční zastupitelé bombardovali otázkami vedení Plzeňského kraje během jednání zastupitelstva

Opoziční zastupitelé bombardovali otázkami vedení Plzeňského kraje během jednání zastupitelstva | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený6,29%
Spokojený47,55%
Zklamaný19,58%
Zdrcený11,89%
Šokovaný14,69%

Celkový počet hlasů: 143

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav MachMiroslav Mach

Starosta Domažlic

Více

Štěpán JindraŠtěpán Jindra

Student a sociální pracovník

Více

Andrea MálišováAndrea Málišová

Účetní

Více

Opoziční zastupitelé bombardovali otázkami vedení Plzeňského kraje během jednání zastupitelstva

Plzeň, 13.04.2015, aktualizováno 13:34 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Úvod pondělního jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje patřil jako obvykle četným dotazům zastupitelů, kteří se zajímali o činnost Rady Plzeňského kraje během posledních tří měsíců. Otázky směřovaly výhradně z řad opozičních zastupitelů. Zastupitele například zajímalo, proč se vedení kraje nezúčastnilo nedávné pietní akce u pomníku Díky, Ameriko! Dále se mluvilo o nadcházející návštěvě krajské delegace v Číně a ve Vietnamu, o provozu motorových člunů na přehradě Hracholusky nebo o situaci v soukromém Sociálním a zdravotním centru Letiny na jižním Plzeňsku.

Zastupitelku Radku Trylčovou (ODS) zajímalo, proč představitelé Plzeňského kraje chyběli 31. března u pomníku Díky, Ameriko!, kde účastníci kolony americké armády projíždějící přes naší republiku uctili památku amerických osvoboditelů. „Kde bylo vedení kraje, když Američané přijeli k pomníku? Bylo tam vedení města, představitelé obvodů a nikdo z hejtmanství? Lidé mluvili o ostudě, že nepřijel nikdo z kraje,“ uvedla Radka Trylčová.

Odpovědi se ujal sám hejtman Václav Šlajs (ČSSD). „Plánovali jsme dlouhodobě na stejný termín setkání se starosty z Klatovska, bylo to připravené dlouho dopředu. Setkání se uskutečnilo se v Sušici. Navíc jsem od nikoho neobdržel jedinou na pietní akt. Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) mi řekl, že se jednalo o akci v režii americké ambasády, která si sama zvala lidi na tuto akci,“ vysvětlil hejtman Šlajs.

Poslanec Vladislav Vilímec (ODS) chtěl zase vědět, zda již existuje nějaký hmatatelný efekt pro Plzeňský kraj ve vztahu s Čínou. Náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) odpověděl v tom duchu, že česká vláda oživila v poslední době své vztahy s Čínou. „Chystá se příchod čínských bank do naší republiky, připravuje se pravidelná letecká linka Praha – Peking. Chceme být jako Plzeňský kraj také průkopníky v budování vztahů s Čínou. Loni jsme uspořádali v Plzni česko-čínské ekonomické fórum, máme v kraji již několik firem, které v Číně podnikají, jedna obchoduje s dětským zbožím a hračkami, otevírá tam svoji filiálku. Připravujeme také otevření společné česko-čínské kanceláře v Plzni pro spolupráci v oblasti podnikání, kultury i vzdělávání,“ uvedl Grüner.

Radní Marcela Krejsová (ODS) se ptala na stanovisko kraje v kauze provozu hlučných motorových člunů na přehradě Hracholusky, který umožnila vyhláška vyhláška ministerstva dopravy. Proti provozu menších motorových člunů se spalovacími motory do 10 kW protestují prostřednictvím petice rekreanti a majitelé chat v okolí přehrady. „Zaslal jsem dopis s námitkou ministru dopravy Danu Ťokovi, aby přehodnotil zmíněnou ministerskou vyhlášku. Lidé mi přenesli petici, jsou přesvědčeni o tom, že omezení provozu motorových člunů mělo zůstat v bývalém režimu. O tom je přesvědčen i kraj,“ vysvětlil hejtman Šlajs.

Zastupitel a poslanec Vladislav Vilímec se dále ještě ptal na to, zda kraj reagoval na to, že úřad ombudsmanky navrhl vedení Plzeňského kraje uzavřít z důvodu údajně otřesných podmínek Sociální a zdravotní centrum Letiny na jižním Plzeňsku. Radní pro sociální oblast Zdeněk Honz zdůraznil, že se jedná o soukromé zařízení, kde úřad ombudsmana provedl dvě kontroly už před dvěma léty. „Náš sociální odbor tam byl na kontrole třikrát. Naposledy po nedávném zveřejnění výsledků kontroly ombudsmanky. Ukázalo se, že zařízení splňuje potřebné registrační podmínky. Očekává se návštěva ombudsmanky v Letinech,“ řekl radní Zdeněk Honz.

Radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) zase reagovala na dotaz zastupitele Pavla Karpíška (ODS). Ten upozornil na to, že společnost zodpovídající nově podle zákona o zdravotních službách za organizaci prohlídek těl zemřelých mimo zdravotnické zařízení má mnohdy problémy včas administrativně zpracovat dokumentaci o zemřelých osobách a doručit ji na příslušné matriky. Celý proces se pak protahuje a musí se to urgovat. „Společnost už skutečně měla několik pochybení, dostala za to pokutu. Pokud se nedostatky budou opakovat, mohlo by dojít k výpovědi smlouvy,“ řekla Milena Stárková. Je také připraveno řešení, které celý proces urychlí.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.