Plzeňské Loosovy skvosty mají našlápnuto na seznam Evropského dědictví

Plzeňské Loosovy skvosty mají našlápnuto na seznam Evropského dědictví | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr ViletaPetr Vileta

vedoucí finančního odboru

Více

Jaroslav RehákJaroslav Rehák

Zastupitel PK, zastupitel MZ Klatovy – člen kontrolního výboru, člen dozorčí rady Správy nemovitostí

Více

Lubomír PorvichLubomír Porvich

zemědělský technik, zastupitel MZ Horšovský Týn

Více

Plzeňské Loosovy skvosty mají našlápnuto na seznam Evropského dědictví

Plzeň, 09.03.2015, aktualizováno 14:18 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

K zápisu na seznam Evropského dědictví mají úspěšně našlápnuty plzeňské Loosovy interiéry a stát by se tak mohlo už v příštím roce. V národním kole o jejich nominaci za Českou republiku rozhodla odborná porota, informoval o tom náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Porotu přesvědčil nejen význam života a tvorby světoznámého architekta Adolfa Loose, ale také svědectví, které prostřednictvím osobních příběhů tehdejších majitelů bytů ilustruje hodnotu místa v kontextu evropských dějin a uchovávání společných evropských hodnot.

Národní porota složená z odborníků Národního památkového ústavu, Ministerstva kultury a dalších národních kulturních institucí jednohlasně rozhodla o nominaci Loosových interiérů v Plzni na označení Evropské dědictví. Druhou pamětihodností, o které bude evropský panel rozhodovat je Arcidiecézní muzeum v Olomouci. O tom, zda některé ze dvou nominovaných míst za Českou republiku označení Evropské dědictví opravdu získá, rozhodne v Bruselu na přelomu tohoto roku 13 nezávislých odborníků jmenovaných Evropským parlamentem, Evropskou radou, Evropskou komisí a Výborem regionů roku.

„Už jenom postup z národního kola podtrhuje význam a hodnotu, kterou Loosovy interiéry v rámci evropských dějin a společného evropského kulturního dědictví mají. Kromě prvotřídního designu průkopníka moderní architektury Adolfa Loose představují svědectví o tragických událostech evropských dějin, kterými musely evropské národy projít, které je třeba si neustále připomínat,“ říká náměstek primátora Martin Baxa.

Zpřístupnění plzeňských realizací Adolfa Loose pro individuální turisty plánované na začátek turistické sezony se stalo jedním z klíčových bodů programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „V uplynulých dvou letech město a jeho partneři udělali s ohledem na uchování a zpřístupnění Loosových interiérů veřejnosti velký krok kupředu, nicméně s ohledem na jejich turistický a kulturní potenciál je třeba značku Adolf Loos Plzeň dále rozvíjet. Subjektům, které označení získají, zaručuje účast na každoroční konferenci a zapojení do mezinárodní sítě Evropského dědictví. To by nám usnadnilo spolupráci a výměnu dobré praxe s podobnými institucemi po celé Evropě,“ vysvětluje ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.